Головна епідеміологиня Львівщини пояснила, чи варто львів’янам боятися коронавірусу в сезон грипу та застуд

logo


image

Головна епідеміологиня Львівщини Наталія Тімко розповіла про коронавірус, грип і способи убезпечити здоров’я цієї осені

Лікарка-епідеміологиня Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні, головний позаштатний спеціаліст Департаменту ОЗ ЛОДА з епідеміології Наталія Тімко пояснила, чи варто боятися інфекційних хвороб цієї осені, як кожен з мешканців може проводити профілактику й чи скоро регіону варто сподіватися на потрапляння до «зеленої» карантинної зони.

Наближається щорічний сезон грипу, чи варто вважати грип цієї осені більш небезпечним, ніж зазвичай, враховуючи пандемію?

Цього року прийде грип, як і завжди, але симптоми грипу та коронавірусу однакові, тому якщо в людини будуть ознаки ГРЗ, її спочатку будуть обстежувати на коронавірус, якщо виключать його, то будемо розцінювати це як інші захворювання. Тим більше, для діагностики грипу є швидкий тест.

Згідно з прогнозами ВООЗ, цього року буде циркулювати 4 штами вірусу грипу, 2 з яких буде нових. Сказати, що буде з людиною, в організмі якої опиниться вірус грипу і коронавірус, поки що ніхто не може, тому ми вже давно знаємо, що є специфічний захист від грипу – вакцинація. Ті люди, які вже спробували це, вакцинують кожного року. Тому принаймні від перебігу однієї хвороби будуть захищені. Вакцини ще немає, коли буде – важко сказати, але обіцяють, що на початку жовтня, тобто за 2-3 тижні вже мала би бути. Всі вакцини будуть мати захист, власне, від цих чотирьох штамів вірусу грипу, які мають циркулювати цього року, й на коробці буде зазначено, що це рекомендовано для епідсезону 2020-2021 року.

Особливо треба вакцинуватися людям, які мають хронічні захворювання дихальної та серцево-судинної систем, діабет, вагітним, людям з ожирінням та загалом різноманітними імунодефіцитами.

Можливо, вже є якісь дослідження, чи збільшує грип чи ГРВІ ризик захворіти на коронавірус?

Поки що таких досліджень немає. Якщо до нас прийде грип, потім зможемо порахувати статистику й навесні розповісти, скільки людей мали одну і другу хвороби, чи, можливо, у скількох після грипу нашарувався коронавірус, але поки що таких даних у нас немає.

Які маєте прогнози, чи варто очікувати на другу хвилю пандемії в регіоні? Коли взагалі до неї готуватися?

Я би говорила про те, що у нас ще не закінчилася перша хвиля. Але ми боїмося того, що оскільки зараз пішли студенти до ВНЗ, діти пішли до школи, вже почали реєструватися випадки серед класів, серед школярів, у гуртожитках серед студентів, то, звичайно, небезпека у зростанні кількості хворих є. Коли це буде? Напевно, друга половина жовтня-листопад ми би мали мати підвищений рівень захворюваності, ще більший, аніж є зараз.

Зрозуміло, що профілактикою грипу є вакцинація, але дайте ще фахових порад, як убезпечитися цієї осені від інфекцій?

Що завжди допомагає – це повноцінний сон та раціональне харчування. Ніби зовсім просто, але не завжди усіма підтримується. Також допомагає часте промивання носоглотки різноманітними індиферентними чи сольовими розчинами. Це абсолютно будь-який подібний спрей, або водичку самому можна намішати, й хоча би раз на 2-3 години зволожувати цим порожнину носа, щоб це не давало вірусам можливості там розмножуватися. Це теж нібито простий рецепт, але він працює. Та сама маска та миття рук – працюють. Треба уникати переохолодження, бо зараз поміняється температура навколишнього середовища, тому дуже важливо дотримуватися температури комфорту, тобто вдягатися так, щоб не було гаряче чи холодно. Дуже небезпечно, коли людина перегріється, а далі потрапить під протяг.

Ще важливо провітрювати правильно приміщення, чим частіше, особливо, якщо там скупчується багато людей. Крім того, важливо проводити вологе прибирання. Це ніби елементарні речі, але вони дуже важливі.

