«Гниють під парканом»: куди зникають львівські тролейбуси та чому їх так часто списують

logo


Протягом останніх років у Львові було списано кілька десятків тролейбусів. Така практика є цілком нормальною, щоб позбутись старого брухту. Втім, поки техніка 1990-х років була модернізована та курсує на маршрутах, низькопідлогові тролейбуси 2000-х років вже почали списувати. Чому відносно недавня техніка у Львові списується та скільки тролейбусів курсує у Львові, читайте в матеріалі “Вголос”

Які тролейбуси виїжджають на маршрути?

Загалом на балансі тролейбусного депо у Львові перебуває 113 одиниць пасажирського рухомого складу. З них тільки 92 тролейбуси знаходяться в нормальному стані та можуть експлуатуватись у місті. Однак на вулиці Львова з певних причин виїжджає лише 80 тролейбусів. Дві «рогаті» є службовими. Також ще 19 одиниць техніки очікує на списання. Як раніше ми писали, чотири машини є повністю непрацездатними і потребують списання. Це низькопідлогові тролейбуси виробництва Львівського автобусного заводу ЛАЗ Е183D1, що мають невиправні в умовах депо пошкодження несівної системи (№№ 100, 101, 102, 106).

Найбільше з депо виїжджає низькопідлогових тролейбусів з серії Electron T19 – 56 машини. Це 12-ти метровий низькопідлоговий тролейбус загальною пасажиромісткістю 106 осіб (зокрема 34 місця для сидіння) виготовлений спільним українсько-німецьким підприємством «Електронтранс».

Тролейбус Electron T19 на вулицях Львова

Ще 18 одиниць серії Škoda 14Tr стабільно курсує на маршрутах міста. Всі вони були введені в експлуатацію ще в далеких 1988-1991 роках.. Саме ця модель виявилась найвдалішим і наймасовішим тролейбусом з тиристорно-імпульсною системою керування, що експлуатується на теренах колишнього СРСР. Постачання такої техніки дало змогу суттєво оновити рухомий склад тролейбусного депо у Львові. Зауважимо, що більша частина з курсуючих у Львові тролейбусів Skoda була модернізована силами самого ж ЛКП «Львівелектротранс». 

Тролейбус Škoda 14Tr

Ще п’ять з десяти тролейбусів ЛАЗ Е183 теж виїжджає з депо на маршрути. Ці дванадцятиметрові низькопідлогові тролейбуси є відносно новими, адже  випускались з 2006 року на Львівському автобусному заводі. Втім зауважимо, що тільки половина з рухомих тролейбусів цієї моделі виїжджає на вулиці. Також ще один такий тролейбус очікує на списання.

Низькопідлоговий тролейбус ЛАЗ Е183

Також вулицями Львова курсує один тролейбус Богдан Т60111. Це 10.6-метровий тролейбус, що з 2008 року випускається на Луцькому автомобільному заводі. Побудований на базі автобуса Богдан А60110,. Ця модель дуже вдало себе показала на дорогах України. Всього 2008-го року місто отримало 2 таких тролейбуси, та один з них, з номером 111, відсторонений від експлуатації ще 2020-го року, і станом на сьогодні очікує на списання 


Скільки та яких тролейбусів списали протягом останніх років?

Починаючи з 1994 року Львівське трамвайно-тролейбусне управління почало оновлювати рухомий склад першими тролейбусами моделі ЛАЗ-52522. Загалом у період з 1994—1998 роки до тролейбусного депо надійшло 39 тролейбусів. Пізніше, 16 листопада 2006 року ЛКП «Львівелектротранс» отримав перші 7 нових низькопідлогових тролейбусів моделі ЛАЗ E183D1 від місцевого виробника та взяв в оренду ще 8 тролейбусів моделі ЛАЗ-52522. Наразі з цих моделі залишилось тільки 2 одиниці техніки, які не виїжджають на маршрути.

Такий вигляд має тролейбус, виготовлений ЛАЗом для Львова у 2006 році.

26 лютого 2015 року Депутати Львівської міськради дозволили ЛКП «Львівелектротранс» списати з балансу підприємства 24 непридатні до використання за призначенням тролейбуси на загальну суму 2,6 млн грн. До списку непридатних для подальшого використання потрапили 14 одиниць ЛАЗ 52522 1994-1997 років та 10 тролейбусів Škoda 14Tr 1988-1999 років випуску.

Пізніше, 13 липня 2016 року, депутати Львівської міськради списали 12 тролейбусів із балансу ЛКП «Львівелектротранс». Як і в попередній раз, до цього списку увійшли 4 тролейбуси Škoda 14Tr 1987-1990 років та 7 одиниць техніки ЛАЗ 52522 1995-2001 років випуску.

Останнє списання тролейбусів у Львові відбулось 17 червня 2021 року. Тоді  депутати Львівської міськради списали з балансу підприємства 5 тролейбусів Škoda 14Tr 1989-1994 років та ЛАЗ 52522 2001 року випуску.

В усіх ухвалах зазначалось, що  придатні запчастини зі старих трамваїв і тролейбусів «Львівелектротранс» може використовувати, а непридатні – здати на металобрухт.

