Честь проти совісті

logo


У вівторок, 15 січня, Пустомитівський районний суд таки прийняв рішення у справі щодо захисту ділової репутації начальника лісового господарства Львівщини Анатолія Дейнеки проти 65-річного співзасновника Лісівничої академії наук України та громадського активіста Віталія Майбороди.

Посадовець заявляв, що Віталій Майборода завдав йому моральної шкоди на суму 95 тис. грн. Із позовом проти активіста на захист своєї репутації виступило також керівництво Славського лісгоспу.

Позивачі стверджували, що в квітні 2016 року в журналістському розслідуванні про незаконну вирубку лісів під назвою «Українські гниди в карпатських лісах» Віталій Майборода озвучив неправдиві твердження на адресу Анатолія Дейнеки та керівників Славського лісгоспу.

65-річний Віталій Майборода під час судового засідання у Пустомитах (фото ZAXID.NET)

Справа «Дейнека проти Майбороди» тривала в Пустомитах більше двох років. Захисники відповідача постійно вимагали відводу судді Дмитра Кукси, звинувачуючи його в необ’єктивності та «матеріальній зацікавленості» на користь позивачів. Суддя відводу не брав, але й рішення оголошувати не поспішав. Вирішальне засідання теж не обійшлося без скандалу.

Які претензії?

Серед численних висловлювань Віталія Майбороди в розслідуванні «Українські гниди у карпатських лісах» про зловживання під час вирубки лісів на Львівщині керівники Славського лісгоспу вирішили оскаржити лише слова про те, що на їхній території під час будівництва лісових доріг «відмивають» кошти.

У Анатолія Дейнеки до Віталія Майбороди претензій було більше. Головний лісничий назвав неправдою слова про те, що він у 2014 році нібито перебував 74 дні на території Австрії. Автори розслідування пов’язували закордонні вояжі Анатолія Дейнеки з експортом української деревини до Австрії.

У відповідь на запит представників відповідача Держприкордонслужба України повідомила, що Анатолій Дейнека у 2014 році перебував за кордоном лише 24 дні.

Розслідування «Українські гниди у карпатських лісах» стало причиною позову проти Віталія Майбороди

Друга претензія посадовця стосувалася фрази про те, що його «статки неможливо порахувати». Представники головного лісничого в суді заявили, що статки їхнього довірителя можна порахувати за даними декларацій про майно і доходи.

І нарешті третя претензія полягала в тому, що Віталій Майборода на камеру повідомив, що Анатолій Дейнека «віддав на дерибан ціле лісництво своєму родичеві» лісничому Ігореві Пагутяку.

Головний лісничий Львівщини Анатолій Дейнека на судових засіданнях не з’являвся (фото прес-служби ЛОР)

Твердження Віталія Майбороди про родинний зв’язок між Пагутяком та Дейнекою ґрунтувалося на тому, що дівоче прізвище дружини Анатолія Дейнеки – Пагутяк. Однак відповідачеві не вдалося довести родичання лісничого Дрогобицького лісгоспу та начальника лісового господарства Львівщини.

Анатолій Дейнека вимагав спростування вищезгаданих тверджень та компенсації в сумі 95 тис. грн за завдану моральну шкоду.

Репутацію врятовано?

Вирішальне судове засідання розпочалося в Пустомитівському районному суді о 14:00. Віталія Майбороду в залі підтримувало близько двадцяти осіб. Вони розгорнули банери і уважно стежили за перебігом суду. Після двогодинних дебатів суддя Дмитро Кукса востаннє вислухав позиції сторін і пішов до нарадчої кімнати обудумувати рішення.

«Він ще з першого дня має рішення. Тільки час тягне, щоб всі розійшлися», – припустив чоловік із групи підтримки Віталія Майбороди.

Минула година, потім ще одна – суддя не з’являвся, а в залі наростало напруження. Сварка почалася після того, як представниця позивачів Наталія Романик припустила, що прихильники Віталія Майбороди відвідують заняття за матеріальну винагороду.

Адвокат Анатолія Дейнеки Наталія Романик спровокувала сварку в залі суду (фото ZAXID.NET)

«Я сюди приїхав з Роздолу. Віталій Майборода допомагав, коли нам у Роздільському лісництві повирізали великі дуби. Я сюди добирався без копійки», – підвівся чоловік із заднього ряду.

«Міжквартальна лісова дорога, яка має бути 4 метри ширини, має 24 метри. На ній, що «боїнги» будуть приймати? Злодїі взяли собі тему наживатися на ресурсах. У них ні честі, ні совісті», – додав інший.

«Це ваше суб’єктивне судження», – відповідала на репліки опонентів Наталія Романик.

Сварка затихла, коли до залу зайшов активіст ГО «Стоп корупція» Віктор Галас. Він розповів, що суддя Дмитро Кукса порушив процедуру і перебуває в нарадчій кімнаті з двома сторонніми особами. Як доказ він продемонстрував відео, яке зняв з вулиці через вікно нарадчої кімнати. На відео суддя курив цигарку в компанії працівниці суду.

Суддю Дмитра Куксу застали в нарадчій кімнаті в присутності сторонніх осіб (фото ZAXID.NET)

«Вже шоста година. Він думає, що робочий час закінчився і ми розійдемося?», – активіст попрямував до кабінету судді.

Після кількох спроб активістів та юристів з’ясувати, чи почують вони рішення до кінця дня, суддя Дмитро Кукса о 18:30 таки зайшов до залу засідань. Він зачитав, що суд вирішив задовільнити позов Анатолія Дейнеки та Славського лісгоспу частково.

Згідно з рішенням Віталій Майборода має сплатити Анатолію Дейнеці 5 тис. грн компенсації за неправдиве твердження про те, що головний лісничий Львівщини перебував у 2014 році 74 дні за кордоном. Ці слова активіст-еколог повинен спростувати. Решту тверджень Віталія Майбороди суд неправдивими не визнав.

Активіст також повинен відшкодувати Славському лісгоспу витрати на послуги адвоката – більше 17 тис. грн.

Усі фото ZAXID.NET

Дмитро Кукса покинув зал під вигуки «Ганьба!», а представниця Анатолія Дейнеки Наталія Романик залишилась задоволеною рішенням суду.

«Анатолій Михайлович не збирався стягувати якусь певну суму коштів. Він говорив, що для нього не принципова сума коштів щодо моральної шкоди. Але принципово, що особа-неправдомовець була покарана. Про це має бути рішення суду», – пояснила юристка журналістові ZAXID.NET.

Адвокати ж Віталія Майбороди назвали рішення неправомірним і упередженим та заявили, що будуть оскаржувати його в апеляційному суді.