Фотоательє, синагога та кінематограф: як у Львові пасаж Гаусмана став Кривою Липою, – ФОТО

logo


У Львові налічується багато вулиць і площ, які унікальні та цікаві по-своєму. Однією з популярних локацій, яка приваблює увагу мешканців є проїзд Крива Липа (колишній пасаж Гаусмана). Там зазвичай можна побачити досить багато людей, які відпочивають на лавочці біля старої липи. Провулок розташований у Галицькому районі та сполучає вулиці Січових Стрільців та Дорошенка. 

Джерело: 032.ua

Понад 120 років тому створили пасаж Гаусмана

Проїзд Крива Липа має досить тривалу історію. Вона розпочалася із 1895 року, коли збудував пасаж власник “Гранд-готелю” Єфраїм Гаусман. Ансамбль пасажу створювали будівлі, які були зведені у стилі історизму та неокласицизму. Він був відкритого типу та мав виходи на теперішню вулицю Дорошенка та на вулицю Січових Стрільців. 

У той час львівські пасажі, що були на центральних вулицях, були популярними. Там представляли для відвідувачів відомі торгові марки, зокрема, були найкращі товари. 

“Гранд-готель” слугував головним входом до пасажу Гаусмана

Початок нумерації будинків ансамблю зробили від будівлі “Гранд-готелю”,  тому що він складає єдиний комплекс з колишнім пасажем Гаусмана. Через браму готелю можна було зайти до пасажу. 

"Гранд-готель" слугував головним входом до пасажу Гаусмана, Фото: photo-lviv.in.ua

“Гранд-готель” слугував головним входом до пасажу Гаусмана

Від пасажу Гаусмана до проїзду Крива Липа: як змінювали назву 

Назву пасажу змінювали декілька разів. У 1942 році окупаційна влада перейменувала пасаж Гаусмана на Дурхляс, що з німецької означає “прохід, галерея”. Ця назва була впродовж двох років, а згодом вирішили повернути історичну назву вулиці. Однак у 1950 році знову придумали чергову нову назву. Тоді назвали провулок – Жовтневий проїзд на честь більшовицького перевороту в Петрограді у жовтні 1917 року.

У радянські часи проїзд слугував звичайним прохідним двором, тоді там торгували пиріжками. Теперішня назва – проїзд Крива Липа з’явилася у 1992 році.

Про сучасну назву проїзду Крива Липа

Майже тридцять років у Львові не змінювали назву проїзду Крива Липа. Вона походить від давньої липи, яка до нашого часу росте на території провулку у центрі двору.  Дерево залишилося від колишнього ботанічного саду Маєра. Навколо самої липи також встановили лавочку, де часто відпочивають жителі. 

Проїзд Крива Липа, Фото: Igor Plotko, фейсбук

Проїзд Крива Липа

Перший кіносеанс у Львові

За даними Центру міської історії, у вересні 1896 році у приміщенні на 2-му поверсі у пасажі Гаусмана над фотоательє, яке належало Мартину Аппелю за допомогою вітаскопа (проєктора Томаса Едісона) відбувся перший кіносеанс у Львові. Тоді він тривав декілька хвилин. 

Там кіносеанси проводили лише менше одного місяця, їх показували від 10 години ранку до 9 години вечора, квиток коштував 50 центрів. До репертуару входили картини: “Корабель на морі”, “Поїзд”, “Танок дикунів”, “Дитячий парк у Парижі”, “Танець з серпантином”. 

Кінетофон Томаса Едісона

Про будівлі у проїзді Крива Липа

У проїзді Крипа Липа, 5 коли було єврейське товариство. На великі єврейські свята в залах товариства проводились богослужіння. На третьому поверсі у будинку №7 була синагога “Ахіезер”, заснована російськими євреями-біженцями з Проскурова у 1920 році. Окрім синагоги, в будинку діяли товариство “Агават Ціон” та школа вивчення івриту. 

У будинку №8, що входить до комплексу будівель колишнього пасажа Гаусмана, у 1894 – 1901 роках було фотоательє Мартина Аппеля під назвою “Рембрандт”. Тут також облаштовували книгарню Нафтулі Сіґеля. Ці будинки внесені до Реєстру пам’яток архітектури місцевого значення. Окрім того, архітектурними пам’ятками є будинки №1, 3, 3а, 6 та 9 у проїзді Крива Липа.

Проїзд Крива Липа, Фото: Тетяна Львівська, опубліковане на фейсбук-сторінці "Золотий Лев"

Проїзд Крива Липа

Проїзд Крива Липа у наш час 

У наш час проїзд Крива Липа активно розбудували та реконструювали. Зокрема, ремонтні роботи проводили у 2009 році. Тоді проїзд замостили плиткою, встановили лавку, ковану огорожу, висадили тую. Із 2013 року проїзд визначили пішохідною зоною у місті, а ще через шість років там заборонили паркування приватних автомобілів через облаштований громадський простір.

Наразі тут діє багато закладів громадського харчування, за весь період їх тут змінилося десятки. Проїзд виконує розважальну і відпочинкову функцію. Тут часто збираються  мешканці, зокрема, студенти, адже неподалік розташований головний корпус Франкового університету.Легендарна липа донині височить у центрі проїзду. На лавочці, що навколо дерева, зазвичай людно. 

image

Проїзд Крива Липа

image

Проїзд Крива Липа