Громадська рада при Управлінні транспорту ЛМР не працює вже понад три роки

logo


На порталі Львівської міськради на сторінці Управління транспорту Львівської міськради розміщена інформація щодо існування при управління Громадської ради із головою Святославом Товстигою – засновником ГО «За якісний транспорт». ІА «Вголос» встановило, що ця інформація про персональний склад і очільника Громадської ради не відповідає дійсності, крім того, уже понад три роки ця рада не проявляє будь-яких ознак існування

Офіційний веб-портал Львівської міськради на сторінці Управління транспорту Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури подає інформацію про Громадську раду при цьому Управлінні із 12 осіб:

Святослав Товстига (ГО  «За якісний транспорт», голова);
Мирослав Голяк (ГО «Львів – безпечне місто», заступник голови);
Назар Бай (ГО «Розвиток громади», секретар);
Іван Велійка (Львівська обласна організація роботодавців автомобільного транспорту);
Юрій Кривенко (голова Львівської обласної організації профспілки працівників автотранспорту та шляхового господарства);
Ірина Рєвунова (ГО «Центр безпеки міста»);
Віталій Пітула (ГО «Смарт Львів»);
Юрій Шендюх (Львівська обласна організація роботодавців транспорту);
Світлана Снігур (ВГО «Громадський комітет транспортної безпеки);
Василь Семків (ГО «Антикорупційний моніторинг Львівщини»);
Назар Лисяк (ГО «Грім»);
Андрій Швайка (ЛОГО «Львівтрансзахист»);
А. Желяско    – ГО «Українська спілка учасників АТО».

Із ЗМІ львів’янам найбільш відомі дев’ять членів Громадської рали при Управлінні транспорту ЛМР: Святослав Товстига, Мирослав Голяк, Назар Бай, Іван Велійка, Юрій Кривенко, Ірина Рєвунова, Віталій Пітула, Назар Лисяк та Андрій Швайка. 

Як громадськість намагалась співпрацювати з чиновниками 

На хвилі підйому містобудівної активності та розвитку інфрастркутри Львова після початку децентраліазції, питання громадського контролю над масштабаними бюджетними видатаками у транспортну сферу та в цілому – співпраці між містом та громадськістю, поставло вкрай гостро. Відтак популярною пратикою того часу було створення громадських рад при тих чи вгших профільних підрозділах ЛМР, які мали б контролювати їхню поточну діяльність.

Почтаково, громадська рада при управлінні транспорту складалась з таких осіб:

Святослав Товстига, як громадський активіст в галузі громадського транспорту відомий із першої половини 2010-х років, у 2014 році він із однодумцями заснував ГО «За якісний транспорт». У 2017 – 2019 рр. Святослав був позаштатним радником Міністра інфраструктури України Володимира Омеляна. Відповідно до заповненої ним декларації у 2020 році він працював у Львівській обласній державній адміністрації на посаді головного спеціаліста відділу транспорту, зв’язку та телекомунікацій Департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку.

У нинішній каденції Львівської міської ради є помічником-консультантом депутата ЛМР Ігоря Зінкевича, який очолює профільну транспортну комісію ЛМР. Окрім ГО «За якісний транспорт», Святослав Товстига також мав відношення до ГО «Аналітичний центр «За екорозвиток» та ГО «Молодіжна платформа «За європейський Львів». Відомо, що Святослав входив до складу робочої групи, що займалася питаннями запровадження «е-квитка» у Львові.

Приватний підприємець, ІТ-шник Мирослав Голяк став відомий, як представник ініціативи «Дайте пройти!» у 2013 – 2014 рр. У 2015 році балотувався  у депутати Львівської міськради від партії Андрія Садового «Самопоміч», однак не був обраним. У минулій каденції Львівської міськради Мирослав Голяк був помічником-консультантом депутата ЛМР від «Самопомочі» Олега Шміда – позаштатного радника міського голови Львова та керівника ЛКП «Інститут просторового розвитку».

Мирослав Голяка разом із Оксаною Страз та Тарасом Романишиним є засновником ГО «Центр міського сервісу», яке зареєстроване у Львові за адресою пл. Міцкевича 6/7 – в тому ж будинку, де розміщено офіс «Самопомосі». У Громадській раді при Управлінні транспорту пан Голяк представляв ГО «Львів – безпечне місто», засновниками якого є Дмитро Володимирович Тацій та Яромир Володимирович Шевців – рідний брат Андрія Шевціва, депутата ЛМР від «Самопомочі».

