Дрогобицькі перевізники розв’язали цінову війну. У виграші – пасажири

logo


image

У жовтні жителі області, які їздять пасажирським транспортом у південно-західному напрямку, відчули раптове покращення життя – приватна компанія, що обслуговує маршрути між Львовом та Дрогобичем, Східницею, Трускавцем та Бориславом суттєво знизили вартість проїзду. Подекуди ціна квитка в один бік впала вдвічі і більше.

Представник львівського «АТП 14631», найбільшого автопідприємства в Західній Україні, стверджує, що такі знижки – це спроба переманити пасажирів з дешевших електричок, і ця спроба була успішною.

Насправді ж виявилося, що причиною щедрої акції є не їзда дрогобиччан та трускавчан у приміських потягах, а несподівана поява на дрогобицькому маршруті таксистів з невеликими бусами, які склали конкуренцію великому АТП. Львівський перевізник забив на сполох та заявив про рейдерство, а таксисти відповіли, що працюють законно та дають людям вибір – їхати, як вони кажуть, з монополістом або мати альтернативу.

ZAXID.NET розповідає про конфлікт між львівським АТП та таксистами

Їхати до Дрогобича тепер дуже дешево

Маршрут «Львів-Дрогобич» вже багато років обслуговує ТОВ «Львівське АТП-14631» – це найбільше автотранспортне підприємство як області, так й західного регіону загалом. Компанія виграла конкурси від ЛОДА та, зокрема, обслуговує маршрути до Борислава, Дрогобича, Трускавця та Східниці. На дрогобицькому напрямку також мають дозволи працювати «Міра і К» і Самбірське АТП. А от на маршрутах до Трускавця і Східниці «АТП 14631» є єдиним перевізником з дозволом на пасажирські перевезення.

З першого жовтня на зупинці біля приміського вокзалу у Львові, звідки рушає більшість рейсів до цих міст, з’явилися бусики з шашечками таксі, водії яких набирали пасажирів до Дрогобича. За 75 грн вони пропонували доїхати в пункт призначення швидко та без зупинок. На той час вартість проїзду у АТП була 70 грн, їхні автобусу часто зупинялися в селах протягом рейсу. Після появи бусиків частина пасажирів почала користуватися бусиками, оскільки різниця з офіційним перевізником була лише 5 грн, натомість час в дорозі до Дрогобича – суттєво меншим.

Поява непроханого конкурента неабияк обурила «АТП-14631», тому щоби вичавити його з маршруту, перевізник вирішив знизити ціни. Від 5 жовтня вартість проїзду зменшили до 40 грн. У відповідь таксисти опустили ціну до 50 грн. Із новими розцінками обидва перевізники їздили близько тижня, допоки АТП не зменшило ціну до 30 грн, що більш, іж вдвічі дешевше від початкової вартості квитка у 70 грн.

Щоби убезпечити себе від появи конкурентів на інших маршрутах на цьому напрямку, львівський перевізник зменшив також вартість проїзду до Трускавця, Борислава та Східниці. Наприклад, якщо раніше до Трускавця просили 80 грн, то нині квиток вартує 60 грн. Втім, попри зниження цін великим АТП, таксисти наразі не планують полишати свій бізнес.

«Ракова пухлина» обласних перевезень

Львівське АТП-14631 скерувало претензію до ЛОДА та поліції з вимогою відреагувати на ситуацію, що склалася та вжити заходів щодо таксистів, яких вони вважають нелегалами.

Як повідомив у коментарі ZAXID.NET голова «Асоціації перевізників Львівщини» Іван Велійка, у Львівської ОДА немає повноважень штрафувати, проте як замовник перевезень вона має право залучати до перевірок Укртрансбезпеку, Національну поліцію, податкову, фахівців Держпраці та інші органи, які можуть карати порушників.

«Певна реакція з боку ЛОДА є: вони створили комісію, виїжджають на перевірки, але їм бракує нормативно-правової бази, щоби притягнути до відповідальності. Фактично замовник перевезень не може собі дати ради із так званими нелегальними перевізниками, які прикриваються ліцензією на таксомоторні перевезення. Це нонсенс», – стверджує Іван Велійка.

На його думку, те, що таксисти посунули автотранспортне підприємство, котре виграло конкурс на дрогобицькому маршруті, є безладом, який може «наче ракова пухлина, поширитися на всю Львівську область». «Для чого тоді проводити тендери? Будь-хто тоді, маючи автобуси і ліцензію на перевезення, почне їздити там, де хоче», – обурився голова асоціації перевізників.

