Check-in: Vintage Boutique Hotel во Львове

logo


Vintage Boutique Hotel — напевно, найвідоміший з нових готелів у Львові. Навіть якщо ви там не зупинялись, ви точно проходили поруч з його терасою і з високою ймовірністю заходили до винного бару готелю на келих. Керівник bit.ua зупинилась (не вперше) у готелі та розповідає, чому (і кому саме) тут хочеться лишитись надовше.

Історія та номери

Готель був відкритий у 2008 році в дуже камерному форматі: 4 поверхи і 12 номерів. На початку навіть не працював ресторан. Трохи згодом (у 2012му році) з’явився ще й винний погріб з Винотекою.

Напочатку ресторан містив лише один зал: на тому місці зараз знаходиться бар, а колись- рецепція. І вхід був лише з одного боку,  — з вулиці Староєврейської. Сьогодняшній зал для курців у ресторані і був тим першим рестораном з трьома круглими столиками. Зараз у готелі 29 номерів. Зазвичай тут зупиняються іноземці, але цього року до нас завітало дуже багато киян. В центрі Львова, звісно, є багато готелів, але там інакша цінова політика.

Інтер’єр

Кам’яний будинок, у якому знаходиться готель, — один з найстаріших у Львові, а номери, фойе та інші приміщення — натхненні Провансом та Тосканою. Саме тут відчуваєш, що Львів — дійсно європейське місто: з вузькими вуличками, різдвяними традиціями і затишними кімнатами. «Європейськість» — ще й в великій кількості деталей, що присутні у кімнатах і фойе: їх дійсно збирали у різних подорожах і країнах.

Одна з найкращих речей у готелі — це сервіс, точніше — люди, які його створюють. Екскурсію по готелю мені влаштувала перший адміністратор, який вийшов на роботу в цьому готелі. Дівчина розповідає, що крім неї, на рецепції ще є «працівники-довгожителі», а основна корпоративна цінність — це сукупна енергетика всіх наших працівників. Коли енергетика окремої людини не співпадає з корпоративною — людина не затримується: «Наші» якщо працюють, то довго. Навіть ті, хто приходять на сезонну роботу, (попрацювати на терасі) одразу «бронюють» собі наступний сезон, а ті, хто за перший місяць не вбулись, — йдуть».

Ресторан

Перший ресторан авторської кухні у Західній Україні, шеф-кухар – Юрій Ковриженко. Він деякий період працював у Грузії в ресторані української кухні. Тут Юра готує авторську європейську кухню, дуже особливу: майже всі страви подаються в поєднанні з квітами. Він відвідує навчальні курси та конкурси як в Україні, так і за кордоном. Це той кухар, який слідкує за усіма модними тенденціями, що стосуються безпосередньо його справи. Цього року ресторан Vintage Boutique Hotel (вперше у Львові) отримав нагороду від авторитетного американського видання «Wine Spectator» (експерт у винному світі) як ресторан з кращою винною картою.

Наважливіше — сніданки! Тільки заради них варто зупинитись тут: дуже тихо і атмосферно, квіти, приглушене світло. Асортимент — як у якісному європейському (немережевому) готелі: будь-які яйця на вибір, випічка, млинці, сири, нарізки м’яса та риби і — традиційний львівський сирник. Мій сніданковий естет був задоволений.

Винний бар та винний погріб

Крім ресторану, на першому поверсі готелю є відомий винний бар з погребом, до яких також можуть потрапити гості, що не проживають в готелі (до речі, саме так я вперше потрапила сюди — за келихом вина, гуляючи містом з друзями).

Підбором ассортименту до бару займається сомельє Мар’яна Скавінська, минулого року вона брала участь у конкурсі на кращого сомельє України і навіть попала до півфіналу. Окрім неї, в магазині є ще дві дівчини-сомельє, які теж ходять на різного роду дегустації, навчання, курси.

Варто зазначити, що у 2016 році ресторан здобув перемогу у Національній Премії «Сіль» у номінації «Кращий ресторан з винною картою».

Влітку тут можна прямо на вулиці взяти з собою сангрію, а взимку є глінтвейн і, як кажуть, він найкращий у Львові, бо з доброго вина. Також можна спуститись до погребу — там дуже прохолодно і атмосферно. Тут проводять дегустації (за розкладом або можна замовити індивідуально), або ж можна просто помедитувати з келихом (рекомендую!).

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Понравилась статья?