Брудні і завжди з драбиною: як працювали ліхтарники у давньому Львові

logo


Зараз прогулянка вечірнім або нічним Львовом видається туристам і містянам дуже романтичною ідеєю, а ось у давньому Львові мешканці не могли дозволити собі такої розкоші – хоча б тому, що на вулицях було темно, і краси міста не було видно. 

Про те, як у Львові з’явилися вуличні ліхтарі, розповідають у Фотографіях старого Львова. 

 Хто у давньому Львові міг продавати алкоголь – як боролися з “сухим законом” у місті

Перші ліхтарі у світі

Вважається, що перше вуличне освітлення з’явилося у Лондоні ще 1417 року – мер міста, Генрі Бартон, наказав вивісити на вулицях ліхтарі. Згодом освітлення з’явилося і в Парижі – в XVII столітті Людовік XIV видав указ, згідно з яким містяни мали вивішувати ввечері ліхтарі за тими вікнами помешкань, що виходять на вулиці. 

Як працювали ліхтарники у Львові

Втім, вуличне освітлення протягом довгих віків залишалося чимось недосяжним – воно було тільки у великих містах. У містечках і селах ліхтарі на вулицях з’явилися вже у ХІХ столітті. 

Львівські ліхтарі

У Львові вуличного освітлення до входу до Австро-Угорської імперії не було. Якщо хтось із містян хотів пройтися Львовом у нічний час, то мусив носити із собою ліхтаря, або ж йти зі слугою, який знову ж таки ніс би ліхтар. 

Як працювали ліхтарники у Львові

Навіть коли вуличне освітлення з’явилося, ним займалося не місто – у магістраті просто зобов’язали усіх власників житла вивісити на своїх будинках ліхтарі. Але за цими ліхтарями хтось мав доглядати, і тоді у Львові з’явилася нова професія – ліхтарник, або ж латинською – laternarius. 

Як працювали ліхтарники у Львові

Робота ця була брудною і невдячною, і перше – у прямому сенсі. У кінці XVIII століття у місті Лева використовували як ліхтарі звичайні свічки й олію – і через це вони були масними. Той, хто проходив повз них, мав усі шанси отримати жирну пляму на своєму вбранні. 

Як працювали ліхтарники у Львові

Робочий день у ліхтарника починався приблизно о десятій вечора і закінчувався не раніше четвертої ранку – і працював він за будь-якої, навіть найбільш несприятливої погоди. Ліхтарника у давньому Львові можна було легко впізнати за тим специфічним реманентом, що той носив із собою: драбина, довга палиця, малий ручний ліхтар, кліщі, глечик, щітка, губка та мірка для рівня олії.

Як працювали ліхтарники у Львові

Ліхтарники зазвичай працювали разом з пожежники й зарплатню отримували дуже невисоку. До того ж в умах людей побутував міт про те, що ліхтарники начебто обов’язково крадуть олію. Тільки винайдення гасової лампи нарешті повернуло ліхтарникам втрачену репутацію. 

Більше новин про історію Львова: 

Давнім львів’янам завжди подобалися лижі. У 20 столітті не було чимось дивним побачити людину у місті, яка пересувається саме таким способом. Старі світлини з’явились у мережі.
Зима завжди додає особливого шарму Львову. Зимові пейзажі особливо захоплюють. Лапатий сніг зачаровує. Трішки магії у час, коли йде війна. У мережі з’явилися фото засніженого Львова у 1941 році.