Як на землі Давидівської ОТГ намагались заробити 1,35 млн доларів

logo


У Пасіках Зубрицьких невідомі намагалися продати земельну ділянку площею 8 га за 1,35 млн доларів. Цю ділянку місцева сільрада ОТГ раніше передала в оренду приватному інвестору для промислового будівництва. Депутати об’єднаної громади запідозрили у цьому шахрайство, оскільки вони віддавали землю інвесторові під будівництво заводу та створення нових робочих місць. Водночас компанія-орендар заявила, що нічого не продає, а голова ОТГ стверджує, що не знав про спробу продажу ділянки.

«Ми не бачили ні інвестора, ні проекту. Все було зі слів голови»

Першим на комерційне оголошення щодо цієї земельної ділянки звернув увагу колишній голова Давидівської сільської ради, а нині депутат сільської ради ОТГ Віталій Дяків. Він забив на сполох, запідозривши шахрайство у спробі продати ділянку. Депутат записав відеоблог та оприлюднив його на своїй сторінці у Facebook, де обурився тим, що землю намагаються продати без відома громади.

За його словами, на початку 2019 року Давидівська сільська рада ОТГ надала право орендувати 8,07 га у Пасіках Зубрицьких компанії «Регно Девелопмент» під промислове будівництво.

«На розгляд сесії винесли питання про залучення інвестора до нашої громади, виступав голова нашої ОТГ Володимир Керницький. За його словами, італійський інвестор хотів побудувати у нас завод шампанських вин. Це дало б нові надходження до бюджету від оренди землі, ПДФО, нові робочі місця тощо. Інвестор потребував вісім гектарів і така ділянка була на Пасіках Зубрицьких. Голова ОТГ переконав всіх депутатів, що треба виділити цю землю в оренду. Ніхто не був проти, тож ми проголосували за виділення цієї ділянки в оренду «Регно Девелопмент». Щоправда, ми не бачили ані самого інвестора, ані проекту будівництва заводу. Все було зі слів голови», – розповів Віталій Дяків в коментарі ZAXID.NET.

Угоду між ОТГ та інвестором уклали в березні 2019-го, проте, як стверджує депутат, впродовж року на цій ділянці жодного будівництва чи підготовки до нього не було. А вже в січні 2020 року в інтернеті з’явилось оголошення про те, що продається саме ця ділянка в Пасіках Зубрицьких, за яку депутати проголосували.

«Я спілкувався з кількома своїми колегами-депутатами, вони обурені цією ситуацією. Ми голосували за те, щоб прийшов інвестор і збудував завод шампанських вин, а не те, що нині там в оголошенні пропонують. Ми відчуваємо, що нас ввели в оману», – стверджує Дяків.

Оголошення про продаж з’явилось на Facebook-сторінці відомої львівської компанії «БК Інвестмент», яка займається інвестиційним консультуванням, зокрема іноземців, купівлею та продажем бізнесу. Потенційному покупцеві пропонували придбати ділянку, яка розташована навпроти протитуберкульозної лікарні на вул. Зеленій, за 1,35 млн доларів США під житлову забудову, бізнес-центр, логістичний центр або склад. До оголошення був доданий скріншот з публічної кадастрової карти, на якому було видно, що ділянка на продаж – це та сама земля, яку ОТГ віддала в оренду інвесторові. Після розголосу оголошення про продаж прибрали зі сторінки «БК Інвестмент».

Оголошення про продаж ділянки (натисніть для збільшення)

8 гектарів за 43 мільйони

Угоду про оренду землі між Давидівською сільської радою ОТГ та «Регно Девелопмент» уклали в березні 2019 року на десятирічний термін. Перед тим сільрада провела аукціон з продажу права оренди, в якому взяли участь лише два учасники – львівське ТОВ «Регно Девелопмент» та ТОВ «Країна ТВ», яке займається створенням фільмів та телепрограм, а також надає рекламні послуги.

Відповідно до умов угоди, «Регно Девелопмент» орендує ділянку 8,07 га вартістю 43,44 млн грн та має щорічно сплачувати 2,19 млн грн орендної плати.

Ділянка в Пасіках Зубрицьких розташована між вул. Зеленою та Центром легеневого здоров’я (натисніть для збільшення)

У тексті договору немає норми про те, що інвестор має збудувати на цій землі саме завод шампанських вин. В угоді вказане, що землю ОТГ передала в оренду просто для «розміщення та експлуатації будівельно-складського комплексу». Окрім того, в тексті немає чітко окреслених термінів, коли на цій землі має початися будівництво. Також в угоді немає жодної згадки про штрафні санкції у разі, якщо «Регно Девелопмент» не розпочне будівництво.

Тож компанія може впродовж десяти років нічого не будувати на цій землі і жодного покарання не дістане. Водночас, якщо ТОВ вчасно не сплатить орендну плату, тоді, згідно з угодою, отримає штраф в розмірі 100% від річної орендної плати та 5% пеню за кожен день зволікання з оплатою.

Іноземний інвестор та розлив алкоголю

Згідно з даними Opendatabot, власниками ТОВ «Регно Девелопмент» наприкінці січня 2020 року були є львів’янин Сергій Ткаченко (90% статутного капіталу) та івано-франківське ТОВ «Компанія з управління активами «Західна інвестиційна група» (10% капіталу). «Регно Девелопмент» є спорідненою компанією до ТОВ «Регно Італія УА», яка займається постачанням та продажем в Україні елітного європейського алкоголю та сирів. Власниками цієї компанії є львів’яни Сергій Ткаченко, Юлія Городечна, Маріанна Білик-Томашек, громадянин Італії Бартоломео Массімо Піно та ТОВ «Компанія з управління активами «Західна інвестиційна група». Керівником цих двох товариств є Сергій Ткаченко.

