Як у Львові лікували кашель героїном

logo


Вікторія Золотова

Притулившись вухом до скляних дверей, за якими стародавні фармацевти робили свої магічні ліки з трав, я чую голоси, що лунали тут 300 років тому. Інтелігентні чоловіки з моноклями у халатах просто зараз проводять дослід: обережно додають в фарфорову чашу героїн та опіум. Може, вони шукають мікстуру для безсмертя? Ми у найстарішій аптеці Львова «Під чорним орлом», що й досі працює з 18 століття.

На потертому прилавку припадає пилом старенький касовий апарат. Такий був в крамниці містера Дункана з «Один вдома», пригадуєте?

Наш екскурсовод Микола розказує: у 18 столітті Площу Ринок населяли купці, ремісники і аптекарі. Львів, як й інші європейські міста, був містом епідемій, середня тривалість життя – лише 35-40 років. Причин хворіти вдосталь: по-перше, жили без каналізації, тому відходи виливали на вулицю. По-друге, кладовища були прицерковні, а значить в центрі міста.

Колись тут ліки не тільки продавали, але й виготовляли. Аптека ніби ділилась на дві частини і жила двома життями. За спиною продавчині відкривається незнаний покупцеві світ: в цій темній кімнатці працювали фармацевти. Кажуть, ще давніше навіть алхіміки шукали тут філософський камінь та питне золото.

Пізніше аптекарі зрозуміли: вручну робити довго і небезпечно. Промисловий бум дозволив виготовляти великі партії у таблеткових машинах.

На потертих дерев’яних полицях – маленькі і великі баночки для інгредієнтів з фарфору та скла, з червоними, чорними та білими надписами. “Оті в кутку, де білим по чорному надруковані назви – то отрути”, – пояснив мені гід. Підходжу ближче і вчитуюсь в латинські терміни. Героїн?

Героїн

Героїн до 1957 року ще можна було купити по рецепту в німецьких аптеках. Його використовували як ліки проти кашлю. У Львові його теж продавали. І не тільки його.

В кінці 19 століття Європа потерпала від туберкульозу. Противірусних препаратів тоді ще не придумали, але намагалися придушити симптоми за допомогою героїну, який виготовляв німецький Bayer. Таку назву придумали робітники компанії, бо відчували “героїчне натхнення” від прийому цього наркотику.

За 5 років в усьому світі люди купили 34 тонни героїну. Його рекламували як панацею буквально від усього. Лікарі виписували пігулки і дитячі сиропи героїн не лише хворим на туберкульоз, а й при грипі, болях в серці, хворобах шлунка, склерозі, кашлі.

Опіум

Опіум – батько багатьох інших наркотиків, продавався в європейських містах до кінця 19 століття як заспокійливе, засіб від проносу, серцеві краплі, ліки від безсоння.

Морфій

Згодом з опіуму виділили морфій. Європейці ним лікували алкоголізм, а за часи воєн всі хвороби на фронті лікувалися морфієм. Та й самі солдати кололи собі наркотик, який легко можна було купити у будь-якого аптекаря. Кожен другий вояка зловживав морфієм. Тоді вперше заговорили про “наркоманію”.

Кокаїн

Одночасно в Європі стали поширювати кокаїн, який виділяли з коки. А почалось все так: один італійський доктор привіз листя коки з Перу і запропонував використовувати коку проти нальоту на язику, газів та для відбілювання зубів. З кокаїну ще робили ліки від зубного болю в дітей.

Наприкінці 19 століття напій з коки запатентували американці як лікарський засіб “від будь-яких нервових розладів” і назвали його Кока-Колою. Кокаїн з коли довелося прибрати в 1903 році після статті в газеті New York Tribune, в якій стверджувалося, що темношкірі упиваються кока-колою і нападають на білих людей.

А потім пішло: безробіття, вбивства, насильство… Наркотики почали гучно критикувати у своїх статтях журналісти та медики. У 1924 їх забороняють у США, пізніше в Європі, в тому числі у радянському Львові. Правда, в деяких країнах його продавали ще понад 30 років.

Робочий день в аптеці-музей скінчився. Бабуся стомлено зачиняє дерев’яні двері, вдвічі більші за неї. Сьогодні тут не готують ліки і не продають наркотики. Алхіміки вже давно померли, а таблеткові машини поржавіли.

14.03.1712:40