Хто куди, а я – у парк!

logo


Відпочинок на території зелених зон увійшов у моду – тут можна і релаксувати, і підзаробити.

Карусель біля входу у Парк культури.Карусель біля входу у Парк культури.

Якщо ви вже відгуляли відпустку або тільки збираєтеся потішитися «оксамитовим сезоном» десь на морях, то перетерпіти літню спеку у місті допоможуть парки. У Львові понад три десятки зелених зон, де можна не тільки сховатися від сонця, а й  цікаво відпочити.  Журналіст «ВЗ»  прогулялася найпопулярнішими «зеленими легенями» міста, аби дослідити, як відпочивають і заробляють у цих популярних місцях відпочинку.

Найстаріший у місті

Парк імені Івана Франка (в народі – Парк Костюшка)  може похвалитися вдалим розташуванням, адже він  – навпроти головного корпусу ЛНУ ім. І. Франка. Не дивно, що 11 гектарів території  заповнені відвіду­вачами незалежно від сезону: абітурієнтами, студентами, містянами, туристами. Ще зовсім недавно тут функціонував тимчасовий фан-парк до чемпіонату Європи з футболу 2016 року. Фани могли  цілодобово спостерігати за перебігом ігор на великому екрані, розмістившись на лавках чи терасах паркових кафе. 

Тутешні заклади харчування – це суміш вуличної їжі та бару, де можна перекусити і випити келих пива. Після купи пластмасових столиків та стільців погляд зупиняється на центральній алеї парку, доріжки якої ведуть в глиб рослинного оазису. Для тих, хто шукає альтернативу пішим прогулянкам, працює пункт системи прокату велосипедів Next Bike Ukraine. Взявши двоколісний в одному з пунктів міста, повернути його можеш у будь-якому іншому. Перші 30 хв. катання обійдуться у 50 грн., стільки ж коштує кожна наступна година користування велосипедом. Система пропонує і абонемент на місяць за 120 грн., і сезонний абонемент (березень-жовтень) за 800 грн. Як на мене, суттєвим мінусом автоматизованого прокату такого типу є необхідність мати чинну банківську карту. 

Якщо у будень парк спокушає тишею та спокоєм, то щовихідних тут можна розпочати свій день на «Сніданкових ярмарках». Це – трапези просто неба, що супроводжуються майстер-класами і розвагами. Вхід в ярмаркову зону вільний, а от смаколики – платні. Окрім традиційного фаст-фуду та літніх напоїв, гостям  пропонують розмаїття вегетаріанських страв, домашню випічку, вітамінні коктейлі… Кожен продавець визначає вартість своєї їжі на власний розсуд.

Найбільший громадськийВідвідувачі Стрийського парку годують лебедів.Відвідувачі Стрийського парку годують лебедів.

Стрийський парк – візитівка Львова. Окрасою цієї пам’ятки садово-паркового мистецтва є ставок з лебедями і качками, котрі охоче позують для фотографій. Увійшовши з вулиці Паркової, помічаю маму з донькою, що годують білих красенів.  Просторий газон з довгими алеями, оточеними  густим лісом, майже не освоєні підприємництвом  – за всю прогулянку нижньою частиною парку не зустрічаю жодних платних атракцій чи закладів, окрім ресторану. З одного боку дивує, чому така мальовнича ділянка не використовується для комерційних цілей. З іншого – тішить, що в місті ще залишився клаптик недоторканного спокою. 

Європейський затишок Стрийського парку налаштовує на тривалі блукання його територією.  Найчастіше тут зустрічаєш господарів з  домашніми улюбленцями (попри заборону вигулу собак), сім’ї з дітьми та спортсменів. Студент Данило  розповів, що тричі на тиждень бігає алеями парку: «За 700 метрів – мій гуртожиток, тому мені зручно  тут тренуватися. Поки біжу, бачу багато дитячих майданчиків, а от для дорослих нічого не передбачено. Хотілося б, щоб облаштували турнік, бруси… Якби поставили батути, я готовий був би платити за користування ними». 

Незважаючи на відсутність атракціонів, парк є місцем проведення різноманітних заходів та акцій. Так, фітнес-центр організовує безкоштовні заняття йогою майже кожної суботи. Усі охочі збираються поблизу кінотеатру «Львів» й релаксують просто неба. Також у парку проводять різноманітні майстер-класи, як-от з декупажу, ліплення з глини, танцю мандали. І хоч парк поки не є місцем  активного відпочинку, кожен може відчути тут всю силу природної терапії.

Рекордсмен атракціонів

Один з найбільш впорядкованих парків міста – Парк культури та відпочинку імені Б. Хмельницького – розмістився лише за 650 метрів від Стрийського і «втирає носа» своєму сусідові за кількістю атракціонів. Тут їх на будь-який смак та гаманець, близько двадцяти різновидів. При вході на територію  парку впадає в очі карусель у стилі французьких парків розваг.  Подейкують, що атракціон є подарунком  від фестивалю ALFA JAZZ FEST, який нещодавно відгримів на території парку. У такому разі кататися відвідувачі мали б  безкоштовно. Однак касир чудернацької каруселі запевнила, що об’єкт належить приватному підприємству, і чутки про «халяву» спростувала. Тож один сеанс катання коштуватиме 30 гривень для дорослого і 20 для дитини. 

У глибині парку розмістилося і вже давно відоме містянам «Колесо огляду» (20 гривень за одне катання), і нова дитяча мотузкова лазанка  «Маленька Скандинавія» (50 грн. в будень і 60 у вихідні). Помітно, що облаштування території парку не стоїть на місці, куди не глянеш – триває будівництво. Перевагою цього зеленого острівця розваг є наявність достатньої кількості пандусів, смітників та лавок, а також туалетів. 

Однак не всі відвідувачі Парку культури задоволені процесами  його урбанізації. Дорогою зустрічаю пані Світлану з онуками, яка поділилася своїм досвідом: «Моїй доньці 35 років, а старі атракціони –  ті самі, що в її  дитинстві. Вчора хотіли покататися на одному з нових, то нам заважали двоє п’яних чоловіків. Ще й виявилося, що колеса після спуску треба самостійно тягнути вгору. Ми пішли в касу й забрали назад наші гроші». Мова  про атракціон «Турбогірка» довжиною 150 метрів. Один швидкісний спуск на тюбах коштує 5 гривень. На офіційному сайті парку вказано, що цей атракціон працює щодня з 11-ї до 20-ї, однак під час мого понеділкового візиту каса «Турбогірки» була зачинена. Щоправда, це стосувалося і більшості інших атракціонів, бо ж на вулиці стояла дощова погода.

Попри це, тут завжди працюють заклади швидкого харчування формату streetfood (вулична їжа). Ціни на французькі млинці стартують від 15 грн., а освіжаючий квас пропонують за 20. Відпочити в парку можна й без витрат: щовечора на галявині  організовують безкоштовні кінопокази відомих стрічок, а щонеділі об 11.00 – заняття йогою.

Фото автора