Ця війна змінить світ ‒ вимушено переміщена українка

logo


ЛЬВІВ ‒ У Львівській області тимчасовий притулок на сьогодні знайшли понад 38 тисяч вимушено переміщених осіб із різних населених пунктів Україні, де тривають бойові дії. 8 тисяч осіб проживають у комунальних і державних закладах, а більше 30 тисяч у приватних помешканнях.

У Львові працюють сім координаційних центрів, які допомагають вимушено переселеним особам.

Львів з туристичного міста перетворився у місто, де прихисток знаходять люди, які вимушено покинули власні домівки через російський напад на Україну.

Жінок, дітей, літніх людей приймають понад 150 комунальних закладів і 100 релігійних організацій. Військовозобов’язаних чоловіків міська влада просить повернутись додому і захищати своє місто чи село.

Облаштовані місця для осіб із територій, де ведуться бої

Облаштовані місця для осіб із територій, де ведуться бої

Школа №15 у Львові перетворилась на тимчасове житло для біженців. У спортивному залі розкладені матраци і каремати. Є вільні місця. Такі таблички власне розміщені біля облаштованих спальних місць.

«Біля спальних місць зробили нумерацію і видно, яке місце зайняте. Нам пообіцяли привезти вищі матраци, щоб було комфортніше спати. Маємо не вирішене питання, як прати речі. Будемо це вирішувати. Є душові», ‒ каже директор школи №15 Богдана Гаврилик.

Цей чоловік вимушено переселився у Львів

Цей чоловік вимушено переселився у Львів

На столі складені чисті речі, які переселені громадяни можуть собі вибрати, є тапочки, предмети особистої гігієни. У школі працює їдальня і люди тричі на день мають гарячу їжу.

Все покинули

«Я з Лисичанська Луганської області. Як виїжджали? Онука знайшла потяг і зять завіз нас усіх у Рубіжне. Там сіли у потяг. Привезли нас до Хмельницького, безкоштовно. Дай Бог їм всім здоров’я. Тоді ми пересіли на інший потяг і нас привезли сюди. Ми у Львові з 25 лютого. Все покинули вдома. 24 лютого бабахнуло так, що рами з вікон, скло вилетіли, ми думали, що повилітаємо», ‒ розповідає 76-річна Світлана Бондаренко.

Світлана Бондаренко з Лисичанська

Світлана Бондаренко з Лисичанська

Жінка народилась за 9 днів до завершення Другої Світової війни, і за життя їй довелось побачити війну спершу у 2014 році, а тепер повномасштабну, яку розпочала Росія проти України.

«Мама казала, що війна це страшне. Так і побачила. Взяли те, що змогли. Я у чому була, так і приїхала. Ось тут люди дали одяг», ‒ продовжує Світлана Бондаренко.

Її онука не випускає телефон із рук. На очах – сльози. Вона дуже хвилюється за свого чоловіка – військовослужбовця Збройних сил України.

«Сил вже немає. Плачу», – говорить жінка.

Волонтери плетуть сітки

Волонтери плетуть сітки

Кількість людей, які знайшли тимчасовий притулок у школі, змінюється, від 20 до 55 осіб. Хтось залишається, а хтось їде на українсько-польський кордон, щоб потрапити в Європу.

Четверо студентів Харківського Національного університету мистецтв імені Котляревського – Кирило, Денис, Ірина, Дарія – не планують їхати за кордон. Говорять, що небезпечний час проведуть у Львові. Молоді люди облаштували собі місце для проживання, щоб хоч бодай трішки зробити його затишнішим.

– Ми виїхали в суботу. Почались вистріли і ситуація стала дуже напружена. Ночували у метро. Було дуже страшно, невідомо, що і як. Сіли на перший потяг, який нам попався. який попався потяг у Київ. Нам пощастило, бо він продовжив шлях у Львів. Це, як доля. Тепер ми тут.

–​ Взяли найнеобхідніше.

–​Тут гарні, чарівні, добрі люди. Це для мене стало новиною, що є такі люди. Ми в шоці, як смачно готують, як ставляться. Ми читаємо книжки.

–​Ця війна змінить світ, – розповіли Радіо Свобода харківські студенти.

Майбутні театрали з Харкова

Майбутні театрали з Харкова

Поїхати додому до батьків, молоді люди не змогли, бо їхні батьки проживають у Конотопі, Токмаку Запорізької області, де проходять активні бої.

–​Токмак тримайся! Там були потужні бої вночі 28 лютого. У Токмаку дуже напружена ситуація, підбили вишку, немає зв’язку, електроенергії. Місто маленьке, там мої батьки, ситуація дуже напружена.

–У Конотопі два дні тихо, а вночі палять, бомбили. Ходять українські і російські солдати, ‒ кажуть студенти.

Звірят не забули

Звірят не забули

Волонтери допомагають

У Львові створили сім координаційних центрів для вимушено переселених українців. Тут допомагають людям знайти житло, якийсь час відпочити, зігрітись, поїсти, взяти одяг.

Перейшло понад 3 тисячі осіб

«Якщо великі групи, то одразу можемо знаходити центри для проживання. У Львові мало таких приміщень. Є автобуси, якими людей привозять сюди. Ми не просто розселяємо, але ще й ведемо перевірку тих, хто приїхав і для чого. Через наш центр перейшло понад 3 тисячі осіб», ‒ каже Іванна Герус, співкоординатор центру на «Арені Львів».

Волонтери допомагають

Волонтери допомагають

У Львівську область евакуювали близько 300 дітей із східних областей України, де зараз йдуть активні воєнні дії. А це вихованців інтернатів і дитячих будинків, спеціальних шкіл і центрів психологічної реабілітації. Діти віком від немовлят до 17-річних. Про те, чим можна допомогти дітям, соціальні працівники повідомлять.

Складна ситуація вже п’ятий день спостерігається на пунктах пропуску на українсько-польському кордоні.

За ці дні кордон у Львівській області перетнули понад 150 тисяч біженців.
Додаткові потяги, які запровадили, до польського пункту пропуску, не вирішили проблему, бо надто великий наплив людей.
Автомобільні черги сягають до півсотні кілометрів.
Переселенців просять зупинятись на Львівщині.