У коментарі ZAXID.NET він заявив, що його компанія не має стосунку до оголошення про продаж орендованої ними земельної ділянки в Пасіках Зубрицьких.

«Ділянку ми не продаємо. Ні я, ні мої працівники не мають стосунку до того оголошення. Мене дивує, що таке оголошення взагалі з’явилось», – повідомив він.

Той факт, що за рік на ділянці не почалось жодного будівництва, Сергій Ткаченко пояснив тим, що компанія наразі розробляє проект логістичного комплексу з виробничими приміщеннями, який планує звести на орендованій землі.

«Ми розглядали питання про будівництво лінії розливу алкогольних напоїв. Проблема в тому, що там є тублікарня поряд, тому ми працюємо над тим, щоб зменшити охоронну зону і отримати дозвіл на те, щоб на нашій ділянці можна було б працювати людям. Через це реалізація наших планів затягнулась, тому ми не вели там жодного будівництва, тільки обгородили ділянку. У цій ситуації не все від нас залежить. Нас перевіряли представники державного земельного кадастру щодо цільового використання землі відповідно до договору оренди, ми їм надали всі документи», – заявив Ткаченко.

За його словами, будівництво лінії розливу алкоголю було «одним з варіантів співпраці з іноземними партнерами, котрі хотіли вкласти гроші» і створити такий об’єкт в Україні. Як зазначив Сергій Ткаченко, інвестори планували завозити нефасовану продукцію сюди, фасувати в Пасіках Зубрицьких, а потім продавати в країні, щоби зменшити вартість цих імпортних товарів для місцевих споживачів.

«Мені звідки знати, коли вони почнуть будівництво?»

Голова Давидівської ОТГ Володимир Керницький в коментарі ZAXID.NET заявив, що не чув про оголошення щодо продажу земельної ділянки, яку сільрада передала в оренду «Регно Девелопмент». За його словами, компанія не зверталась до них по дозвіл на продаж права оренди, а продавати саму землю має право лише сільрада.

«Був проведений аукціон. Вони взяли цю землю в оренду. 2,2 млн грн за рік оренди вони заплатили. Чому вони її продають, я не знаю. З цього нічого не вийде. Вони повинні виконувати умови оренди. У нас в березні закінчується перший рік, потім вони знову мають заплатити. Все, що повинні, вони нам платять», – повідомив голова.

За його словами, він не має зауважень до інвестора, попри те, що компанія наразі не почала будівництво на орендованій землі.

«Мені звідки знати, коли вони почнуть будівництво? Коли вони там почнуть будувати – через рік чи через дев’ять років – мені головне, щоби платили гроші щороку. Планувалося спочатку, що там буде лінія розливу алкогольних напоїв. Але я припускав, що може в них і не вийде це, бо поряд із ділянкою є санітарна зона. Вони тоді казали, що владнають це питання. Можливо, вони не владнали і районний архітектор не погодив їм це будівництво», – заявив Володимир Керницький.

Шахрайство, яке не відбулось

Формально цю спробу продати земельну ділянку громади можна кваліфікувати як злочин за статтею 190 Кримінального кодексу – шахрайство, бо потенційному покупцеві пропонували придбати право на землю, якого не існує. Але оскільки оголошення зникло, продажу не відбулося, відповідно грошей ніхто нікому не заплатив, тож злочин вважається незавершеним. З цієї ж причини у цій ситуації немає постраждалих. Тому перспективи кримінального розслідування та притягнення винних до відповідальності за спробу непрямого вилучення землі з власності громади є доволі примарними.

Якщо б компанія-орендар захотіла продати право оренди на землю в Пасіках Зубрицьких іншому інвесторові, то згідно із чинним законодавством вона повинна була б отримати на це дозвіл орендодавця, себто Давидівської сільради ОТГ. І лише у разі схвального рішення продавати права.

Легальним способом позбутися ділянки та зобов’язань для орендаря без погодження із сільрадою є продаж корпоративних прав на компанію – коли власник або власники продають свої частки в статутному фонді компанії новому власникові. Тоді зобов’язання ТОВ відповідно до угоди про оренду землі залишаються, але водночас компанія отримує нових власників.

Проте наразі достеменно невідомо, що саме – ділянку, право оренди на неї або ж корпоративні права на компанію-орендатора – намагались продати за 1,35 млн доларів за допомогою консалтингової компанії. Менеджер «БК Інвестмент» відмовився розповісти ZAXID.NET, що хто був продавцем та що саме мали продавати.

«Ми завжди перевіряємо документи об’єктів, які продаємо. У цьому випадку нічого підозрілого не знайшли. Наразі ми зняли це оголошення через суспільний резонанс», – повідомив представник «БК Інвестмент» на ім’я Назар (прізвище відмовився назвати).

Ціна питання

Якщо порахувати потенційний прибуток від оборудки із землею, яка не відбулась, то він є доволі великим. В оголошенні йшлося про 1,35 млн доларів за ділянку. Згідно з нинішнім курсом, 1,35 млн доларів це 32,97 млн грн. Той, хто був би покупцем, мав заплатити цю суму та ще впродовж дев’яти років платити ОТГ понад 2,19 млн грн орендної плати за земельну ділянку в Пасіках Зубрицьких. І це без урахування щорічної індексації вартості землі, яка зазвичай збільшує ціну ділянки.