Громадський активіст Назар Бай пов’язаний не лише із ГО «Розвиток громади», але також є засновником ГО «Об’єднання інвалідів Львівщини». Має юридичну освіту. Балотувався до Львівської міської ради 8-го скликання від партії «ВАРТА».

Іван Велійка відомий львів’янам як голова Асоціації перевізників Львівщини. Пан Іван є одним із засновників та бенефеціарів перевізника ТзОВ «Міра і К». За даними сервісу «Youcontrol», Велійці зараз належить частка у 31% підприємства.

Юрій Кривенко має вищу освіту за фахом «Автомобілі та автомобільне господарство». Свій трудовий шлях починав старшим інженером відділу технічної експлуатації Львівського виробничого об’єднання пасажирського автотранспорту. Із 2014 року був головою обласної організації галузевої профспілки автотранспорту.

Ірина Рєвунова стала відома, як журналістка інтернет-видання «Zaxid.net», яке входить до пулу ЗМІ дружини мера Львова пані Катерини Кіт-Садової, що писала на транспортну тематику. Пані Ірина Рєвунова працювала також на посаді фахівця із громадськістю і пресою Львівського комунального АТП № 1.  У Громадській раді при Управлінні транспорту ЛМР Рєвунова представляла ГО «Центр безпеки міста», засновниками якого були Юрій Діль (був керівником ЛКП «Муніціпальна дружина» та начальником Управління безпеки міста) та Оксана Страз (керівниця «Видавництва «Самопоміч»).

Віталій Пітула, згідно написаного ним резюме, із квітня 2011 року по лютий 2015 року працював на різних посадах у Львівському комунальному АТП № 1, зокрема очолював відділ транспортної логістики, а із жовтня 2014 року по лютий 2015 року обіймав посаду заступника директора із економіки та фінансів. У 2017 році Віталій Пітула був кандидатом на посаду начальника Управління транспорту ЛМР, про що свідчить заповнена ним декларація.

Як повідомляв у свій час медіа-хаб «Твоє місто» колишній керівник Віталія Пітули – ексдиректор Львівського комунального АТП № 1 Михайло Сидорович звинувачував Віталія у непрофесійності, через що підприємство зазнало збитків. Відповідно до заповненої ним декларації, до 12 липня 2019 року Віталій Пітула обіймав посаду заступника директора ЛКП «Львівелектротранс» із експлуатації.

Назар Лисяк, який в Громадській раді при Управлінні транспорту ЛМР представляв ГО «Грім», за повідомленням офіційного сайту ГО «Розвиток громади» в липні 2019 року став головою цієї громадської організації. У грудні 2018 року Назара Лисяка було обрано головою Громадської ради при Службі автомобільних доріг у Львівській області. Назар Лисяк також представляв ГО «Грім» у Громадській раді при Головному управлінні Держгеокадастру у Львівській області.

Андрій Швайка у 2005 – 2012 рр. був головою профкому Департаменту ЖКГ Львівської міськради та членом правління обласної профспілки працівників житлово-комунального господарства. Має три вищі освіти: інженера-електрика (НУ «Львівська політехніка»); магістра державного управління (Академія держуправління при Президентові України) та юриста (ЛНУ ім. Івана Франка). Із 2009 року є членом ГО «Клуб левів м. Львова», а із 15.01.2015 р. – членом ЛОГО «Львівтрансзахист». Крім Громадської рали при Управлінні транспорту із 2015 р. пан Швайка був членом Громадської ради при ЛОДА.

Що встигла зробити громадська рада

У Єдиній базі обліку публічної інформації на сайті Львівської міської ради нам вдалося відшукати 13 протоколів та 2 накази, які стосуються роботи Громадської ради при Управлінні транспорту Львівської міськради. Це наказ № 10 Управління транспорту ЛМР від 06.04. 2017 р. Про затвердження громадської рали при Управлінні транспорту, підписаний в.о. начальника Управління транспорту Олегом Партикою та наказ № 33 Управління транспорту ЛМР від 09.10. 2017 р. Про затвердження Положення про Громадську раду при Управлінні транспорту, який теж підписав Олег Партика.

