Як “Львівська політехніка” долучилася до зламу “Енігми”

logo


Про це повідомляє Львівська політехніка, передає “Еспресо.Захід“.

image

У польському місті Познані розташований Центр шифрів Enigma – унікальна мультимедійна експозиція, яка залучає відвідувачів до розкриття таємниць історії шифрування повідомлень та зламу коду Enigma. 

“Під час академічної мобільності у Познанському університеті імені Адама Міцкевича в листопаді 2021 року автори публікації мали нагоду відвідати цей центр і здійснити захоплюючий аудіотур історією про події, які змінили хід Другої світової війни та проклали шлях до цифрового світу, в якому ми живемо. Чи можете ви уявити почуття гордості, що пройняло нас, коли вже в перших залах цієї неординарної експозиції ми почули про Львівську політехніку та фундатора напряму криптології у Познанському університеті в міжвоєнний період Здіслава Криґовскі, ректора Вищої технічної школи у Львові у 1917/18 роках, учні якого розшифрували код німецької військової шифрувальної машини Енігма”, – пишуть у Львівській політехніці.

Криптологія та дешифрування ще напередодні Першої світової війни зацікавили військових провідних країн світу. Кваліфікованими кадрами для таких операцій стали професійні математики. Одним з них був математик Здіслав Ян Антоні Криґовскі (Zdzisław Jan Antoni Krygowski).

У 1901 р. Здіслав Криґовскі отримав посаду доцента у Вищій технічній школі у Львові, де викладав вищу математику на відділі хімії та архітектури. Після габілітації у 1908 р. затверджений екстраординарним (надзвичайним) професором математики. Протягом 1913–1915 років був деканом відділу водної інженерії, а у 1917-1918 роках – ректором Вищої технічної школи у Львові (заклад на основі якого постала Львівська політехніка).

Після відновлення польської державності Здіслав Криґовскі погодився очолити кафедру математики університету в Познані. У 1929 р. при Познанському університеті створено курс криптології, який курував Здіслав Криґовскі. Викладачами на курсах були офіцери II відділу Головного штабу Війська Польського. Вже через рік у Познані засновано філію Бюро шифрів, до роботи в якому залучили найздібніших слухачів курсів криптології. 

Троє найкращих учнів Криґовскі – Мар’ян Реєвскі, Генрік Зиґальські та Єжи Ружицькі – стали тими, хто в кінці 1932 року розшифрували код німецької військової шифрувальної машини “Енігма”, виявивши серйозну уразливість в процедурі надсилання повідомлень. За цей успіх у 1938 р. Мар’ян Реєвскі отримав “Золотий Хрест Заслуги”. Їхніми напрацюваннями активно послуговувалися британські спецслужби для перемоги над нацизмом, зокрема для виявлення німецьких підводних човнів в Атлантичному океані.