Як повстанці у Львові відзначали Різдво: у мережі з’явилися святкові листівки

logo


У Львові повстанці були ревними вірянами, тож навіть у складні часи, коли доводилося воювати, намагалися відзначати найбільші релігійні свята. 

Про святкування повстанців розповідають у “Збручі”. 

: Німецькі солдати, кіннота та техніка: як Львів переживав часи Другої світової. Рідкісні фото

Подарунки для вояків

На Різдво та Новий рік повстанці намагалися робити один одному невеликі подарунки навіть тоді, коли ховалися у криївках. Здебільшого такі подарунки були корисними – дарували тютюн, сушені фрукти, сорочки, рукавиці, шкарпетки. Але історик Роман Забілий все ж зазначає, що дарування не було традицією, а радше винятком – переважно подарунки отримували поранені, що лежали в госпіталях, а не здорові стрільці. 

Святкування Різдва

Часто повстанці святкували Різдво у селах – якщо там не було радянських пунктів. Вояки обирали кілька хат на околиці села і просили місцевих приготувати куті, щоб відсвяткувати разом із ними. 

У такому випадку кілька стрільців обов’язково стояли на сторожі – щоб до хати раптово не ввірвалися “червоні”. Мирослав Симрич, сотник УПА, так згадує святкування Різдва:

“Пам’ятаю, як з 1944-го на 1945 рік ми святвечір відзначали цілим куренем у Білоберізці на Верховинщині. Білоберізка простяглася вздовж невисокого берега Черемошу. Проте кілька хат розкидано по довколишніх горбах. Саме в одній з таких віддалених хат ми й зібралися для святкування. Поки командири й стрільці вечеряли, озброєні стійкові пильно охороняли село. Вони часто змінювалися, тому всі стрільці мали змогу посмакувати святвечірніми стравами, понасолоджуватись, бодай коротко, домашнім затишком… Люди приймали нас чим хто міг, ділилися останнім у той важкий час… Зійшлося багато людей, ми там гарно відсвяткували, а відтак ще розійшлися по околицях Білоберізки і колядували групами. В такий спосіб Різдвяні свята 45-го ми провели за святковими столами і з колядою. Цілу ніч по горах лунали повстанські колядки”. 

Різдвяні листівки

Навіть якщо у повстанців не було змоги подарувати якихось подарунків, вони часто тішили своїх рідних чи побратимів різдвяними листівками. Такі листівки робилися здебільшого кустарним способом або ж в підпільних друкарнях. Іноді вояки просто брали звичайний папір і малювали на ньому аквареллю. 

Деякі з таких листівок покажемо тут. 

Як святкували Різдво повстанці

Як святкували Різдво повстанці

Як святкували Різдво повстанці

Як святкували Різдво повстанці

Як святкували Різдво повстанці

Як святкували Різдво повстанці

Більше новин про історію Львова:

Давнім львів’янам завжди подобалися лижі. У 20 столітті не було чимось дивним побачити людину у місті, яка пересувається саме таким способом. Старі світлини з’явились у мережі.
Зима завжди додає особливого шарму Львову. Зимові пейзажі особливо захоплюють. Лапатий сніг зачаровує. Трішки магії у час, коли йде війна. У мережі з’явилися фото засніженого Львова у 1941 році.