У пункті 1.1. Положення про Громадську раду при Управлінні транспорту йдеться про те, що вона «є постійно діючим, галузевим, колегіально-виборним, консультативно-дорадчим органом, утвореним із метою забезпечення прав членів територіальної громади міста Львова на участь у самоврядуванні, надання консультативної допомоги управлінню транспорту…, участі в розробці проєктів нормативних документів, підготовка або затвердження яких належить до компетенції управління, забезпечення прозорості у діяльності управління, проведення консультацій із громадськістю, вільного громадського обговорення найважливіших напрямків діяльності управління»…

Нажаль, Громадська рада не стала «постійною діючим органом» – остання публічна інформація, що до її діяльності датується 16 жовтня 2018 року. Тобто публічних ознак діяльності Громадської ради при Управлінні транспорту ЛМР немає уже понад три роки.

Ознайомитися із 13 протоколами засідань Громадської ради при Управлінні транспорту ЛМР можна за цим посиланням. Із протоколу першого засідання дізнаємося, що на першому засіданні ради за поданням Мирослав Голяка головою ради 10 голосами було обрано Святослава Товстигу, а уже за його пропозицією заступником голови громради 9 голосами було обрано Мирослава Голяка. Назара Бая, як секретаря громрали підтримали 12 членів ради. Це засідання відбулося 6 квітня 2017 року. Останній опублікований протокол за № 11 датується 9 жовтня 2017 року. На цьому засіданні, згідно протоколу, обговорювалося питання судів навколо оголошеного іще у січні 2017 року конкурсу на обслуговування міських автобусних маршрутів та питання конкурсу на посаду начальника Управління транспорту.

Подальшу інформацію про діяльність Громадської ради при Управлінні транспорту ЛМР можна довідатися із офіційної сторінки в соціальній мережі «Facebook». Із допису, датованого 6 листопада 2017 року, дізнаємося, що Василь Семків, який представляв у Громадській раді ГО «Антикорупційний моніторинг Львівщини» за власним бажанням вийшов із ради. Замість нього цю ГО почав представляти Олег Сірків.

Зауважимо, що на сайті ГО «Розвиток громади»  пан Олег Сірків зазначений, як прес-секретар ГО «Розвиток громади». На засіданні Громадської ради 6 листопада також виступили керівники ЛКП «Львівелектротранс» Михайло Сидорович та ЛК АТП №1, які розповіли про підготовку перевізників до зими, а представник ЛКП «Львівавтодор» Сергій Журбенко розповів про роботу по впровадженню е-квитка.

На цьому засіданні, згідно із дописом на сторінці в соцмережі говорили про недостатнє інформування пасажирів про зміни маршрутів ЛКП «Львівелектротранс»; про перешкоди у проведенні конкурсу із визначення перевізників на міських автобусних маршрутах; вирішили оглянути стан трамвайного депо № 2, яке знаходилося на реконструкції та про звіт керівника Управління транспорту, ЛКП «Львівелектротранс», ЛКП «Львівавтодор» та ЛК АТП № 1.

Перше засідання Громадської ради при Управлінні транспорту в 2018 році, відповідно до допису відбулося 2 лютого 2018 року. На ньому знову говорили про проведення конкурсу із визначення перевізників на міських автобусних маршрутах, про проблеми паркування на низці вулиць та відзначення ввічливого водія, який працював на автобусному маршруті № 9.

Наступне засідання Громадської ради при Управдінні транспорту ЛМР (за ліком чотирнадцяте) було заплановане на 12 березня 2018 року. У порядку денному засідання йшлося про підвищення тарифів на проїзд в міському електротранспорті, вивчення пасажиропотоків у Львові, обговорення створення робочої групи із напрацювання технічних умов на закупівлю громадського транспорту, а також інформація про плани покращення курсування громадського транспорту у трьох районах міста.

Під час цього засідання, присутні члени Громадської ради одноголосно підтримали підвищення тарифів на проїзд в міському електротранспорті. 16 березня 2018 року члени Громадської рали відвідали трамвайне депо № 2, яке перебувало на реконструкції.

На 15 засіданні Громадської ради, яке відбулося 1 червня 2018 року четверо членів ради: Назар Бай, Назар Лисяк, Андрій Желяско та Олег Сірків покинули її, написавши відповідні заяви. Відповідно, чисельність Громадської ради при Управлінні транспорту ЛМР скоротилася до 9 осіб. Оскільки секретар ради Назар Бай покинув її, новим секретарем було обрано Ірину Рєвунову. Після вирішення кадрових питань говорили про проведення конкурсу по визначенню перевізників на міських автобусних маршрутах та про закупівлю нового громадського транспорту для комунальних перевізників.

