Громадські організації виступили проти відкриття психоневрологічного інтернату у Журавно

logo


ЛЮДИ

Львівська обласна рада хоче перепрофілювати обласний дитячий протитуберкульозний санаторій «Журавно»

Фото: фейсбук-сторінка КЗ ЛОР “Обласний дитячий протитуберкульозний санаторій” Журавно”

У селищі міського типу Журавно Стрийського району Львівська обласна рада хоче перепрофілювати обласний дитячий протитуберкульозний санаторій «Журавно». Завтра, 9 листопада, у Львівській облраді відбудеться голосування за створення нового психоневрологічного інтернату.

Проти перепрофілювання виступили такі громадські організації: «Центр підтримки осіб з психічними розладами «Дестигма», «Майстерня Мрії», «Лярш-Ковчег», «Голос особливих», Центр підтримки людей з особливими потребами «Емаус», Дрогобицьке добровільне товариство захисту дітей та молоді з інвалідністю «Надія», «Розправлені Крила», програма «Батьки для батьків», тренінговий центр транзитного підтриманого проживання «Дім самостійного життя», «Центр організації дозвілля для осіб з особливими потребами «Тавор», благодійна установа «Навчально-реабілітаційний  центр «Джерело».

Львівщина хоче мати ще один психоневрологічний інтернат десь на 200 людей з психічними розладами. Його хочуть створити на базі старого дитячого протитуберкульозного закладу, персонал якого не підготовлений до роботи з цією категорією пацієнтів. Так, це у той час, коли Україна затвердила стратегію з деінституалізації – поступової відмови від інтернатів. У нас йде реформа децентралізації, яка передбачає, що громади можуть самі відкривати послуги, які вважають за потрібне для людей з психічними розладами, – написала на своїй фейсбук-сторінці журналістка Маргарита Тулуп.

Вона зауважує, що в країнах Європи щонайменше 10 років тому відмовились від догляду за людьми в таких закладах.

У зверненні до депутатів представники громадських організацій так аргументують свою позицію:

        створення інтернату суперечить міжнародному та українському законодавству;

Це суперечить ратифікованій Україною Конвенції про права осіб з інвалідністю, Заключним Рекомендаціям Комітету ООН з прав осіб з інвалідністю CRPD/C/UKR/CO/1 від 02.10.2015 2 щодо звіту України, затвердженій Урядом Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року, – пише Маргарита Тулуп.

        якість надання послуг буде низькою та не може враховувати індивідуальні потреби людей з психічними розладами;

Рішення не передбачає профільного навчання персоналу. Відтак, персонал, який ніколи не працював з людьми з психічними розладами, не зможе одразу почати опікуватися 70-ма підопічними забезпечуючи якісний догляд та допомог з дотриманням їх прав, – йдеться у зверненні.

        високий ризик порушення прав вразливої категорії людей;
        висока вартість утримання інтернатного закладу, на відміну від вартості послуг у громадах або відділень підтриманого проживання для людей з розладами;
        віддаленість інтернату від громади унеможливлює відвідування родичів та фахівців у разі потреби.

Потрібні послуги підтриманого (або супроводжуваного) проживання – невеликі будинки, де люди могли б жити з допомогою соціальних працівників, – написала Маргарита Тулуп альтернативу психоневрологічному інтернату.

Люди, яких турбує питання перепрофілювання санаторію, об’єднуються у фейсбук-спільноті «Збережемо санаторій смт. Журавно». Ініціативна громадськість створила петицію за збереження цільового призначення дитячого санаторію «Журавно» та внесення Палацу Скшинських-Чарторийських (спальний корпус №1) в списки культурної спадщини України.

Нагадаємо, начальник управління соціального обслуговування департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА Тетяна Медвідь повідомляла, що у Львівській області є потреба в облаштуванні ще одного психоневрологічного інтернату, у якому надаватимуть  допомогу дорослим жінкам та чоловікам. Детальніше про позицію обласної влади читайте ТУТ.

Підписуйтесь на наш Telegram. Ми цінуємо ваш час, тому надсилатимемо лише ті матеріали, які справді варті вашої уваги.