Він наголосив, що «АТП 14631» – це потужне підприємство, яке може собі дозволити тримати ціну в 30 грн протягом тривалого часу і чекати, коли таксисти зійдуть з маршруту.

«Ціна до Дрогобича 30 грн – це лише для того, щоби покрити дизельне пальне. Це – нездорова ситуація. Якщо контрольні органи надалі не реагуватимуть, тоді перевізники області робитимуть «певні кроки», щоби цю проблему врегулювати, та щоби врешті-решт контрольні органи знайшли методи впливу на тих, хто незаконно намагається увійти на ринок», – заявив Іван Велійка, проте не уточнив, до яких саме кроків вони можуть вдатися.

«Відбулося рейдерство маршруту»

В «АТП 14631» ZAXID.NET підтвердили, що чотири маршрути в південного-західному напрямку – єдині, на яких відбулося зниження вартості проїзду. Підприємство називає це «вимушеним кроком».

« …з’явилися близько 10 бусів, які просто розпочали свою роботу на маршруті Львів – Дрогобич під виглядом таксі. З порушенням усіх законодавчих норм, без жодних договорів з організаторами маршрутів, без узгодження розкладів. Фактично відбулося рейдерство маршруту», – повідомила в письмовому коментарі ZAXID.NET заступниця директора з внутрішніх перевезень ТОВ «АТП 14631» Оксана Осєчко.

Вона зазначила, що нині важко спрогнозувати, як довго підприємство триматиме ціни на теперішньому рівні. За її словами, загалом підприємство самостійно коригувати вартість квитків – з 2015 року тарифи на перевезення пасажирів є вільними і встановлюються перевізником, без участі ЛОДА.

Водночас Осєчко натякнула – у разі, якщо контрольні органи не відреагують на ситуацію, тоді їхня компанія може відмовитися від частини маршрутів та звільнятиме водіїв.

«Бездіяльність контролюючих органів, які б мали слідкувати за дотриманням законодавства в галузі пасажирського транспорту, призведе до масового звільнення водіїв та закриття частини, в першу чергу, соціальних маршрутів, які обслуговує наше підприємство», – заявила заступниця голови АТП.

«Ми не є конкурентами»

Бусики на маршруті Львів-Дорогобич запустило дрогобицьке ТОВ «Експрес-Таксі-2020». Компанія була зареєстрована наприкінці червня цього року. Її засновниками є 12 людей – мешканці Дрогобича та району Віктор та Дмитро Мачишини, Володимир Тезбір, Орест Червак, Андрій Бабій, Василь Ковальчук, Андрій Коцюба, Григорій Макаришин, Степан Маршалок, Йосип Чирик, а також Іван Макаришин з Турківщини та Євген Нагачевський з Кам’янка-Бузького району. Усі вони володіють мають по 8,33% в статутному капіталі підприємства. Андрій Бабій також є його директором. Фірма має чинну ліцензію на внутрішні перевезення пасажирів на таксі та перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення, яку вони отримали наприкінці вересня.

Директор компанії Андрій Коцюба в коментарі ZAXID.NET повідомив, що вони вирішили запустити свої бусики на маршрут, щоби дати пасажирам «право вибору». Він вважає, що вони не створюють конкуренції АТП 14631, оскільки їздять іншим маршрутом – з приміського вокзалу через Пустомити до Дрогобича, тоді як автобуси львівського підприємства – через Миколаїв.

«Ми працюємо в режимі таксі, тому ми не є конкурентами. Наразі ми конкуренти БлаБлаКару, бо вони беруть по 65 грн, а наша ціна – 50 грн. Те, що нас намагаються виставити рейдерами, то бог їм суддя. Люди мають право вибору. Хтось хоче доїхати швидше, без зупинок та без натовпу в салоні. Саме таку послугу ми їм і надаємо. У нас в салоні їде лише вісім людей, а не 30 людей, як в автобусі», – стверджує Андрій Коцюба.

За його словами, засновники «Експрес-Таксі-2020» 10 років тому працювали в кількох дрогобицьких АТП та їздили на маршруті Львів-Дрогобич.

