Більше руху: які спортивні костюми носили львів’янки століття тому. Фото

logo


 Галичанки ХХ століття – панянки вкрай завзяті і моторні. Затяття спортом для них були невід’ємною частиною дозвілля, тож моді довелося пристосуватися під них. 

Спорт – це мода

Раніше спортивний одяг прирівнювався до так званих “капризів” моди – коротка спідничка чи обстрижене волосся, але в міжвоєнний час ситуація в корені змінилося. “Раніше мода була спортом, а тепер спорт став модою” – писала “Нова хата”. 

Львів’янки залюбки займалися туризмом, активним відпочинком, але так як їхній звичний одяг не надто підходив для цих занять, модельєрам довелося створити нові фасони. 

Львовянки в спортивных костюмах

“Спортова ідея” дуже сильно вплинула на жіночу моду, і Львів не був винятком. Важливим критерієм модного вбрання стала його практичність та зручність, прості лінії крою, а тому неабиякою популярністю користувалося “прогулькове вбрання” – зручна спідничка (на защіпки збоку), жакет з паском, сукня вільного крою, спеціальні практичні капелюшки із повстяної матерії. 

Львовянки в спортивных костюмах

Лещатарство і совгарство

В 20-х роках минулого століття у Львові швидко став популярним лижний спорт – лещатарство. Галицькі жінки теж неабияк зацікавилися, і перед модельєрами постало нове завдання – створити зручні, але елегантні костюми для жінок. 

Львовянки в спортивных костюмах

У 30-х роках трендовим став норвезький стиль, і жіночі костюми наповнилися пістрявими візерунками, блузами з широкими рукавами, стягнутими на зап’ястях і штанами-клеш, зазвичай темно-синього або брунатного кольору. Під такі штани панчохи зазвичай не одягалися, замість них жінки носили підштанники. 

Львовянки в спортивных костюмах

Та попри моду на європейське, українські модельєри не забували використовувати в одязі і місцеву тематику. У спортивних костюмах новими барвами заграли гуцульські орнаменти, традиційні пояси з овечої шерсті та “шапки-клепані”. 

Львовянки в спортивных костюмах

До речі, базовий стрій і навіть лижі коштували відносно недорого – всього 40 злотих, а це значно менше, ніж вартість пристойної вечірньої сукні. 

Популярним був і інший вид спорту – совгарство – тобто катання на ковзанах. Про нього навіть жартували: “На совганці потанцюєте куди красше чим в балевій залі й передовсім не мусите ждати, аж вас хтось попрохає до танцю”.

Львовянки в спортивных костюмах

Літні види спорту

Серед літніх видів спорту найпопулярнішим, певно, був теніс, або як його ще називали – ситківка. Тут в костюмі вже не було штанів – зазвичай галичанки одягали білі плісировані спідниці та блузки без рукавів, а на голову пов’язували хустинку або шаль. 

Львовянки в спортивных костюмах

Не можна оминути увагою і любительок більш екстримального спорту – катання на мотоциклі. Для цього заняття існував окремий жіночий костюм. Хоч для їзди на велосипедах панянки зазвичай одягали довгі спідниці – щонайменше до коліна, то для мотоциклетного спорту в стрій входили штани. 

Львовянки в спортивных костюмах

Більше новин про історію Львова:

Цей винахід відкрив нову епоху для людства. Найприємніше, що створили першу гасову лампу саме у Львові. Тепер не потрібно було палити свічкі або олію, яка розбризгувалася і бруднила одяг.
Мало не кожен будинок в старій частині Львова має свою історію. Чим старіша споруда, тим більше таємниць вона приховує. Підземні ходи, що розмістилися під деякими будинками та храмами вже давно не є дивиною.