Бродівський котел: на Львівщині перепоховали останки бійців СС “Галичина”

logo


Бійці СС Галичина, перепоховання
Бійці СС Галичина, перепоховання

5 канал

Львів

22.07.2018 19:58

На Львівщині перепоховали останки чотирьох бійців дивізії “Галичина”, які полягли у Бродівському котлі під час Другої світової війни

За темою

Наприкінці липня 1944 року підрозділ потрапив у найкривавіший зі своїх боїв. За різними підрахунками, тоді загинули майже чотири тисячі дивізійників.

У липні 1944-го року, під Бродами Львівської області відбувалися запеклі бої. Радянська армія йшла у наступ з метою відновити контроль над Західною Україною. Їй протистояли підрозділи Вермахту, серед них і дивізія “Галичина”. Це військове формування з українських добровольців, які воювали на боці нацистської Німеччини. Під час протистояння бійці Галичини потрапили у так званий “котел”.

У меморіальному комплексі дивізії перепоховали останки чотирьох бійців, які знайшли поблизу села Червоне. На церемонії присутні ті, хто брав участь у боях. Михайло Клюба пішов воювати у вісімнадцять. Вибір стояв між УПА та дивізією “Галичина”.

“Те, для чого ми йшли, – не за німців воювати, не за росіян. Ми за Україну йшли”, – каже учасник тих давніх подій.

Бійці СС Галичина, перепоховання

Бійці СС Галичина, перепоховання

Бій під Бродами був найтяжчий, згадує 92-річний Зенон Врублевський. Каже: дивом вижив, однак на два роки потрапив у полон. Згодом утік й за тиждень ледь не пішки здолав шлях від Уралу до Львівщини. Криваві дні чоловік пам’ятає в деталях.

“Радянська армія йшла на Львів. Ми отримали наказ затримати їх. Танків не було, тому ми, рахуйте, весь час, що воювали, то зі стрілецькою зброєю. Хлопці кидали під танки гранати і фаустпатрони”, – розповідає боєць дивізії “Галичина” Зенон Врублевський.

У нерівному бою загинули декілька тисяч дивізійників.

“Всі розуміли, що є два тоталітаризми: німецький – нацистський і радянський – комуністичний. І одні, й інші є ворогами України. І головне завдання було – не допустити тут “червоної чуми”, але знову отримати зброю і потім воювати за незалежність України”, – каже керівник меморіально-пошукового центру “Доля” Святослав Шеремета.

Історики не полишають пошуку останків та ідентифікації жертв Бродівської битви.

Ірина Саєвич, Євген Родіон, Львівщина, “5 канал”

Відео за темою

Дивіться також фотогалерею за темою: 

“Історія не вмирає”: В Україні вшанували пам’ять жертв Другої Світової