Булінг через зошити? Що відбувається у львівських школах

logo


“Еспресо.Захід” розбирався в ситуації.

Що сталося у львівській школі

 Улітку освітня реформа під назвою “Нова українська школа” святкуватиме 5-річчя з часу впровадження. Чиновники переконують – нова методика дає чимало переваг. Мовляв, і програму розвантажили, і підручники нові, і електронний щоденник запровадили. Є все, щоб дітям було комфортно ходити на шкільні заняття і приємно навчатися. Втім в організації роботи не все й не завжди йде гладко.

З початком кожного навчального року і нового календарного року батьки зіштовхуються з тими самим проблемами – наполегливими проханнями здавати гроші на абсолютно різні потреби. Більшість уже дійшла до розуміння, що вони своїм коштом не зобов’язані купувати лампочки в школу чи міняти вікна. А от значним успіхом у зборі грошей із батьків користуються методи закупівлі так званих “робочих зошитів”. 

На конкретному прикладі таку проблему у львівській школі №48 в соцмережах описала жінка під іменем Наталія Сірант. У групи “Батьки SOS” вона поскаржилась, що придбання таких зошитів суперечить законодавству, а тому зверталася до директора школи за поясненням. За її словами, секретарка не зареєструвала її звернення.

“Трохи передісторії. На початку навчального року я дізналася, що БК збирає кошти на друковані зошити з біології, географії, логіки тощо. Оскільки неодноразово чула про ці зошити, то вирішила перепитати в цій групі щодо правомірності придбання їх за кошти батьків. Я написала письмове звернення до директора. Розмова проходила у присутності юриста. Директор пообіцяв, що розбереться. Юрист підтримав. На мій лист відповідь так і не прийшла. А секретарка тоді була зайнята і не мала часу зареєструвати його.

Почався карантин, дистанційне. Дитина не має зошитів далі. 29.11 дитина приносить зі школи зошит з біології. З логіки прийшлося знову писати директору скаргу, оскільки вчитель пригрозила одиницею, якщо дитина не принесе цей посібник і не покаже їй виконані завдання. До того в дитини не було жодної оцінки з цього предмета. Через пару днів дитині вручили посібник з логіки. Дитина отримала зошити”, – написала Наталія Сірант.

У коментарі для “Еспресо. Захід” директор школи №48 Роман Гарасим заявив, що придбання робочих зошитів батьківським коштом є грубим порушенням законодавства, а з керівничкою класу, де стався конфлікт, він уже провів розмову. Також розмовлятиме і з батьківським комітетом. 

“У нашій школі справді був такий інцидент. Ініціатива з придбанням робочого зошита була від вчителя, і вона мала бути підтримана батьками. Але, оскільки стовідсоткового погодження не було, вчитель не має права наполягати, щоб діти користувалися тим зошитом. Я вже мав з цією вчителькою дуже серйозну розмову. Вона, крім того, є класним керівником. Повелася некоректно щодо дитини. Можна було це все владнати по-іншому. Поки що вона отримала просто попередження, а далі може бути догана, бо такі речі є неприпустимими. І вина тут виключно класного керівника. Готую сьогодні пані Наталі відповідь. Фактично доведеться просити вибачення за дії вчителя”, – підсумував директор.

 Тиск на дітей, які не здали грошей

 Є й інша складова, яка вже тривалий час хвилює батьків. За їхніми словами, у школах вчителі взяли собі за звичку про всі фінансові моменти повідомляти не батьків, а безпосередньо дітей, від чого учні відчувають тиск з боку педагогів.

“Школа обрала нову тактику – звертатися до батьків через дітей. Отже, 20.12.21 дитина повідомила мене про те, що вчитель сказала принести 600 грн на підручники з англійської. Я знову звернулась письмово до директора. Як завжди – відповіді не отримала по сьогодні. Станом на сьогодні хтось вже купив ці підручники, а хтось – ще ні. Але сьогодні стався прикрий інцидент. Класний керівник звернулася до класу: “Чи всі діти мають зошити з біології та географії?” На що діти відповіли – всі мають. Потім вона запитала мою дитину, чи має вона зошит з біології? Дитина відповіла – так. Тоді вчитель наголосила при всіх дітях, що моя дитина не повинна була брати цей зошит, оскільки за нього заплатила інша дитина, та сказала принести такий самий зошит”, – зазначено в дописі. 

Відповідно, в мами виникло чимало запитань до дирекції школи, до управління освіти Львівської міськради і, зокрема, до вчителя Чорній Л.В. Що станеться, якщо її дитина не принесе відповідного робочого зошита?

Факт, що діти переймаються не навчальним процесом, а фінансовими питаннями, тим, де батьки візьмуть гроші на зошити, бо необхідно принести “на вже”, підтверджує й інша користувачка в коментарі під згаданим постом.

“Ця практика, коли говорять безпосередньо дитині, в нас уже теж є. 7 клас, і все через доньку у школі, сказали принести “на завтра, на середу, до кінця тижня”, і дитина морально постійно про те думає і нагадує мені по десять разів. Суми невеликі – там до ста грн обійшлося 3 чи 4 зошити, але все ж”.

Що кажуть в управлінні освіти

В управлінні освіти на запитання “Еспресо.Захід” стосовно утисків дітей вчителями чи батьками з батьківського комітету запевняють, що такі факти неприпустимі. В.о. управління освіти Львівської міськради Леся Васюта закликала не мовчати про такі інциденти.

“Ніхто не мав права змушувати батьків купувати цей зошит. Я так розумію, там більше пішов конфлікт між батьками. Зараз запросили батьків у школу і з’ясовують усі моменти. Але таких проблем не повинно виникати, бо купівля зошитів – виключно добровільна справа. Діти, які зазнають утисків через те, що не купують того чи іншого зошита, підручника – це можна розцінювати як булінг. І ніхто не має права змушувати купувати будь-що в школу.

Коли дитина не має зошита, вчитель ксерить потрібну сторінку з підручника чи зошита і дає користуватись на урок дитині. Якщо сталося по-іншому – потрібно звертатися до директора школи”, – каже чиновниця.

В управлінні освіти також додали, що такі питання треба піднімати, а не мовчати про них. А говорити про гроші з дітьми – взагалі неприпустимо.

Закупівля зошитів коштом батьків – порушення законодавства

Схожа ситуація з закупівлею робочих зошитів коштом батьків була у Глухівській загальноосвітній школі 1-3 ступеня №3, що в Сумській області. Тоді батьки зверталися до освітнього омбудсмена з питаннями, наскільки правомірним є закупівлі робочих зошитів коштом батьків. 

У відповіді освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, яка була надіслана 24 грудня  зазначено:

“Відповідно до частини 7 закону України “Про повну загальну середню освіту” державні та комунальні заклади освіти реалізують освітні програми за кошти державного, місцевого бюджетів і інших джерел, не заборонених законодавством і не можуть реалізовуватись чи забезпечуватись (повністю чи частково) за кошти батьків чи учнів.

Таким чином використання робочих зошитів, які купують коштом батьків, порушують чинне законодавство”.

Зауважимо, в управлінні освіти наголошують, що не завжди купити такі робочі зошити просять саме вчителі. Часто є випадки, коли батьки в класі заставляють купувати зошити одні інших.