Хочеш – гривню, хочеш – тисячу: у Львові відвідувачі ресторанів самі встановлювали ціну за страви – як це діє (Відео)

logo


Скріншот відео

Львів

19.10.2018 20:18

Поряд із сумою в рахунку відвідувачі пишуть ще одну цифру – скільки вони самі хочуть заплатити

У Львові влаштували незвичну акцію. Протягом дня у тридцяти кав’ярнях та ресторанах міста відвідувачі могли платити стільки, скільки вважали за потрібне. Яка мета такої акції і що переважає прибутки чи збитки – з’ясовувала Ірина Саєвич.

Ранок п’ятниці у одному з львівських кафе починається незвично. Поряд із сумою в рахунку відвідувачі пишуть ще одну цифру – скільки вони самі хочуть заплатити. Обмежень немає. Вегетаріанський сніданок для компанії з п’яти людей мав би коштувати Василеві 480 гривень. Заплатив 600. Таким чином дякує за рівень обслуговування.

За темою

>
У кутах – ікони, замість музики – псалми: як облаштована кав’ярня у будівлі львівського монастиря

“Якось навіть не приходить на думку дати менше. Не завжди насправді вегетаріанство чи веганство є здоровим. Можна намішати так продукти, що це не буде корисно. Хоч ви не будете вживати якісь не якісні продукти. А тут гарні поєднання продуктів, дійсно є з чого вибрати”, – пояснює відвідувач кафе Василь Дуб.

Кафе є учасником акції “Відкритий чек” у межах Бієнале довіри. Взяти участь ній погодилися 32 заклади міста – це ресторани, кав’ярні і паби.

“Кажемо, наприклад, то вам страва, ви можете самі придумати яка ціна. І такі всі: що то робити, я не знаю, мені якось незручно. А потім беруть і пишуть, якщо страва коштує 110 гривень, то 120, 130 і це так приємно”, – каже бариста Олександра Олександровська.

Та були й такі, хто влаштував собі цього дня гастротур із мінімальними витратами. В одному французькому ресторані компанія з’їла на 800 гривень, а заплатила 80.

“Скільки вони вважають за потрібне, стільки вони залишили, я не можу їм сказати, що вони щось не так зробили, щоб вони дали більше. Вони мають свою думку. Ну звісно вони не обґрунтували свою думку, просто залишили і пішли”, – каже кельнер ресторану Михайло.

Попри жарти, для туристів із Польщі відкритий чек – не новинка. На такий експеримент вони раніше натрапили в Барселоні.

“Це дуже крута ідея насамперед для ресторанів. Бо так вони можуть популяризувати свій заклад. З іншого боку, відвідувачі таким чином можуть обрати свій улюблений заклад”, – міркує турист із Польщі Барт.

За умовами акції, відкриті чеки мають винятки – повну суму таки доведеться заплатити за алкоголь, бенкети чи зарезервовані столики. Ресторатори кажуть, якщо за кордоном довіра між клієнтом і закладом – це норма, то в Україні до цього лише прагнуть.

“Коли люди приходять у будь-який заклад, вони залишають будь-які свої речі, вони йдуть і ніхто ці речі не чіпає і вони лежатимуть на тому самому місці. В нас трішки ще страшно. Але я бачу за останні півроку наші люди стають більш якось правильнішими і добрішими”, – каже співвласник ресторану Богдан Леонович.

“Бієнале довіри” – це спільна ініціатива підприємців, активістів, науковців та митців, щоб люди більше довіряли одне одному. Впродовж трьох днів вчитимуть цього під час лекцій та культурних проектів. Більшість із них безплатні.

Ірина Саєвич, Євген Радіон, “5 канал”

Відео за темою