«Фірми купили автобуси «Еталон» та виграли тендер на цей маршрут. Але потім так сталося, що АТП виграло тендер та у нас ті дозволи забрали. Вони прийшли на тендер з новішими автобусами і стали монополістом. Перевізники з Дрогобича не отримали нічого, – згадує Андрій Коцюба. – Я тоді купив бус за 47 тис. доларів, взяв на купівлю кредит, від’їздив два роки, а потім через програний тендер залишився без роботи. Бус довелося продати вже за 25 тис. доларів». За його словами, тепер 12 водіїв, які тоді їздили на Львів, купили невеликі буси та повернулися до «старого ремесла».

Загалом компанія має 11 невеликих бусів Мерседес Sprinter– шість власних та п’ять орендованих. Фактично на маршруті їздить вісім машин, на решту ще виробляють дозвільні документи. Андрій Коцюба стверджує, що їхні таксі-буси працюють без лічильника, проте за договором. «Приходить, наприклад, п’ять людей, які згодні їхати за 400 грн, томи з ними укладаємо усний договір та їдемо. Якщо ставити лічильник, то вартість становитиме 185 грн з людини. Ясно, що ніхто за таку ціну не поїде», – розповів перевізник.

На його думку, АТП навмисне насилає на них перевірки, щоби усунути конкурента. Після того, як львівське підприємство знизило вартість проїзду до 30 грн, вести бізнес стало важче.

«До нас щодня хтось ходить перевіряти на вимогу АТП. Коли вони знизили ціни, то з пасажирами стало не дуже. Не знаю, скільки ми ще витримаємо. Коли стоїть транспорт по 30 та 50 грн, ясно, що пасажир обиратиме той, що дешевший. Наші рейси тепер їдуть з одним-двома людьми в салоні. На солярку поки є, хоч це є добре. Але довго не протягнемо, бо треба гроші на обслуговування машин, на пальне, автостанціям заплатити, бо ми ще й цей збір платимо», – бідкається перевізник та додає – якщо їх оштрафують та змушуватимуть піти з маршруту, то вони готові судитися, оскільки вважають, що працюють законно.

Конкуренція – рушійна сила підприємництва

Заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень повідомив ZAXID.NET, що адміністрація як орган виконавчої влади не має повноважень забороняти комусь працювати на маршруті або штрафувати.

«Якщо казати про заходи впливу, то ми можемо впливати лише на тих перевізників, з якими обласна адміністрація уклала договори. У цьому випадку реальні повноваження є у двох структур: Національної поліції та інспекції Укртрансбезпеки», – повідомив посадовець.

За його словами, ЛОДА звернулася до контрольних органів, які мають право фіксувати порушення. Було проведено три рейди, до яких залучили поліцію, транспортну інспекцію та управління транспорту обласної адміністрації. Під час одного з них фахівці львівського управління Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) склали акти про адміністративне порушення.

Старший державний інспектор управління Укртрансбезпеки Юрій Филипець розповів ZAXID.NET, що єдине порушення, яке вони виявили під час перевірки таксистів, це відсутність лічильників.

«Під час перевірки ми побачили, що вони мають ознаки таксі: у них розміщений помаранчевий ліхтар на даху, є композиції з квадратів на дверях, однак відсутні лічильники, тобто таксометри. Через таке порушення були складені два акти та винесене попередження-зобов’язання, згідно з яким підприємство має встановити лічильники. У разі якщо їх не встановлять у відведений термін, це приблизно два-три місяці, тоді підприємство матиме штраф 680 грн», – розповів інспектор.

За його словами, у фірми є чинна ліцензія на перевезення, згідно з якою у їхньому транспорті не може бути більше, ніж дев’ять посадкових місць включно із водієм. Наразі компанія дотримується цієї вимоги, повідомив Филипець. Те, що таксисти здійснюють висадку-посадку пасажирів на приміському залізничному вокзалі на майданчику, який призначений для паркування легкових автомобілів, порушенням не є, адже законодавство та правила дорожнього руху це дозволяють.

Як зазначив старший інспектор, у тому, що компанія працює не як класичне міське таксі, теж немає відступу від законів. «Як таксі, вони мають право набирати пасажирів як по телефону, по інтернету, можуть підібрати пасажира десь на вимогу, можуть запрошувати їхати з ними до Дрогобича та рекламувати свій сервіс. У нас держава загалом стимулює розвиток приватного підприємництва для того, щоби вони надавали людям якісні послуги та розвивалась конкуренція», – наголосив Юрій Филипець. Він додав, що у цьому випадку пасажири, оцінюючи вартість квитка та комфорт, можуть самостійно обирати – користуватися послугами цих таксистів чи ні.