«Гроші на дітях»: як у львівському ОХМАТДИТі призначають «своїх» на «хлібні місця»

logo


Тендерні змови, звільнення медиків через затримки зарплатні та борг в 17 млн грн – так минулий рік закінчився для найбільшої дитячої лікарні Заходу України. Проте значні фінансові проблеми лікарні не заважають окремим, наближеним до директорки працівникам, отримувати заробітну плату цілком європейського рівня. Та чи заслужено? Спробуємо розібратись.

Як минув 2021-й рік для Львівського ОХМАТДИТу

Нагадаємо, “Вголос” вже писав про ситуацію, що виникла в ОХМАТДИТі. Зокрема про проблеми з тендерами, внаслідок яких рахунки лікарні виявились заблокованими, а також про затримки зарплатні медикам, звільнення та брак базових медикаментів, із чим стикнулась цієї осені головна дитяча лікарня Заходу України. 

Відтоді, як в жовтні 2021 року, у розпал звільнень медиків через невиплату зарплати, директорка ОХМАТДИТу пішла у відпустку напередодні запланованого звіту перед депутатами Львівської обласної ради, ситуацію вдалось стабілізувати силами колективу. Проте вже під кінець року конфлікт в ОХМАТДИТі набув нового розголосу, адже напередодні запланованого звіту перед обласною радою очільниця лікарні пішла на лікарняний. Попри те, що з’явився відкритий лист з підписами значної частини колективу лікарні, у якому обласних депутатів закликали звільнити її з посади. 

Втім, як стало відомо, попори відкритий лікарняний Олександра Бурда регулярно з’являється на робочому місці, та виконує свої обов’язки у повному обсязі. Наразі в лікарні триває аудит Львівської обласної ради, результати якого мали б бути опубліковані ще у 2021-у році, проте його закінчення затягується. З огляду на те, що попри вимоги колективу лікарні більшість депутатів Львівської обласної ради жорстко стала на захист директорки лікарні, можемо припустити, що затягування аудиту спричинене цілою низкою обставин. 

Позиція депутатів виглядає щонайменше дивною, адже  за час свого перебування на посаді директорки Олександра Бурда жодного разу не прозвітувала перед депутатами Львівської обласної ради, попри те, що у договорі, на підставі якого її взяли на посаду, вказано зобов’язання робити це щонайменше раз на рік. Це факти, які дозволяють зрозуміти ситуацію в ОХМАТДИТі станом на кінець року. 

Проблема з зарплатою є, та не у всіх 

Зауважимо, що при роздутому штаті та затримці заробітних плат, сама винагорода для пресоналу ОХМАТДИТу не є високою. Чи то пак – не для всього персоналу. Редакції «Вголос» у відповідь на офіційний інформаційний запит вдалось отримати інформації стосовно сум середньої заробітної плати у лікарні. У 2021-у році в середньому лікарі отримують 8994 грн, від 6716 до 6900 – молодший та середній персонал, і трохи більше ніж 6,5 тис. – господарський персонал. 

Водночас середня зарплата самої директорки упродовж цього року становила 41 тисячу гривень в місяць, з врахуванням премій та надбавок. На умовах анонімності з редакцією поділились інформацією колеги з інших ЗМІ, за даними яких лише за вересень 2021 року, коли почались проблеми з виплатою зарплати та була в розпалі судова тяганина з підрядником, Леся Бурда отримала 94 523 грн. А точніше – нарахувала собі їх сама. Детальніше про це за посиланням. 

Та окрім того, не скаржаться на суми винагороди також і наближені до директорки особи, чия місячна винагорода за працю перевищує 1,5 тисячі доларів США. Цікаво, за яким критерієм визначають ефективність таких працівників?