“ЛАЗи дійсно знищились. Я дуже грішу на гаражне господарство не компонентне відношення до техніки з боку керівництва, що призводить до знищення. Втім, якщо порівнювати ЛАЗи і Шкоди, то тут якість виробництва чеських тролейбусів є вищою, в тому числі й запчастин, які дають можливість відновити роботу та кузов”, – каже Ігор Зінкевич, голова транспортної комісії

За словами голови ГО «За якісний транспорт» Святослава Товтиги, зараз у Львові є два низькопідлогові тролейбуси ЛАЗ з бортовими номерами 104 та 108, які вже два роки не експлуатуються через нестачу коштів на капітальний ремонт. В цьому випадку він вбачає проблему лише в господарських підходах.

“Якщо говорити про тролейбуси ЛАЗ 5252, то тут їхньою проблемою був неякісний метал. Майже всюди ці тролейбуси були виведені з експлуатації. На жаль, ці тролейбуси дійсно віджили своє. Якщо говорити про ЛАЗ 183 низькопідлогові, то їх ще можна спасти. Зараз у комунальній власності є тільки 6 одиниць, такої моделі, які ще виїжджають на маршрути і це є поганим показником.”, – каже Товстига

Капітальні ремонти тролейбусів Skoda

У 2016 році за ініціативи тодішнього керівника ЛКП «Львівелектротранс» Михайла Сидоровича у Львові стартував пілотний проєкт капітально-відновлювального ремонту тролейбусів «Škoda 14Tr». Відтак, першим тролейбусом, який пройшов капітально-відновлювальний ремонт силами тролейбусного депо ЛКП «Львівелектротранс», був «Skoda 14Tr02/6», який із липня 2016 року успішно курсує на маршрутах. Того ж року, на вулиці Львова виїхав ще один оновлений тролейбус «Skoda 14Tr», а пізніше було відновлено ще третій такий тролейбус. Враховуючи успішну модернізацію у 2016 році, цей проєкт був продовжений на найближчі роки.

На відміну від трамваїв, процес капітального ремонту яких був зупинений після відходу Михайла Сидоровича з посади керівника ЛКП «Львівелектротранс», та приходу на посади команди Андрія Білого, капремонт тролейбусів продовжився до кінця 2019 року. Всього на сьогодні у Львові курсує 17 модернізованих тролейбусів Skoda. 

На модернізований тролейбус Škoda нанесено лівреєю. 2019 рік. Фото: ЛМР

Під час капітального ремонту на тролейбусах було повністю замінено обшивку кузова, оновлено інтер’єр салону, проведено ремонт або заміну всіх зношених агрегатів. Окрім цього, тролейбуси отримали панорамні вікна та електронний маршрутовказівник. Освітлення салону стало світлодіодним, внаслідок чого скорочуються втрати електроенергії, а також збільшується ресурс акумуляторів.

Голова ГО «За якісний транспорт» Святослав Товтига каже, що у Львові є багато тролейбусів Skoda, які можна капітально ремонтувати та експлуатувати. Втім, за останні два роки у місті не проводився жодний капітальний ремонт техніки. За його словами, після закупки 50 нових тролейбусів Електрон рухомий склад, що виїжджає на вулиці Львова не переважає понад 70 одиниць техніки, хоч до закупівлі випуск тролейбусів складав понад 50 одиниць.

«Рухомий склад, як мінімум, мав би зрости до 90-100 одиниць техніки, а в нас він зріс всього на 20 тролейбусів», – каже Святослав Товстига.

Голова транспортної комісії Ігор Зінкевич наголошує, що наразі точних цифр скільки потрібно нових тролейбусів він не має, адже з впровадженням Е-квитка у Львові мала б оновитись і транспортна мережа. Втім, йому незрозуміло, як міська влада може заявляти про купівлю нових 50-ти тролейбусів, не маючи ні нової мережі, ні даних пасажиропотоку. Він наголошує, що спочатку у Львові потрібно оновити транспортну мережу, адже вона знаходиться на грані знищення.

“В мене було дуже багато питань, по ЛАЗАх, які ЛКП «Львівелектротранс» дав на знищення. Втім, питання-відповіді, яка стосується безпосередньо експертизи, яку вони проводять, не дає певного розуміння можливості фінансування. Стояти вони також не можуть. Вони вже гниють. Цього року по ремонту транспорту я навіть цифр в бюджеті розвитку не бачив. Техніка простоїть рік та прогниє, адже як би це не звучало, вона стоїть під парканом. Наше гаражне господарство та відношення керівників до нього реально показано у місті Львові”, розповідає Зінкевич

За його словами, якщо брати приватних перевізників, то попри те, що вони не оновили рухомий склад, вони показують прибутковість. Втім, комунальні підприємства дотуються з бюджету за кошти львів’ян та показують збитковість. Причиною цього є неякісне гаражне господарство. 

ІА “Вголос”: НОВИНИ

Всі свіжі новини на нашому
Telegram-каналі Приєднуйся!