Після виходу із складу Громадської ради при Управлінні транспорту чотирьох членів, в ній утворилася більшість із 5 осіб близьких до правлячої у Львові «Самопомочі» та перевізників: Мирослав Голяк, Ірина Рєвунова, Віталій Пітула, Іван Велійка та Юрій Кривенко. Отож, 11 червня 2018 року відбулося наступне (16) засідання, на якому знову розглядали кадрові питання. Після звіту голови Громадської ради при Управлінні транспорту Святослава Товстиги, члени ради висловили невдоволення його роботою, зокрема «відсутністю стратегії та ситуативністю засідань і рішень».

В результаті роботу Святослава Товстиги визнали незадовільною і висловили йому недовіру, тобто усунули від обов’язків голови Громадської рали. Тимчасово виконуючим обов’язків голови Громадської ради при Управлінні транспорту став Мирослав Голяк, який на той час був помічником-консультантом депутата ЛМР від «Самопомочі» Олега Шміда – позаштатного радника міського голови Львова з питань транспортної інфраструктури.

Цікаво, що кадрові пертурбації в Громадській раді при Управлінні транспорту збіглися у часі зі кадровим зростанням позаштатного радника міського голови Львова Андрія Леонідовича Білого. Із крісла заступника директора, а потім – виконавчого директора ЛКП «Львівелектротранс» (цю посаду він обіймав із липня 2017 р.) він пересів у крісло заступника директора Департаменту житлового господарства та інфраструктури і став неофіційним «куратором» громадського транспорту Львова та координатором роботи трьох комунальних підприємств – ЛКП «Львівелектротранс», ЛКП «Львівавтодор» та ЛК АТП № 1.

Сімнадцяте за ліком засідання Громадської ради при Управлінні транспорту ЛМР відбулося 26 червня 2018 року. На ньому із паном Андрієм Білим обговорювалися питання організації конкурсу на обслуговування міських автобусних маршрутів. Крім того представники КУ «Інститут міста» Орест Олеськів та Тарас Гакавчин представили членам громадської ради план розвитку транспорту Львова до 2020 року, а також розповіли про підготовку Плану стійкої міської мобільності.

Останній дописна сторінці Громадської ради при Управлінні транспорту ЛМР датований 16 жовтня 2018 року. В ньому йдеться, що головою Громадської ради було обрано Мирослава Голяка, а його заступником – Юрія Кривенка. На цьому засіданні обговорювали питання облаштування сантехнічних комплексів на зупинках громадського транспорту, а також питання облаштування платформ на зупинках громадського транспорту відповідно до ДБН. На цьому будь-які публічні згадки про роботу Громадської рали при Управлінні транспорту Львівської міськради. Чи збиралася із тих пір хоча б один раз Громадська рада при Управлінні транспорту – невідомо.

Теперішній начальник Управління транспорту Орест Олеськів, який був призначений на посаду в жовтні 2019 року, мав би зробити певні кроки до оновлення складу Громадської ради при управлінні та активізації її роботи. Річ у тім, що після призначення Ореста Олеськіва начальником Управління транспорту виник конфлікт інтересів, адже і він, і голова Громадської ради були помічниками-консульнтами  одного і того ж депутата Львівської міськради Олега Шміда.

Проте Орест Олеськів навіть не спромігся звернутися до підрозділу ЛМР, який відповідає за роботу офіційного сайту ради із проханням оновити інформацію про склад Громадської ради при Управлінні. В результаті на сайті «висить» інформація про склад Громадської ради при Управлінні транспорту, актуальна на кінець 2017 року…

Зараз, після створення нового Департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури, мав би бути запущений процес формування нових громадських рад як при самому департаменті та і при управліннях, що входять до його складу. Але публічно ні про створення нових громадських рад, ні про запрошення кандидатів до них наразі жодного разу не говорив ні керівник департаменту Олег Забарило, ні його підлеглі – Орест Олеськів, Кирил Новіков та Максим Смілевський. Можливо непублічно вже ведеться робота по створенню нових громадських рад і уже йде підбір «правильних» «громадських активістів». І депутатський корпус, і громадськість міста знову поставлять перед фактом – ось Вам громадські ради. Любіть і тіштесь. І не нервуйте пана бургмістра.

Антон Лягущкін 

спеціально для ІА «Вголос».

ІА “Вголос”: НОВИНИ

Всі свіжі новини на нашому
Telegram-каналі Приєднуйся!