Чи були дієвими карантинні обмеження на Львівщині на початку пандемії – результати дослідження

logo


МІСТО

Моніторинг проводили у Львові, Пустомитах, Червонограді та Великолюбінській, Давидівській, Мурованській і Солонківській об’єднаних територіальних громадах


Фото: Galnet

Сьогодні, 28 жовтня, презентували результати моніторингу ефективності заходів щодо недопущення поширення коронавірусної інфекції, який впродовж чотирьох місяців проводили Благодійна організація БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та громадські активісти.

У Львівській області моніторинг проводили у: Львові, Пустомитах, Червонограді та Великолюбінській, Давидівській, Мурованській і Солонківській об’єднаних територіальних громадах.

«Найефективнішими були рішення Львівської міської ради. Вони створили свій штаб буквально у перших числах березня. Вони жорство взяли під контроль цю ситуацію: усі медичні установи привели у бойову готовність, одразу проаналізували фінансові можливості цих лікарень, одразу виділили значні кошти. Матеріально-технічна база наших лікарень була не готова до пандемії. Спочатку не знали, як ідентифікувати людей, хворих на COVID-19. Відтак, у Львові ухвалили доречні рішення про визначення базової лікарні, яка прийматиме потенційно хворих та про розведення потоків людей, які зверталися по допомогу. По-друге, ввели жорсткі карантинні обмеження: транспорт не курсував, закрили базари, заклади харчування і на тих початках, коли ми не знали, як ідентифікувати хворих, це мало значний вплив та результат. Також налагодили безконтактну комунікацію, інформування громадськості, перевели на дистанційну роботу держустанови, обслуговували людей за записом, тобто мінімізували контакти, але і забезпечили вирішення питань людей. Також дієвим було рішення подбати про людей, які потребують посиленої уваги. Тоді підключили і соціальної служби, і волонтерів, і територіальні центри. Формували продуктові набори, забезпечували засобами гігієни, аби люди менше виходили на вулицю», – розповідає Galnet регіональна координаторка проєкту Оксана Яковець.

За її словами, місцеве самоврядування в інших населених пунктах, за якими вони спостерігали, виконувало лише розпорядження, які надходили від Львівської ОДА. Виключенням був випадок у Давидівській ОТГ, коли під час підозри на спалах COVID-19, установили блокпости на в’їзді та виїздах.

Як розповідають спостерігачі, інформації про небезпеку пандемії було багато. Проте, Оксана Яковець відзначає, що було замало конкретних прикладів, які б говорили про небезпечність COVID-19. Координаторка також акцентує, що рівень відповідальності людей є на доволі низькому рівні. Тому що після весіль, поминок та інших масових заходів ставилася локальні спалахи захворювання.

Також спостерігачі вважають, що Національна поліція не достатньо контролювала самоізоляцію людей, які поверталися з-за кордону. 

«Працівники лабораторного центру разом з прикордонниками реєстрували людей, які перетинали кордон. Кожна людина підписувала згоду, що два тижні вона буде на самоізоляції. Однак, дотримання цього ніхто не пильнував. Це недолік, насамперед, людей, які мали свідомо розуміти свою відповідальність, а, по-друге, тих служб, які мали це контролювати. У Польщі, наприклад, представники поліції щодня навідували тих, хто перетнув кордон і мав перебувати на самоізоляції протягом двох тижнів», – додає Оксана Яковець.

Щодо фінансового ресурсу, то ЛОДА використала майже 160 мільйонів гривень. Основну суму скерували на закупівлю засобів індивідуального захисту для лікарень, медпрацівників, медобладнання, доплати медпрацівникам на відшкодування витрат перевізників, які возили медпрацівників. З міського бюджету Львова виділили понад 203 мільйони гривень і ці кошти, в основному, пішли на ті ж напрями. Міська рада Червонограда виділила на такі заходи додатково майже 8 мільйонів гривень, Пустомитівська – 100 тисяч гривень, Давидівська ОТГ – 563 тисячі гривень. Автори моніторингу вважають, що ці рішення були виправданими і сприяли поліпшенню матеріально-техінчної бази лікувальних закладів, які задіяли для лікування хворих.

За результатами моніторингу, зробили висновок, що всі організаційні заходи, які ухвалили на місцевому рівні у березні-квітні: введення карантинних обмежень, закриття місць масового скупчення людей – були своєчасними, ефективними та мали значний вплив на громади.

Спостерігачі ще мають напрацювати пропозиції до Львівської ОДА. 

Додамо, моніторинг проводили за підтримки Чорноморського Трастового Фонду (Black Sea Trust for Regional Cooperation), який є проєктом Німецького фонду Маршалла США (German Marshall Fund of the United States), а також за підтримки Львівської обласної державної адміністрації.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.