Фото дня: У Львові відкрили мурал, присвячений Петру та Ользі Франкам

logo


ЛЮДИ

Стінопис розмістили на розі вулиці Івана Франка, 150-152


Усі фото Galnet

Сьогодні, 27 жовтня, біля Дому Франка презентували арт-проєкт «Петро Франко. Повернення» та відкрили мурал, присвячений Петру й Ользі Франкам.

«Цей рік дуже значущий в історії нашого музею. Це рік великого ювілею – вісімдесятиліття від часу офіційного відкриття Музею Івана Франка у Львові, а водночас – 130-ліття від дня народження легендарної постаті, третього і наймолодшого сина Івана Франка, першого директора нашого музею, депутата, декана, інженера-хіміка, винахідника, спортовця, авіатора, воїна і одного з, на жаль, досі мало відомих героїв України Петра Франка», – зазначив під час презентації та відкриття проєкту директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Богдан Тихолоз. 

Стінопис, на якому зобразили Петра та Ольгу Франків, створювала команда митців «Sacred Universe» упродовж тижня. 

«Ми отримали дуже добру базу фотографій Петра та Ольги. Багато матеріалів про те, чим займався Петро Франко, які книги видавав. Було дуже важливо вникнути у його особистість. Чесно, і для мене вона була не відкрита, як і, думаю, для багатьох львів’ян. Вже розуміючи його постать,  ми вирішили зобразити Петра Франка в образі сотника, хоча він був дуже різносторонньою людиною з авантюрним характером, сильною особистістю та розумним чоловіком. Як на мене, він – несправедливо невідкритий українець не лише для львів’ян, але й для України та світу. Далі ми спробували відкрити ті віхи, якими він займався: летунство, науковий потенціал. Також його дружину Ольгу, яка чекала його все життя. Це більше мурал родини, їх розірвало життя, тому вони одне від одного далеко, але на одній стіні», – розповідає керівник групи «Sacred Universe» Святослав Владика.

Мурал символічно розмістили на вулиці Івана Франка, де пройшла значна частина життя сина відомого класика. У 1902-му році Петро Франко разом з батьками Іваном та Ольгою Франками поселилися у будинку, який сьогодні відомий як музей Івана Франка. 

У 1941-му році НКВД вивезло Петра Франка на Схід, звідки він не повернувся. Дружина Ольга же щодня чекала та вірила, що чоловік повернеться додому. 

«Знаковим є і те, що на цьому муралі ми маємо не лише Петра Франка, але й Ольгу. Тому що це жінка, яка чекала Петра понад 40 років. Вона чекала щодня: щодня стіл накривала чистою скатертиною, щодня кімната була прибрана, тому що сподівалася, що, все-таки, всупереч логіці, він повернеться, але це була евакуація у смерть. Сьогодні ж Петро Франко повертається з легенди, із забуття», – додає авторка першої наукової біографії про Петра Франка «Петро Франко. Формула долі. Життєпис на тлі доби» доцентка кафедри української преси ЛНУ імені Івана Франка Наталя Тихолоз.

До слова, книгу «Петро Франко.Формула долі. Життєпис на тлі доби» планують цьогоріч.

Сподіваємось, ця стаття була корисною для вас. Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.