Досі невідома кількість жертв: як трамвай з Одеси став причиною трагедії у Львові в 1972 році

logo


Пів століття тому в Україні сталася одна з найжахливіших та найсмертельніших за всю історію львівського транспорту трамвайна аварія. Трамвайний поїзд, який незадовго до трагедії курсував в Одесі, зійшов з рейок та на повній швидкості влетів у людей, які чекали на зупинці. 

Про це пише “Старі фотографії Львова”.

У мережі з’явилося фото Поліцейського мосту в Одесі, який замовили у Парижі

Що сталося у Львові

10 січня 1972 року на перехресті Городоцької (раніше називалася Першого Травня) та Шевченка трамвай зійшов з рейок на стрілці та наїхав на повній швидкості на острівець, де тим часом пасажири чекали на транспорт. Точна кількість жертв невідома й досі, існують різні свідчення: від 13 до 26 осіб. Офіційні ж дані розповіли про 11 загиблих та 25 постраждалих. За аварію водійку трамвая засудили на 4 роки позбавлення волі.

Під час руху зі схилу по вулиці Першого Травня (Городоцька) о 15:30 гальма у трамвайних вагонах різко відмовили, тож поїзд почав несамовито котитися вниз з великою швидкістю. Склад рухався на такій швидкості, що пронісся проїзною частиною, влетівши у цегляну огорожу школи №43. 

Трамвайна аварія

Як відреагувала влада

Тим часом радянські чиновники, як завжди, усе засекретили. Досі відсутні будь-які світлини з місця події у вільному доступі. Проте замовчати повністю про те, що трапилося не вдалося: радіо “Голос Америки” оповіло про трамвайну аварію ввечері того ж дня. А наступного дня місцева газета на 3 сторінці опублікувала коротке повідомлення: “Виконком Львівської міської ради депутатів трудящих висловлює глибоке співчуття рідним і близьким потерпілих при аварії трамвая в м. Львові 10 січня 1972 року”.

Скрізь лежали понівечені тіла

Дехто з користувачів поділилися спогадами того дня. Дехто розповів, що був безпосередньо за 100 метрів від зупинки-острівця, яку зніс трамвай.  За мить вулицею роздався скрегіт коліс, шум, а потім людські крики та гамір. Навкруги були розчленовані тіла, які билися в конвульсіях, на зупинці лежав чоловік з відрізаними ногами та несамовито кричав від болю.

Дехто з пасажирів трамваю намагалися вистрибнути з машини смерті, проте, саме у той момент вагони розчепилися і їхали паралельно, тож пасажири потрапляли під колеса. 

Стіну відмили, бруківку замінили

Вже невдовзі пожежні машини змивали кров зі стін та доріг, до вечора пролом у мурі полагодили та підфарбували так, що неможливо було відрізнити від неушкодженого. Єдине, що могло нагадати про трагедію – бруківка, яка була ушкоджена слідами, проте і її з часом замінили через ремонт вулиці. 

Трамвайна аварія

Одеський слід трагедії

У доповідній записці слідства відсутні відомості про одну важливу деталь. Трамвайний поїзд із вагонів “Gotha T2-62”, а також “Gotha B2-62” 472/572 виготовили ще у 1964 році. Спочатку вони курсували у трамвайному депо №1 ім. Леніна в Одесі. Вони пересувалися на широких коліях – 1 520 мм. Вже в 1970 році такі трамвайні поїзди припинили курсувати Одесою та були виведені з експлуатації. Їх переобладнали під вузькоколійні і відправили на Львів. 

Трамвайний поїзд 472/572 був прийнятий в експлуатацію Львова 28 вересня 1971 року, тобто практично за 3,5 місяці до аварії. Постає запитання для версії слідства: наскільки добросовісно візки переобладнали з широкої колії на вузьку, адже гальмівні механізми також замінюють та перероблюють. 

Інші цікаві факти про Одесу