Сімейний підряд на «хлібні» місця

Як вдалось встановити редакції, з поміж іншого достойну заробітну плату отримує також заступниця директорки ОХМАТДИТу з економічних питань Наталія Герус. Окрім офіційної заробітної плати, яка перевищує 30 тисяч гривень, вона також працює бухгалтеркою у грантовому проєкті з ремонту актового залу та операційної, який реалізують в ОХМАТДИТі. Реалізують його втім вже 4-й рік, а щомісяця за свою роботу пані Герус отримує додатково ще 500 євро. 

Зрештою, можна стверджувати, що львівський ОХМАТДИТ це буквально сімейна справа родини Герусів, адже окрім самої пані Наталії, досвід роботи там мала і її дочка, Христина Герус. Вона була призначена в серпні 2021-го року на посаду начальниці відділу кадрів наказом директорки лікарні Олександри Бурди. Як стверджують працівники ОХМАТДИТу, попередній робочий досвід та освіта не давали підстав до призначенні пані Христини на цю посаду, проте воно все ж відбулось.

Зрештою, працевлаштований в ОХМАТДИТі також і чоловік заступниці директорки з економічних питань, Богдан Герус, який працює в охороні лікарні. За свідченнями працівників, одна з його функцій – збір інформації про тих медиків, які не погоджуються зі станом справ у лікарні та стилем керівництва Олександри Бурди. 

Робочі успіхи родини Герсуів 

Очевидно, що гідна винагорода за працю є цілком правильним та позитивним явищем. Проте у випадку львівського ОХМАТДИТу все дещо складніше, адже як свідчать факти й слова працівників лікарні, робочі успіхи родини Герусів не є захмарні. 

Наталія Герус, окрім вищезазначених посад, обіймає місце очільниці тендерного комітету лікарні. Ситуація з тендерами в ОХМАТДИТі – це привід для окремої статті, яку ми невдовзі опублікуємо. Наведемо лише один факт. 

За грантові кошти у актовому залі ОХМАТДИТу мала бути встановлена система пожежогасіння. Це кошти того самого грантового проєкту, за роботу в якому Наталія Герус отримує щомісяця 500 євро додаткової зарплатні. 

Втім, у технічному завданні до проєкту замість система пожежогасіння була прописана протипожежна сигналізація. Все б нічого, як би не той факт, що у актовому залі ОХМАТДИТу вона була вже встановлена на момент складання тендерних вимог, коштом обласного бюджету Львівщини. Отже, як логічно припустити, вона залишилась на своєму місці. А куди ж поділись кошти, які мали б піти на встановлення вже наявної протипожежної сигналізації? Історія про це мовчить. 

Яблуко від яблуні?

Особливо це стосується начальниці відділу кадрів, яка, нагадаємо, є донькою заступниці директорки лікарні з економічних питань. Відомо, що вже станом на жовтень 2021-го року, після 2 місяців роботи комісія Департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА зафіксувала ряд критичних порушень у дільності Христини Герус. Зокрема, на момент роботи комісії було зафіксовано відсутність трудових книжок понад сотні працівників ОХМАТДИТу. 

Понад те, за 2021-й рік у книзі реєстрації наказів за 2021 рік не було внесено жодного запису. Тобто простіше кажучи – складається враження, що за весь минулий рік лікарня не функціонувала як така. 

Та самі працівники ОХМАТДИТу головною проблемою називають відсутність Христини Герус на робочому місці, а також повну відсутність будь-якої робочої діяльності з її боку. Після початку роботи комісії ЛОДА у жовтні 2021-го року, жінка не з’являється на робочому місці, попри відсутність офіційного наказу про звільнення. Нагадаємо, що саме в жовтні 2021-го року, перед запланованим звітом, раптово у відпустку пішла й директорка лікарні Олександра Бурда. 

Далі буде

Ситуація з роботою тендерного комітету ОХМАТДИТу, очолюваного Наталією Герус, є непростою та широкою темою, висвітлення якої варте окремої публікації. Очікуйте її вже на початку наступного тижня. 

ІА “Вголос”: НОВИНИ

Всі свіжі новини на нашому
Telegram-каналі Приєднуйся!