Дезінформація: У Львові випускникам школи видали стрічки з мапою України без Криму

logo


Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Львові випускникам школи нібито видали стрічки з мапою України без Криму

Проросійські ресурси поширюють фото, на якому зображені українські випускники на святі останнього дзвоника, одягнені у випускні стрічки. І, як стверджують пропагандисти, цього року на стрічках начебто зобразили карту України без тимчасово окупованого Криму. 

СкриншотVoxCheck

Проте це — фотофейк. Фото відредаговане, адже на оригінальній світлині мапа України на стрічці зображена включно з Кримом. Про це повідомляють фахівці з проєкту VoxCheck. За допомогою програми PimEyes, що здійснює зворотний пошук за обличчям,вони знайшли світлину однієї з дівчат у стрічці — вона була присутня на чемпіонаті України з греко-римської боротьби у Тернополі.

Фото з чемпіонату України з греко-римської боротьби у Тернополі. Джерело: VoxCheck

Потім завдяки пошуку за словами «останній дзвоник Тернопіль» вдалося знайти оригінальні кадри з випускного. Насправді їх зробили не у Львові, а в Тернополі — їхпоширило місцеве медіа 31 травня 2024 року. На фото у всіх випускників на стрічках Україна зображена в міжнародно визнаних кордонах 1991 року, включно з тимчасово окупованим Кримом. 

Оригінальна світлина випускників зі стрічками. Джерело: VoxCheck

Крім того, на фейковому фото можна помітити ознаки редагування, ймовірно точковою корекцією: на одній стрічці на місці Криму помітне затемнення, на іншій — розрив на контурі мапи.

Також в усіхонлайн-магазинах, де продають або виготовляють на замовлення такі випускні стрічки Україна зображена в міжнародно визнаних кордонах 1991 року. Зрештою, цю «новину» поширюють переважно російські сайти та телеграм-канали. В українських медіанемає жодних згадок про інцидент, який неодмінно спровокував би обурення в україномовному сегменті соцмереж, адже на подібні ситуації гострореагують у медіапросторі. 

• Читайте також:Зеленський нібито сказав, що Україна «готова віддати Крим та Донбас» (маніпуляція)

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша командазакликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись