Гендиректор аеропорту Львів: «Спочатку Ryanair взагалі хотіла, щоб ми їй доплачували $2 за кожного пасажира»

logo
111775_gendirektor_aeroportu_lviv_spochatku_ryan.jpeg


Історія гучного демаршу ірландської авіакомпанії Ryanair з українського ринку отримала своє продовження. Учора, 17 липня, прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час спецнаради з цього приводу запропонував перетворити аеропорт «Гостомель» на базу для для лоукостерів – у тому числі, й Ryanair. Наразі цей аеропорт є базовим  для літаків ДП «Антонов» і авіакомпанії «Авіалінії Антонова».

Напередодні, 14 липня, відбулася прес-конференція міністра інфраструктури Володимира Омеляна, під час якої голова профільного відомства намагався дати відповіді на найгостріші питання стосовно невдалої спроби приходу Ryanair в Україну. Генеральний директор Міжнародного аеропорту «Львів» імені Данила Галицького Тетяна Романовська також брала участь у цій прес-конференції, для чого спеціально прибула до Києва. Після завершення офіційної частини журналіст Mind розпитала Тетяну Романовську про те, як велися переговори з цією авіакомпанією, які доходи обіцяє аеропорту така співпраця і чому підприємству не потрібно боятися вимог, що їх висуває цей перевізник.

Про договір з Ryanair. Ми підписали договір з авіакомпанією Ryanair. Він повністю відповідає українському законодавству. Авіакомпанія дійсно веде жорсткі переговори – і нам зі свого боку теж потрібно було дотримуватися жорсткої позиції. Частину пунктів, які не влаштували «Бориспіль», ми спокійно відхилили, і це не стало перешкодою для підписання договору з перевізником. Але ми з Ryanair вели інтенсивні переговори майже півроку, у «Борисполя» було менше часу.

Найважливішим для цього лоукостера була ціна обслуговування пасажира – це обговорювалося довше і складніше за все. Спочатку вони взагалі хотіли, щоб ми їм доплачували $2 за кожного пасажира, але в підсумку ми домовилися, що вони нам все ж будуть платити – на свої нові рейси вони отримають 80% знижки. Також багато часу зайняло обговорення технічних нюансів – українське законодавство, яке регулює діяльність аеропортів, сильно відрізняється від законодавства в ЄС, і нам був потрібен час, щоб пояснити це перевізнику.

Про співпрацю з Ryanair. Підписаний договір не означає, що авіакомпанія почне польоти в будь-якому випадку. Важливою умовою роботи для неї було – почати польоти з двох аеропортів. Другий аеропорт, з яким вони вели переговори, крім «Львова» – МА «Київ», але чому не вдалося домовитися і чому авіакомпанія почала вести переговори з «Борисполем» – я не знаю.

Договір, який ми уклали, не передбачає штрафи або санкції в разі, якщо авіакомпанія не починає польоти. Якщо вона приймає рішення не приходити в Україну – ми розходимося без взаємних претензій.

Про конкуренцію лоу-костерів. Основний конкурент Ryanair – Wizzair. Коли Ryanair оголосила про те, що виходить з переговорів, авіакомпанія Wizzair поцікавилася, чи зможуть вони стати на ті рейси, які планувала відкрити Ryanair з аеропорту «Львів». До речі, Ryanair ми дали такі ж умови, як і Wizzair. Розмір знижки можна подивитися на офіційному сайті аеропорту «Львів». Усе законно.

Про гроші. Жодна авіакомпанія не згенерує нам такого пасажиропотоку, як Ryanair. Це неправда, що співпраця з нею – збиткова для нашого аеропорту. Якщо Ryanair прийде в аеропорт «Львів» як планувалося, то до кінця цього року на авіаційному обслуговуванні цієї авіакомпанії аеропорт заробить близько 8 млн гривень, на неавіаційній – не менше двох мільйонів гривень. Це за вирахуванням усіх податків і відрахувань до Фонду державного майна (ФДМ забирає 70% доходів від оренди площ в аеропорту, а аеропорт віддає державі у вигляді податків 75% від прибутку). У наступному році ми плануємо збільшити кількість власних магазинів і кафе в зоні duty free, а отже – зможемо збільшити свої доходи від цього напрямку.

Про вимоги Ryanair отримувати відсоток від прибутку парковок, готелів тощо. Цих пунктів немає в базовому договорі. Як правило, такі умови прописуються в доповненнях і виконуються тільки тоді, коли авіакомпанія бачить, що її пасажири динамічно нарощують прибутки від паркувальних майданчиків, готелів, магазинів і кафе в duty free тощо. Звичайно перевізник просить 5-7% від прибутку. Але це завжди питання торгу. У нашому випадку, про це можна було говорити тоді, коли авіакомпанія почала базувати в аеропорту свій літак і виконувати не менше 5 рейсів на день.

Про пасажирів та рейси. Для мене загадка, чому авіакомпанія відкрила з аеропорту «Львів» більше рейсів, ніж з «Борисполя». Чотири рейси з «Борисполя» – це дуже мало для такої авіакомпанії, як Ryanair. У Львові Ryanair вивчали економічну структуру регіону, хто і куди літає. З’ясували, що потенційні пасажири перевізника – це в рівних частках туристи, ті люди, які їздять на заробітки в ЄС та бізнес-пасажири.

Які шанси, що Ryanair почне польоти в Україну? Шанси є. Україна – логічне продовження експансії авіакомпанії на ринки Східної Європи. Але все залежатиме від того, чи вдасться домовитися з «Борисполем».

Якщо не вдасться домовитися. Навіть якщо авіакомпанія не почне польоти з України, аеропорт «Львів» все одно не сильно програє. Те, що ми зуміли провести переговори, підписати договір з такою авіакомпанією, як Ryanair – нас уже добре характеризує не лише  в очах інших лоукостерів, але і класичних авіаперевізників.

Гендиректор аеропорту Львів: «Спочатку Ryanair взагалі хотіли, щоб ми їм доплачували $2 за кожного пасажира»


А поділитися?