Гарячка під 40, блювання та діарея: львівські лікарі розповіли про особливості перебігу COVID-19 у дітей

logo


Чергова ковідна хвиля огортає Львівщину небувалими темпами. Станом на 25 січня область перевищила необхідні для оголошення “червоної” зони показники. А в епіцентрі епідемії цього разу опинилися діти. У львівському “Охматдиті” з діагностованим COVID-19 знаходиться майже 100 хворих до 18 років.

Новини.LIVE поспілкувалося з дитячим лікарем та мамами маленьких пацієнтів, щоб з’ясувати основні ознаки й особливості перебігу хвороби в неповнолітніх.

Антирекорд за антирекордом

Коронавірус у дітей

Не встигла Львівщина оговтатись від найбільшої кількість хворих, зареєстрованих за добу з самого початку пандемії, яку зареєстрували 20 січня, як менш ніж за тиждень опинилася серед перших кандидатів на потрапляння в “червону” зону. Коли ж 20 числа лікарі підтвердили 1 986 нових носіїв вірусу, то наступного дня медики зафіксували вже 3 292 заражених коронавірусною хворобою. А це абсолютний антирекорд по Україні.

До того ж, за даними Центру громадського здоров’я, останні три дні динаміка рівня госпіталізацій у Львівській області становить 80,8%, 79% та 74,4% при нормі 50%, а коефіцієнт виявлення нових хворих – 21,1%, 22,8% та 22,7% при нормі 20%. А згідно з постановою Кабміну, перевищування показників хоча б двох з п’яти індикаторів “червоної” зони впродовж трьох днів є підставою для її впровадження на території регіону.

Проте нова хвиля коронавірусу виявилась не лише напрочуд заразною, але й внесла певні корективи в загальні ознаки розповсюдження хвороби. Лікарі зазначають, що інфекція, яка наразі циркулює в області, характерна швидким розвитком хвороби та скороченим інкубаційним періодом. Окрім того, повною мірою в групі ризику опинилися діти.

Якщо до цього максимальна госпіталізація серед неповнолітніх не перетинала позначку 46 осіб, то наразі у місцевому “Охматдиті” лікуються 97 хворих. Також дітлахів із діагностованим COVID-19 почали приймати в Міській дитячі клінічні лікарні першого ТМО. Для цього медики відкрили спеціальне діагностично-ізоляційне відділення, розгорнули 100 ліжок. За потреби цю кількість можуть збільшувати.

Особливості перебігу COVID-19 у дітей

Коронавірус у дітей

Юлія з Жовкви, яка потрапила зі своєю 5-річною донькою Марічкою до нового ковідного відділення міської лікарні на Орлика, повідомила, що декілька днів поспіль її дитина була сонливою та млявою, а також мала високу температуру.

“Піднялась температура до 39,5, дитина була охрипла. Ще прослідковувалась млявість і сонливість. Вона спала майже цілий день, а якось збити температуру було нереально. Ми швиденько звернулися до сімейного лікаря, яка оперативно скерувала нас у ковідне відділення, адже експрес-тест показав позитивний результат”, – розповідає жінка.

Мама 9-місячного Владислава, в якого також діагностували коронавірус, Анна говорить, що вночі у її сина раптово піднялася температура. Хлопчик почав тяжко дихати, а зменшити жар ніяк не вдавалося.

“Напередодні приїзду до лікарні у Владислава піднялася температура – 39,4. Вона дуже тяжко збивалася, а вночі він почав важко дихати. Ми приїхали в лікарню перевіритись, але нам порекомендували лягти на обстеження. Зробили рентген. Опісля нам підтвердили односторонню пневмонію на початковій стадії. За декілька днів дитина пройшла тест, який виявився позитивним, і нас перевели в ковідне відділення”, – каже мама хворого хлопчика.

Коронавірус у дітей

Зі свого боку лікар-педіатр діагностично-ізоляційного відділення дитячої лікарні першого ТМО Львова Тетяна Меланчук стверджує, що групою ризику серед неповнолітніх є діти від 7 місяців до 14 років. За її словами, більшість маленьких пацієнтів, окрім ковіду, також мають супутні хвороби.

“В основному до нас потрапляють діти від 7 місяців до 14 років. Поступають здебільшого з високою гарячкою, ларингітом, пневмонією. Також деякі діти мають розлади шлунково-кишкового тракту”, – пояснює медик.

Попри стрімке збільшення поширення хвороби серед дітей, Тетяна Меланчук говорить, що неповнолітні не мають виражених особливостей перенесення хвороби. Лікарка заявляє, що, як і в дорослих, перебіг коронавірусу має суто індивідуальний характер.

“Якщо ви помітили, що ваша дитина раптово почала гарячкувати, температура важко збивається, то терміново необхідно звернутися до сімейного лікаря, щоб зробити, принаймні, експрес-тест для виявлення коронавірусу. Це дасть можливість обрати правильну тактику лікування. Також усе може відбуватися й без високої температури. Але ще одним маркером, який вказує на хворобу, став кашель. Зазвичай він починається на другий-третій день. Сюди ж відносимо такі симптоми, як блювання чи діарея”, – розповідає Тетяна Меланчук.

Спеціалістка додає, що в більшості випадків діти отримують зараження від батьків або рідні, з якою проживають в одному помешканні.