«Біля Тані всі світилися»: у Львові відкрили посмертну виставку Тетяни Думан-Скоп

logo


ЛЮДИ

На експозиції представили 66 робіт художниці

Джерело фото: фейсбук-сторінка Тетяни Думан

Сьогодні, 19 листопада, у Львівському палаці мистецтв відбулося відкриття посмертної виставки Тетяна Думан-Скоп. Проєкт триває у межах 24 Осіннього Салону «Високий Замок».

На експозиції представили 66 робіт художниці. Як розповіла сестра Тетяни Василина Думан, привезли вдічі більше, однак не вистачило площі, аби все розмістити. 

Серед презентованих творів: ікони, роботи, присвячені знаковим для української культури постатям, роботи-інтерпретації творів видатних письменників, наприклад Бруно Шульца. Окрім того, посеред залу розмістили кілька незвичних дерев’яних скульптур.

Це була геніальна художниця. Те, що вона малювала, це просто сильно. Усі її роботи є моїми улюбленими, ‒ ділиться чоловік Тетяни Левко Скоп. 

Чільне місце на виставці посідають саме ікони, які Тетяна створювала у власній манері. 

Коли ми говоримо про Тетяну Думан, це історія про те, як можна відчитати у XXI столітті традиції українського іконопису. Але не у вузькому сенсі іконописної традиції Київської Русі, а в ширшому, адже одним із важливих джерел її натхнення було бароко. Це дуже важливо, тому що ця художниця поєднувала наукову і художню діяльність. І результати наукової діяльності увійшли в основу того, що ми тут бачимо. Пошуки в контексті канону, кольору, композиції, нових прочитань класичних образів. Наприклад, як вона зобразила Петра Калнишевського, ‒ пояснює Galnet мистецтвознавиця Галина Хорунжа. 

“Святий мученик Петро Калнишевський” з житієм. Дипломана робота, ЛНАМ, 2011

Це відносно недавно канонізований святий. Його іконографія ще не є розробленою. Тетяна Думан синтезувала традиції українського барокового портрету XVII-XVIII століття, традиції іконопису і те, як можна було б це прочитати зі сьогоднішнього погляду. Ікона ‒ динамічна, змінюється час, змінюється і вона, ‒ додає мистецтвознавиця.

“Богородиця Одигітрія”, 2009

“Буськи”, 2012

Тетяна Думан-Скоп довгий час боролося із онкологією – пухлиною головного мозку. Попри це, вона не втрачала життєвого позитиву, пригадує її сестра Василина Думан. 

Вона була кумедною і смішною, з дуже добрим почуття гумору. Наприклад, коли вона хворіла і день був розписаний питтям ліків та всяких дурнуватих процедур, які ми ненавиділи, Таня жартома випрошувала у мене супчик, граючи на глиняні дудці, яку купила в когось із народним майстрів! Вона дуже любила різні музичні інструменти. Це було у її стилі.

Джерело фото: фейсбук-сторінка Василини Думан

За словами, Василини Думан, Тетяна вміла налагодити дружні і теплі стосунки з будь-якою людиною

Моя Таня всіх любила. У її середовищі були дуже сильно різні люди, які, здавалося б, непоєднувані. Але біля Тані всі світилися! Її дуже сильно любили. Таня була старшою сестрою, незаперечним для мене авторитетом, опорою. З одного боку, вона геніальна художниця та науковиця, чим я глибоко захоплююся, а з другого ‒ моя сестра, якої мені дуже не вистачає, ‒ ділиться Василина.

Джерело фото: фейсбук-сторінка Василини Думан

Експозицію можна оглянути впродовж 2-3 тижнів. У її межах також презентують монографію Тетяни Думан-Скоп та каталог виставки.

Презентувати роботи художниці також планують у Дрогобичі та Києві. Окрім того, сім’я Тетяни планує створити музей у пам’ять про мисткиню.

Додамо, Тетяна Думан-Скоп ‒ українська художниця, мистецтвознавиця, активістка Революції Гідності, волонтерка. Тривалий час вона боролася з онкологічним захворюванням – пухлиною головного мозку. У 2020 році 29 жовтня Тетяна Думан-Скоп померла в лікарні Любліна. Їй було 38 років. Поховали мисткиню у Миколаєві, що на Львівщині.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.