Браму з вулиці Меретина, яку львів’яни викинули на смітник, відреставрує “Бюро спадщини”

logo


12 жовтня Львів сколихнув скандал довкола унікальної брами з вулиці Меретина, 8. Львів’янка виявила автентичні вхідні двері на смітнику. Замість них мешканці будинку встановили металеві.

Як передає 032.ua, шокуючу знахідку виявила мешканка міста Христина Бадзян, яка тимчасово “прихистила” її у себе в гаражі. Львів’янка переконує, що автентичну браму можна відремонтувати, і уже є прецедент із подібними дверима з вулиці Гуцульської. У Львівському комунальному підприємстві “Бюро спадщини” погодилися забрати двері на реставрацію. Зараз шукають шляхи залучення фінансування, але просто так віддавати історичну браму мешканцям, які її позбулися, не планують. Тривають обговорення щодо можливого співфінансування реставрації.

Брама з вулиці Меретина, фото: Христина БадзянБрама з вулиці Меретина, фото: Христина Бадзян

У коментарі для 032.ua представниця відділу комунікації “Бюро спадщини” Ірина розповіла, що у найближчі кілька днів один із провідних реставраторів підприємства має забрати браму до себе на зберігання. У нього двері перебуватимуть безпосередньо до моменту реставрації. А на саме відновлення варто очікувати не раніше наступного року. Найбільш імовірно, відновити її зможуть під час проведення чергових Днів реставрації, які відбуваються у теплу пору. Орієнтовна вартість відновлення такої брами становить 50 тис. гривень. 

Брама з вулиці Гуцульської, фото: Христина Бадзян

Додамо, наприкінці червня 2020 року на вулиці Гуцульській, 3 у Львові відновили 100-літню браму, яка досить схожа на двері з вулиці Меретина. Раніше вона була майже зруйнована та замальована чорною фарбою. Реставратори показали її справжню красу: зроблена з дубу, з кованими решітками (заміна оригінальних, які не збереглися) та новим склом, пофарбована у приємний, наближений до натурального колір, вона уже тішить мешканців будинку. Вартість робіт склала понад 57 тис. грн.

Зазначимо, кілька років поспіль “Бюро спадщини” проводить реставрацію брам у історичному ареалі Львова за співфінансування мешканців будинків. Для цього оголошують прийом заявок від львів’ян, а потім упродовж року реалізують проєкти. У 2021 році планують відреставрувати 50 історичних брам та вікна у 20 будинках. При цьому, 70% вартості робіт з брамою оплачує місто, а 30% – мешканці будинків, з вікнами – 60% та 40% відповідно.