Споживання різноманітних синтетичних вітамінів восени у надмірних кількостях не рекомендується. Тобто фрукти, овочі й усе, що містить природні вітаміни – варто споживати. Дуже добре вживати лимони, споживати імбир та пам’ятати про те, що на добу треба випивати щонайменше 2 л рідини, аби підвищити неспецифічну опірність організму проти інфекцій.

Тобто якщо вживати аптечний вітамін С у великих кількостях, це не вбереже від грипу?

Немає такої доказової бази, тому краще з’їсти яблучко, виноград і все, що у нас є по сезону, користі буде більше.

За вашими прогнозами, як довго в регіоні можуть бути доцільними карантинні обмеження?

Точного прогнозу немає, але я знаю, що «зелена» зона до нас точно прийде нескоро. Поки у нас будуть реєструватися стабільно високі показники захворюваності, то про «зелену» зону нам мріяти не доводиться. Якби всі громадяни дотримувалися рекомендацій «помаранчевої» зони, яка є зараз, можливо, ми би швидше прийшли до послабленого карантину. Та, на жаль, у нас в багатьох сферах повний хаос. Є люди, які контактні з хворими і не вважають за потрібне берегти оточуючих й посидіти 14 днів вдома, а виходять на роботу й нікому не кажуть, що вдома хворий. Посилають дітей до школи, якщо хворий вдома. На жаль, такі випадки є й все це безслідно не пройде. Якби суспільство свідомо до того ставилося, дотримувалося би всіх рекомендацій, можливо, ми би вийшли швидше. Але зараз ми говоримо про стабільно високі показники захворюваності, тому поки що ми не очікуємо переходу в «зелену» зону.

А, на вашу думку, чому взагалі так сталося, що Львівщина опинилася в лідерах по захворюваності?

Відповім так: грип 2008-2009 років теж починався з західної України. Хворіла Львівщина, Тернопільщина, Івано-Франківщина, а потім підключилася вся Україна. Те саме буде і з коронавірусом. Почалося з нас, але, на жаль, дуже швидко він опиниться у всіх областях України. Чому? Можна будувати теорії, наприклад, згадати, яка надзвичайно велика кількість людей повернулася через Львівщину з-за кордону, можливо, якесь поєднання генетичних ліній. Все-таки ми – прикордонна територія, що теж дає про себе знати.

Через пандемію у нас на другий план відійшли актуальні питання щодо інших інфекційних хвороб: кір, дифтерія тощо. Чи стабільна у нас тут ситуація, адже, властиво, через карантинні обмеження мав би впасти відсоток щеплень…

Так, дійсно, у нас знизилося охоплення щепленнями дітей і дорослих, але пам’ятаємо, що Львівщина мала епідемію кору впродовж недавніх трьох років, тому найбільш уразливе населення перехворіло, а решта провакцинована, тому ми зараз не очікуємо спалаху кору. Щодо дифтерії, так, ризик залишається завжди, бо населення недовакциноване. Якщо хтось приїде із країн, де на сьогодні реєструють випадки цього захворювання, зокрема, з Ємена, де реєструють періодично такі випадки, то ризик поширення дифтерії є високий. Завжди є ризик правця, коли люди отримують травму – хтось заб’є коліно, хтось стає на цвях – якщо людина не вакцинована, то ризикує захворіти на правець. По кору, паротиту, краснусі реєструються випадки поодинокі, але поки ми теж спалаху не очікуємо, оскільки вакциновані були трьома вакцинами КПК в період епідемії кору. Поліомієліту теж не очікуємо наразі, і хоч дійсно, щепленнями охоплені не всі, але поки що в країні немає реєстрації випадків поліомієліту, тому, сподіваємося, все буде добре.

Зараз все робиться для того, аби збільшити обсяги профілактики, аби люди не боялися йти на планові щеплення, коли їх запрошують в поліклініки. Тому що щеплення – це доведений засіб профілактики. Ми говоримо, що буде цієї осені проблема з грипом та коронавірусом, сподіваємося, що з іншими імунокерованими інфекціями буде спокійна ситуація.