Історичні маршрути. Куди варто помандрувати на Львівщині

logo


На Львівщині є чимало цікавих історичних міст. Суспільне підготувало кілька туристичних маршрутів неподалік Львова. Що цікавого можна побачити, розповів начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик.

Бібрка

У місті Бібрка, що за 44 кілометри від Львова, активна громада, яка працює над туристичною привабливістю. У Бібрці є одна з найбільших міських ринкових площ на Львівщині. Також є історичний цвинтар з цікавими надгробками.

Цвинтар у БібрціБібрська міська рада

Цвинтар у Бібрці

Серед цікавих споруд — будинок колишнього польського “Сокола”, де зараз волонтери ведуть реставраційні роботи. Це будівля-пам’ятка місцевого значення першої половини XX століття.

Будинок товариства "Сокіл"Фото волонтерів

Будинок товариства “Сокіл”

Є давній костел, є дуже цікава українська церква і по дорозі є руїни єврейських об’єктів, зокрема, єврейської синагоги.

Якщо поїхати по трасі на Нові Стрілища, можна відвідати Свірзький замок. Закладений у XV столітті Андрієм і Мартином Свірзькими, вперше згадується у 1484 році. Замок має палацовий тип і зараз потребує реставрації.

Свірзький замокФото Ігоря Мартиніва

Свірзький замок

По дорозі можна заїхати у Звенигород — історичне місто княжих часів і подивитися на ландшафти і краєвиди та погуляти по тих територіях.

Археологічні розкопки у "Звенигороді", листопад 2020 рокуСуспільне Львів

Археологічні розкопки у “Звенигороді”, листопад 2020 року

Миколаїв

Можна поїхати до Миколаєва. Зараз ми об’їжджаємо Миколаїв, їдучи до Стрия. Можна заїхати у село Заклад. Там є побудований графом Станіславом Скарбеком величезний комплекс. Його почали зводити у 1840 році за 30 кілометрів від Львова. У палаці спершу був “Доброчинний інститут для сиріт та убогих”. Нині — це приміщення психіатричної лікарні.

Психіатрична лікарня у ЗакладіСкрин з відео, Ігоря Мартиніва

Психіатрична лікарня у Закладі

У лісі неподалік збереглися руїни каплиці графа Скарбека.

"Не промарковані, та не менш цікаві". Туристичні маршрути на Львівщиніphoto-lviv.in.ua

“Не промарковані, та не менш цікаві”. Туристичні маршрути на Львівщині

У Миколаєві є цікаві укріплення часів австро-угорської імперії. Є гарна церква Святого Миколая. Миколаїв — типове місто з типовою ринковою площею.

Церква Святого Миколая (Миколаїв)Вікіпедія

Церква Святого Миколая (Миколаїв)

Можна відвідати печеру Прийма. Це печера, де знайдені найдавніші рештки людини.

Печера Приймаphoto-lviv.in.ua

Печера Прийма

Неподалік Миколаєва є Стільське городище. Там можна подивитися на прекрасні історичні природні ландшафти. У заповіднику є 7 основних пам’яток. Головне – це рештки давнього міста у селі Стільсько. Інші пам’ятки входять до структури заповідника.

Стільське городищеСуспільне Львів

Стільське городище

Неподалік Миколаєва є селище Старий Розділ, де є палац Лянцкоронських. Близько 1740 року Міхал Юзеф Жевуський збудував великопанську резиденцію. Це був мурований палац, який від імені дружини Францішки з Цетнерів, отримав назву Франкопіль. Саме містечко дуже гарне.

Палац Жевуських-ЛянцкоронськихДримба

Палац Жевуських-Лянцкоронських

Серед цікавих об’єктів у селищі — є церква, костел, синагога. На превеликий жаль, такі об’єкти у незадовільному стані.

У Миколаєві, щоб пройтися по ландшафтах треба мати карту, знати маршрут, орієнтуватися у часі. Це робота для досвідченого туриста.

Жовква

Найперше це — Куликів. По дорозі можна заїхати у Зашків, до музею Коновальця. Там є гора Берекавиця.

Зашківський ставTerek

Зашківський став

І Жовква нам відома замком. Єдине, що замок у Жовкві теж об’єкт придатний для зовнішнього відвідування, хоча зараз він у процесі ремонту.

Замок у ЖовквіСуспільне Львів

Замок у Жовкві

Дрогобич

У сторону Дрогобича. Повертаєте на Комарно. Там є прекрасний палацо-парковий космплекс. Для природньо відвідування дуже цікаво.

По дорозі є місто Судова Вишня. Там зберегляся руїни палацу Марсів. Споруда названа на честь останніх власників, розташований на південно-східній околиці міста.

Руїни палацу Марсів у Судовій Вишніhttp://vicarman.blogspot.com/

Руїни палацу Марсів у Судовій Вишні

Великий парк у досить запущеному вигляді, але щоб туди доїхати, теж треба знати. Властиво такі речі потребують ознакування, інформуванні і гостинного приймання з боку громад.

На обласному рівні можна маркувати загальні маршрути, решта має робити місцева громада.

Червоноград

По дорозі до Червонограда у Мостах можна повернути на Белз.

"Не промарковані, та не менш цікаві". Туристичні маршрути на ЛьвівщиніДержавний історико-культурний заповідник у місті Белзі

“Не промарковані, та не менш цікаві”. Туристичні маршрути на Львівщині

Там діє Державний історико-культурний заповідник. Там найдавніше городище. Белз — одне з найдавніших міст Західної України, було столицею Белзького князівства, згодом — центром воєводства у складі Першої Речі Посполитої. Це місто історичного споглядання: це є руїни монастиря, костелу, колишнє городище, мальовничі руїни і єврейських об’єктів.

Белз. Фото

Белз. Фото

У Белзі, на відміну від більшості локацій, є інформаційні показники інформаційні. Там можна домовитися про екскурсії. Нині Белз одне із найменших міст України. Його населення ледь перевищує 2 тисячі людей.

"Не промарковані, та не менш цікаві". Туристичні маршрути на ЛьвівщиніДержавний історико-культурний заповідник у місті Белзі

“Не промарковані, та не менш цікаві”. Туристичні маршрути на Львівщині

На Львівщині є чимало історичних локацій, каже начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик. Однак, вони руйнуються і зараз подорож у ці місця — є спогляданням руїн.

“Є надія, що колись вдасться їх повернути до життя. Поки це у далекій перспективі. Дуже важливо, щоб місцеві громади сформували програму відвідин своїх історичних місць. Адже зараз, коли приїжджаєте на місце, повинні самі собі давати раду з добиранням до тієї пам’ятки, адже місцеві громади поки ще не усвідомлюють цінність цієї гостинності і цінність культурної спадщини, котру вони мають”, — каже Василь Петрик.

Щодо виділення грошей на реставрацію цих об’єктів, чиновник каже, зараз є проблема у неефективній системі щодо збереження пам’яток. Головне питання в надмірній централізації.

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону