Два Львова. ЛОДА розглядає два варіанти Львівської ОТГ

logo


Вирішальне засідання обласної міжвідомчої робочої групи з підготовки пропозиції до адміністративно-територіального устрою Львівщини 21 лютого було зірвано і до розгляду формату Львівської ОТГ справа не дійшла. А оскільки відведений урядом термін на обговорення перспективних планів сплив, ЛОДА може подати до Кабміну свій проект і без обговорення.

ZAXID.NET поцікавився, які варіанти для Львова «намалювали» у ЛОДА і що думають про це експерти та чиновники Львівської міськради.

«Великий» і «затиснутий» Львів

Т.в.о. керівника департаменту економічної політики ЛОДА Степан Куйбіда розповів ZAXID.NET про дві напрацьовані конфігурації Львівської ОТГ, які планували представити на розгляд міжвідомчої робочої групи, у п’ятницю, 21 лютого.

Перший варіант – «великий Львів». Передбачає входження до Львівської ОТГ довколишніх сіл Жовківського, Яворівського, Пустомитівського та Городоцького районів, окрім тих, де вже створені свої об’єднані громади (Зимноводівська, Солонківська, Мурованська). У ЛОДА вважають, до згадані сільські ОТГ вже показали, що можуть розвиватися самостійно, тому їх не чіпали. Тобто, це дещо скорочений формат того, що раніше пропонувала львівська мерія.

Другий варіант – «затиснутий Львів». Передбачає затиснути Львів об’єднаними громадами –дозволити усім охочим довколишнім селам утворити власні ОТГ. У тому числі, цей варіант передбачав «відірвати» від Львова селище Брюховичі і місто Винники, які багато років перебувають в адміністративному підпорядкуванні обласного центру. Степан Куйбіда називає цей шлях «злочином проти Львова», тому каже, що мав намір наполягати, аби міжвідомча група залишила у майбутній громаді те, що фактично вже є Львовом.

«Якщо дивитися методологію Кабміну, розуміємо, що прилеглі території мали би бути напрацьовані у міжвідомчій групі як території Львова, – коментує Степан Куйбіда. – З іншого боку розумію, що люди бояться Львова. Чому боятися Львова? Невідомо. Це точно кращі послуги, це точно більше грошей, точно краща інфраструктура, кадровий потенціал, який представники громади будуть формувати всі разом. Тобто, лише переваги».

Біда у тому, вважає посадовець, що питання Львівської ОТГ набуло занадто великого політичного забарвлення. «Коли я спілкуюся із представниками прилеглих територій, вони дуже часто кажуть таку річ: «А Львів нам нічого не зробив». У відповідь виникає логічне запитання: «А Львів вам був зобов’язаний щось зробити?». Кожне село має своїх керівників місцевого самоврядування, які мали дбати про свою територію, Львів не мав приходити і щось вам давати чи заманювати до себе. Так, у Львова є багато проблем, але, попри те, Львів показав чудовий менеджмент, то чому з ним не об’єднуватися?!», – зазначає Степан Куйбіда.

Його бачення таке, що Львів як велике місто має мати простір для розвитку і довколишнім селам не слід цього боятися, адже так є у всьому світі.

Львівська мерія відстоює «великий Львів»

Заступник міського голови Львова Любомир Зубач, коментуючи для ZAXID.NET напрацювання щодо «великого» і «затиснутого» Львова, розповів, що мерія відстоює лише один варіант – «великого Львова», який передбачає об’єднання із приблизно 20 навколишніми населеними пунктами. Ця пропозиція раніше була скерована до ЛОДА і у Кабмін. При цьому Любомир Зубач називає «несерйозним» варіант відокремлення Винників і Брюхович, які вже зі Львовом.

«Я впевнений, що при здоровому глузді ніхто з української влади на це не піде, щоби у великого міста, обласного центру забирати його території», – переконаний Зубач.

Він пояснив, що адміністративно-територіальна реформа дозволить виправити радянську модель з «містами-матрьошками», коли в підпорядкуванні міста є інші населені пункти зі своїми органами влади (як це є у випадку Львова, Винників, Брюхович та Рудного). У разі утворення ОТГ, будуть сформовані спільні органи місцевого самоврядування. Однак, запевняє він, Львівська міськрада планує надати максимальну кількість повноважень та фінансів на місця. «Тому міфи про те, що все буде керуватися з одного центру, що міста і села зникнуть з лиця землі – це все неправда. Усі, хто буде в межах «великого Львова», збережуть свій статус як населені пункти, тобто село залишиться селом, місто залишиться містом, просто буде по-іншому сформовано органи управління», – каже Зубач.

