Голки, батарейки, магніти: що дістають львівські лікарі з дитячих шлунків та дихальних шляхів

logo


ЛЮДИ

Діти ковтають чупа-чупси з паличками, ковпачки від ручок та навіть застібки від годинників


Фото: Galnet

Ледь не через день до Львівської обласної клінічної лікарні «Охматдит» поступають діти, які проковтнули або вдихнули сторонній предмет. Це може бути як невеличне зернятко соняшника, так і велика монета чи магніт. Однак, у будь-якому випадку потрібно одразу звертатися по медичну допомогу, адже результат лікування малечі залежить, зокрема, від того, скільки часу річ перебуває в організмі.

Кількість таких ситуацій під час жорсткого карантину, до слова, збільшилася. За словами очільниці медустанови Олександри Бурди, це, ймовірно, пов’язно з тим, що діти більше часу проводили вдома.

Речі, які діти можуть проковтнути чи вдихнути, умовно поділяють на три групи: харчові продукти, канцелярське приладдя та технічні предмети. Найчастіше діти ковтають або вдихають дрібні іграшки, частинки конструктора та канцелярію. Найбільш небезпечними є магніти, батарейки та гострі предмети. За словами лікарів, батарейка одразу вражає слизову, тож її потрібно якнайшвидше дістати. 

«Магніти теж є дуже небезпечними, особливо якщо їх проковтнули в різний час. Якщо один магніт є в одному відділі шлунково-кишкового тракту, другий – в іншому, то вони стягуються та можуть спричинити, наприклад, непрохідність. Також небезпечними є гострі предмети: вони можуть поранити і слизову стравоходу, шлунку чи кишківника. Можливі навіть розриви стравоходу», –  пояснює Galnet лікарка-ендоскопістка «Охматдиту» Марта Лучак.

У практиці лікарки був випадок, коли дитина, якій лікували горло, проковтнула трубку від спрею. Буває, що малеча ковтає чупа-чупси разом із паличкою. 

«Також був випадок, коли поступила півторарічна дитина з кишковою непрохідністю. Спершу ми думали, що це клубок глистів, але з’ясувалося, що мама давала дитині гранат і та їла його з кісточками. Всі ці зернятка збилися у клубочок, тож нам довелося робити операцію, ентеротомію та відновлювати прохідність», – розповідає очільника медустанови Олександра Бурда. 

Медики пояснюють: діти не мають ферментів та не вміють жувати так, як дорослі. Схожі випадки бувають і з кукурудзою. У практиці Олександри Бурди була ситуація, коли 8-місячна дитина проковтнула металеву застібку годинника. 


На рентгені зображена копійка


На фото магніт, який проковтнула дитина

Серед предметів, які дітки часто вдихають, лікарі виокремлюють горішки, насіння соняшника. Зернятка набухають та дають серйозні ускладнення. Також вони можуть спричинити обтурацію. У цьому випадку легеня, яка є закритою, починає гнити. 

Минулого місця, наприклад, до «Охматдиту» госпіталізували 11-річну дівчинку, яка ненароком вдихнула канцелярську кнопку. Тоді медики діставали предмет з бронхів. 

«Була в нас і дівчинка з голкою у бронхах. Студентка профтеху у швейному цеху під час навчання тримала голку зубами, як раптом її штовхнула коліжанка. Предмет було важко дістати. Куди піде голка – спрогнозувати неможливо. Вона може попасти в судину, може бути внутрішня гематома, може бути перитоніт – запалення очеревини», –  каже Олександра Бурда.

Очільниця лікарні зазначає, що дуже небезпечними для дихальних шляхів є ті предмети, які «гуляють». Якщо дитина вдихнула якусь річ, необхідно викликати спеціалістів на місце або везти у найближчу лікарню. Якщо предмет потрапив у дихальні шляхи, то малеча буде кашляти та синіти. 

Часто лікарям доводиться боротися з камінням у шлунку, яке утворюється з волосся чи ворсин з текстильних виробів, одягу. 

До слова, якщо предмет застряг у дитини в горлі, то батькам не можна пробувати витягнути його самостійно: варто негайно звертатися по медичну допомогу.

Операції з видалення того чи іншого предмету з організму дитини є тривалими, каже Марта Лучак:

«Дитину вводять у наркоз. Залежно від того, яке саме стороннє тіло дістаємо, ми використовуємо різні інструменти, щоб його захопити. В організм річ потрапляє просто, а от назад – ні, адже є багато клапанів: нижній, верхній стравоходи, фізіологічні звуження, відповідно в тих місцях важко витягувати сторонні тіла. Це робота не 5 чи 10 хвилин. Іноді для цього потрібно година і більше». 

Якщо предмет, який дитина проковтнула, не становить ургентної загрози, то спершу на 2-3 дні призначають медикаментозне лікування. Однак, якщо предмет залишається на тому самому місці, тоді втручаються хірургічно. Якщо ж це батарейка чи гострий предмет – видалення проводять одразу. Якщо річ потрапляє у дихальні органи, то її видаляють також негайно.

Час реабілітації малечі залежить від того чи були ускладнення. 

Як уникнути небезпеки

Лікарі «Охматдиту» закликають батьків бути уважними та слідкувати за тим, які речі оточують дітей. Зокрема, не можна, щоб біля малечі були важкі, гострі чи маленькі предмети.

Перед купівлею іграшок обов’язково потрібно читати інструкцію і зважати на те, на який вік розрахована забавка. 

Окрім сторонніх предметів, застерігають лікарі, є багато хімічних речовин, які приваблюють дітей яскравим кольором. Відтак, це потрібно зберігати у недоступному для них місці.

Сподіваємось, ця стаття була корисною для вас. Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.