Художні керівники назвали три найбільші проблеми львівських театрів

logo


Художні керівники дев’ятьох театрів Львівщини розповіли, що найбільше заважає їхнім закладам розвиватися.фото: www.niceimage

фото: www.niceimage

17-го лютого керівники дев’ятьох театрів Львівщини зустрілися з представниками департаменту культури Львівської облдержадміністрації. Замість анонсів майбутніх прем’єр та планів на 2017-й рік, театрали розповіли про проблеми, які потребують термінового вирішення.

Необхідність ремонту

Однією з найбільших проблем театрів на Львівщині залишається незадовільний стан приміщень.

«До нас приїжджають поляки, і вони сміються, коли бачать напис «національний», – говорить художній керівник Національного академічного театру імені Заньковецької Федір Стригун. – Я говорю про цю ситуацію вже 25 років, але це нікому не цікаво». Через брак коштів театрали власноруч збирають гроші на ремонт, і така ситуація не є винятком.

«Головний план нашого театру – це щоб він виглядав так, як того хочуть глядачі. Якщо б влада повернулась до нас обличчям, то було б добре відремонтувати все й одразу, адже театр для дітей виглядає сьогодні як овочева база», – розповіла заступниця художнього керівника Першого академічного театру для дітей та юнацтва Ірина Артим’як.

Додамо, у 2017-му році заплановано старт реставраційно-ремонтних робіт дахів та фасадів Львівського драматичного театру імені Лесі Українки. Найтерміновіша проблема театру – це аварійна стіна, яка може обвалитися у будь-який момент.

Нестача грошей

Ще однією проблемою театрів на Львівщині є застаріла матеріальна база. Деякі з них не бачили фінансування не один рік, а тому працювати доводиться з тим, що є.

«Ми їздимо по всій Україні та даємо 450 вистав на рік, але вже давно не отримуємо коштів на зміцнення матеріальної бази. Їх отримують бібліотеки та сільські клуби, але ми не можемо до них приїхати, бо маємо лише один автобус, який не здатний возити людей по наших дорогах», – скаржиться художній керівник Львівського обласного академічного музично-драматичного театру ім. Юрія Дрогобича (м. Дрогобич) Микола Гнатенко.

«Ми тут не потрібні»

Виконуючий обов’язки директора Львівського академічного обласного театру ляльок Богдан Пукач зауважив, що в деяких районах його колег не бачили роками і проблема тут не у відсутності гастролей. «Нас з радістю приймають по всій Україні, але є випадки, коли ми приїжджаємо з безкоштовними виставами до інтернату в області, а нам говорять, що ми тут непотрібні».

За його словами, знецінення театру в таких місцях відбувається не тільки через культурну неосвіченість, а й через те, що під ім’ям відомих львівських театрів виступають аферисти, які перетворюють мистецтво на цирк і тим самим вбивають в глядачах бажання дивитись на гру професійних акторів.  

Під час прес-конференції директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації Христина Береговська повідомила, що в рамках комплексної програми розвитку культури Львівщини на розвиток театрів області виділили 12,3 мільйона гривень. Із них 200 тисяч гривень – на театральні постановки, а один мільйон – на поїздки театрів на Схід країни в рамках проекту «Мистецтво заради миру».

Зокрема, Національний академічний театр імені Марії Заньковецької отримає 700 тисяч гривень для придбання нових крісел та відзначення 100-літнього ювілею.

Нагадаємо, що в процесі дискусії «Держустанови в пам’ятках архітектури: проблеми, виклики та перспективи», яку організувало Tvoemisto.tv, учасники неодноразово наголошували, що театри й школи не можуть самостійно утримувати пам’ятки національного чи місцевого значення. Наводячи в приклад іноземний досвід, спеціалісти пропонують передати відповідальність за реконструкцію та утримання таких приміщень державі.

Підготував Петро Смірнов