З його слів, вже низка довколишніх сіл висловились на підтримку Львівської ОТГ і прийняли відповідні рішення. Зокрема, Зашків, Завадів і Зарудці Жовківського району, Лисиничі і Підбірці Пустомитівського району. Були відповідні листи від Конопниці Пустомитівського району та Суховолі Городоцького району про те, що вони схиляються до Львова. «Ми на початку шляху, маємо чіткий план – будемо говорити з кожною громадою, розробляти план розвитку кожного населеного пункту. Якщо в якомусь населеному пункті ще мають якісь сумніви, я впевнений, що своєю роботою ми зможемо переконати всіх, що об’єднання зі Львовом буде цілком правильним рішенням», – вважає Зубач.

Водночас, відзначає він, зараз реформа перейшла на завершальний етап, коли вже не йдеться про добровільне об’єднання – рішення щодо адміністративно-територіального устрою мають прийняти центральні органи влади.

«Тому, які б не були обговорення та дебати, адміністративно-територіальний устрій у всіх країнах світу – це завжди державна справа. Кінцеве рішення все одно буде приймати Кабмін і Верховна Рада. Ми можемо на нього впливати тільки так, що кожен висловив свою позицію, уповноважені державні органи це проаналізують і мають прийняти рішення, яке не буде обумовлено криками і гаслами, а це має бути фаховий, експертний підхід, який буде важливий з точки зору країни і кожного регіону, зокрема», – пояснює заступник мера Львова.

Думки експертів

Провідний науковий співробітник Інституту регіональних досліджень імені Долішнього НАНУ, учасник міжвідомчої робочої групи при ЛОДА Петро Жук вважає, що прилеглі до Львова сільські громади і тим більше ті, які зараз адміністративно належать до Львова, могли би створити велику Львівську ОТГ.

Водночас, науковець називає пасивною позицію Львова, який, на його думку, не дуже активно працював із сільськими громадами упродовж кількох років, втративши час переконати їх до об’єднання. Тому, на думку Петра Жука, зараз не варто ламати вже створені сільські громади та ті, які активно відстоюють своє окреме існування. «На мій погляд, потрібно зберегти Львів у тому форматі, у якому він є. Львівська ОТГ має бути у своїх адміністративних районах, включаючи Винники і Брюховичі. І дозволити формування на межі Львова прильвівських ОТГ. А якщо Львів зацікавлений у співпраці з ними, може використовувати закон про співпрацю, творити агломерацію на добровільних засадах», – каже Петро Жук.

«Відповідно до методики, доцільно було би циркулем обвести 20-кілометрову зону навколо Львова і такою мала би бути Львівська ОТГ», – вважає інший учасник міжвідомчої робочої групи, керівник аналітичної групи ГО «Європейський діалог» Олександр Софій. Однак він тежвважає, що «перекроювати» вже створені прильвівські ОТГ не варто.

«Якби 21 лютого було голосування, я би відпускав усіх охочих на вільні хліба. А місто би залишалося у тому складі, у якому є, і з симпатиками, які виявили бажання бути у складі міста. Далі є закон про співробітництво громад, можливо, буде прийнято закон про агломерації – тоді місто буде домовлятися на партнерських засадах із сусідами», – вважає Софій.

На його думку, деякі питання щодо формування перспективного плану неможливо вирішити на рівні ЛОДА через надмірну заполітизованість. «Щодо Сокільників настільки заполітизоване питання, що треба тільки згори приймати рішення. Ми власними силами не вирішимо проблему з Сокільниками. Там занадто великий політичний вузол. Тут має бути рішення зверху», – переконаний експерт.

Експерт з децентралізації Офісу реформ Львівського регіонального відділення Асоціації міст України, також член міжвідомчої робочої групи Віталій Корецький не має однозначної відповіді, як має виглядати Львівська ОТГ. Він не бачить нічого страшного у тому, що прилеглі до Львова території отримають шанс на самостійне функціонування, а згодом, коли буде відповідне законодавство, зможуть стати великою агломерацією. Хоча такий варіант – затиснути велике місто – це буде порушенням методики. Тому, підкреслює експерт, усі порушення, допущені під час розроблення перспективного плану Львівщини, має внормувати Кабмін.

Оскільки міжвідомча робоча група є виключно дорадчим органом, ЛОДА має повноваження самостійно подати на затвердження у Кабмін карту Львівської ОТГ. Нагадаємо, раніше Верховна Рада усунула обласні ради від цього процесу, залишивши цю функцію виключно обласним держадміністраціям. Який саме зі згаданих двох варіантів Львівської громади ЛОДА подаватиме на затвердження, обласні чиновники наразі не кажуть. Як повідомив Степан Куйбіда, ще очікують вказівок Мінрегіону щодо подальших дій. У будь-якому разі, кінцеве рішення щодо перспективного плану Львова і Львівщини прийматиме Кабмін. І це вже скоро має статися, попри бурхливі емоції та політичні спекуляції на місцях.