Депутати пересварились через новий кредит на Грибовицьке сміттєзвалище

logo


Львівська міськрада не змогла оперативно погодити отримання нового кредиту на завершення технічної рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. Між депутатами та міським головою виникали гострі дискусії, які кілька разів завершувались перервами у сесії. Врешті прийняти ухвалу таки вдалося 30 листопада. Про це повідомляє кореспондент Львівського порталу.

Новий кредит від Європейського інвестиційного банку на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища став причиною палкої суперечки між міським головою Андрієм Садовим та депутатами.

Йдеться про 14 млн євро позики, за які ЛКП «Зелене місто» збирається завершити технічну рекультивацію Грибовицького полігону. Відсоткова ставка – 2,5% річних, віддати кредит потрібно протягом 15 років. Для цього депутати мали б прийняти ухвалу, якою фактично погоджують отримання цих коштів.

Реклама партнерів

Цю ухвалу сесія Львівської міськради розглядала ще на засіданні 25 листопада, однак тоді депутати не змогли порозумітись, тож у пленарному засіданні оголосили перерву до вівторка, 30 листопада. Зібравшись сьогодні, депутати все одно не були готові голосувати.

Так, обранці громади пояснювали: не розуміють, яким чином витратили гроші, взяті раніше у кредит на рекультивацію. Більше того, вони нарікали на те, що попередній керівник ЛКП «Зелене місто» Святослав Євтушенко звільнився, тож прозвітувати за витрачені кошти нікому.

«Я дуже добре пам’ятаю, коли ми з колегами востаннє були на полігоні. Тоді я чітко питала пана Євтушенка і в інших відповідальних людей, чи достатньо виділено коштів і чи встигають вони з рекультивацією. Мені відповіли, що так, на першу частину рекультивації коштів є достатньо. Тепер ж нам кажуть, що грошей треба додати. Хотілось би розуміти, чи вони тоді говорили неправду, чи вони говорять неправду зараз?», – запитала депутатка Анастасія Окряк.

«Це питання неправильно було проговорено з депутатами, ми не до кінця розуміємо, як освоювались попередні кошти. Попередній керівник «Зеленого міста» нас запевняв, що попередньо взятих кредитів вистачає повністю на технічну рекультивацію. Звідси й маємо нерозуміння, як діяти далі, і це логічно», – відзначила депутатка Наталія Шелестак, яка є головою бюджетної комісії.

Депутати наполягали на тому, аби перенести розгляд цього питання. Проте Андрій Садовий апелював до вигідних умов кредитування, бо таких позик навіть «державам не дають». При цьому він не став жодним чином коментувати те, яким чином витратили отримані раніше позики на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища. А йдеться орієнтовно про 7 млн євро.

«Мова йде про найдешевші кошти, які тільки можуть бути, найдешевший відсоток, про контроль за використанням цих коштів з боку комісій бюджету та екології. А що вам ще треба проговорювати? От є пан Бербека, якби йому хтось запропонував кредит під 2,5% відсотки на 15 років, то він би тут станцював. І депутат Різник так само… Та державам такі гроші не дають, про що ми дебатуємо? Та я себе починаю не поважати, бо вас переконую в елементарних речах. Кожен з вас як підприємець підписав би ці документи негайно… Ми виглядаємо посміховиськом перед фінансовими колами», – нарікав Андрій Садовий.

Традиційно мера підтримала фракція «Самопоміч», яка наполягала на прийнятті ухвали, пояснюючи, що відкладати її є «ризиковано».

«Вважаю, що це є шантаж з боку міського голови, тому пропоную перенести це питання. Домовляйтеся з бюджетною комісією, не домовитесь, значить, не візьмете грошей. Те, що ваші підлеглі потратили кошти і навіть нема кому за це відзвітувати, – ганебно для Львова. А це 7 мільйонів євро», – зауважив зі свого боку депутат Петро Адамик.

Не знайшовши порозуміння, депутати двічі йшли на перерву. Після обговорень у кулуарах сесія Львівської міськради таки прийняла ухвалу – «за» проголосували 50 обранців громади. Проте депутати передбачили, що розподіл отриманих кредитних коштів має відбуватися виключно за погодженням комісій бюджету, екології, а також містобудування.

Також у Ратуші створять робочу групу, яка моніторитиме виконання рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. До її складу увійдуть представники усіх фракцій.

Зазначимо, що весь процес рекультивації Грибовицького сміттєзвалища складається із таких процесів: підготовчі роботи, очистка озер з інфільтратами, дегазація тіла полігону і сама рекультивація (технічна і біологічна).

За даними керівництва ЛКП «Зелене місто», станом на серпень технічну рекультивацію виконали на 35-40%. Тіло полігону почали вкривати спеціальними мембранами, аби таким чином «законсервувати» і закрити доступ рідини, відповідно, й зменшити утворення нових інфільтратів.

Повністю вкрити Грибовицьке сміттєзвалище шарами мембран планують вже влітку 2022 році. Після цього полігон ще вкриють спеціальним геотекстилем, шаром ґрунту і висадять кущі та дерева. Все це дасть можливість забезпечити геотехнічну стабільність на поверхні схилу.

Грибовицьке сміттєзвалище станом на 10 серпня 2021 року, фото – ЛМР

Дегазація полігону стартувала ще на початку 2020 року. Цим процесом займається ТОВ «Кліар Енерджі» – компанія, яка виграла в інвестиційному конкурсі. Фірма лише добуватиме біогаз, а й перероблятиме його в електроенергію, яку буде продавати. Водночас у мерії встановили, що від такої комерційної діяльності підприємства до бюджету Львова має надходити не менше 10% його річного доходу.

Як писав Львівський портал, на рекультивацію Грибовицького звалища та будівництво сміттєпереробного комплексу на Пластовій Львівська міська рада отримала 35 млн євро кредиту від ЄБРР.

На тендер щодо рекультивації (біологічної) Грибовицького звалища подалися чотири компанії. Втім результатів досі немає. Для того, щоб рекультивувати полігон у Грибовичах та перетворити його на зелену зону, потрібно близько чотирьох років.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.