Каплиця Боїмів у Львові: історія сакральної пам’ятки, якій понад 400 років, – ФОТО

logo


У рамках спецпроєкту “Історія старого Львова” кореспондентка 032.ua пропонує дізнатися про одну із визначних пам’яток у центрі місті – каплицю Боїмів. 

Каплиця Боїмів у Львові – пам’ятка сакральної архітектури, яка є окрасою площі Катедральної. Це одна із найвизначніших пам’яток XVIІ століття. Хоча скульптурі понад 400 років, вона своєю унікальністю до нашого часу привертає увагу жителів та туристів.

Каплицю збудували понад 400 років тому 

Каплицю побудували у 1609 – 1615 роках над фамільним гробівцем родини львівських патриціїв угорського походження Боїмів. Львівський купець родом з Угорщини Георгій Боїм розбагатів на торгівлі вином, отримав громадянство Львова та вирішив збудувати родинну каплицю небаченої краси.

Будівлю звели на території тогочасного міського цвинтаря біля Латинського собору. Всього в каплиці поховано 14 осіб з династії Боїмів. Достеменно невідомо, хто створив каплицю. За однією із версії, її звели за проєктом вроцлавського будівничого Андрія Бемера. 

У другій половині XVIII-го століття поховання з каплиці Боїмів перенесли на львівські цвинтарі, а ключі від неї, згідно з заповітом Георгія Боїма, передано до катедри.

Каплиця Боїмів, Фото: uma.lvivcenter.org/uk/photos/1335

Каплиця Боїмів, Фото: uma.lvivcenter.org/uk/photos/1335

Про закриття каплиці для відвідувачів

У 1945 році радянська влада закривала каплицю для відвідувачів. Однак з 1969 року споруда увійшла як окремий відділ до Львівської картинної галереї. Тоді її знову відкрили для охочих побачити сакральну будівлю.

Каплиця Боїмів, Фото: photo-lviv.in.ua

Каплиця Боїмів, Фото: photo-lviv.in.ua

Унікальність архітектури 

Зовні можемо побачити будівлю, верхній купол якої завершує статуя хреста із фігурою Ісуса. Вона квадратна у плані, увінчана восьмериком бані з восьмигранним світловим ліхтарем. Архітектурний стиль каплиці – ренесанс із переходом до бароко.

Каплиця Боїмів. Акварель А.Каменобродського, Фото: photo-lviv.in.ua

Каплиця Боїмів. Акварель А.Каменобродського, Фото: photo-lviv.in.ua

Стіни каплиці орієнтовані за сторонами світу 

У каплиці Боїмів стіни орієнтовані строго за сторонами світу. Південна закрита житловим будинком, що прибудований впритул до каплиці у XIX-му столітті. Пропонуємо дізнатися детальніше про кожну з них. 

Західна стіна. Там можна побачити найбільше декоративних елементів на західному фасаді каплиці. Скульптурну декорацію цього фасаду створили на другому етапі будівництва каплиці у 1611–1615 роках. Західний розділено шістьома колонами по вертикалі і двома карнизами по горизонталі. Декоративні рельєфи розташовані у трьох ярусах. У другому ярусі в картушах над скульптурними зображеннями пророків розташовані цитати із Біблії латинською мовою. Третій ярус  складається з композицій на тему Страстей Христових. 
Вигляд на каплицю Боїмів, 1910 рік, Фото: photo-lviv.in.ua

Вигляд на каплицю Боїмів, 1910 рік, Фото: photo-lviv.in.ua

Східна стіна. Вона виходить на вулицю Галицьку та розділена п’ятьма пілястрами і прикрашена двома фресковими портретами Георгія Боїма та його дружини Ядвіґи. Під портретом засновника каплиці можна побачити латинський напис: “Георгій Боїм. Львівський райця, фундатор цієї каплиці. Року: 1617”. 
Георгій і Ядвіга Боїми, Фото: А. Кіся, опублікували photo-lviv.in.ua

Георгій і Ядвіга Боїми, Фото: А. Кіся, опублікували photo-lviv.in.ua

Північна стіна . Вона має два фрескові зображення: Богоматері та Ісуса Христа. Окрім того, помітний один із найкрасивіших львівських рельєфів – “Юрій Змієборець”. 
Вулиця Галицька з північного боку каплиці Боїмів, Фото: uma.lvivcenter.org/uk/photos

Вулиця Галицька з північного боку каплиці Боїмів, Фото: uma.lvivcenter.org/uk/photos

Над вхідними дверима до каплиці розміщено два зразки образотворчого мистецтва XVII століття. Це портрети Георгія Боїма і його сина Павла. Ім’я автора портретів точно не відоме, хоча існує думка, що ним був Матей Домарацький (Домарацький Матвій). Портрет Георгія Боїма – перший міщанський портрет, виконаний у Львові.

Фігура Христа на куполі каплиці 

Купол каплиці завершує статуя скорбного Христа у Гетсиманському саду, де він просить Отця, щоб Його оминули страждання на хресті. Під Христом можна побачити напис латинською мовою: “Гляньте й побачте, усі, хто дорогою йде: чи є такий біль, як мій біль? Плач Єремії 1.12”.

Купол каплиці Боїмів, Фото: uk.wikipedia.org

Купол каплиці Боїмів, Фото: uk.wikipedia.org

Інтер’єр каплиці

Більшість скульптурних робіт в інтер’єрі каплиці виконав Йоган Пфістер. Нижній ярус вівтаря, як і фасад виконані з полянського вапняку. Деякі скульптурні композиції створені з застосуванням чорного мармуру та білого або сірого алебастру, який на той час був відомий під назвою “русинський мармур”.

Освітлення внутрішнього простору каплиці забезпечують також три круглі вікна, а додаткове освітлення нижнього ярусу – чотири нижніх вікна головного фасаду.

Площа Катедральна, Фото: uma.lvivcenter.org/uk

Площа Катедральна, Фото: uma.lvivcenter.org/uk

Центр інтер’єру – вівтарні композиції. Вони розміщені на східній внутрішній стіні каплиці, навпроти входу. Головною темою вівтарних композицій є Страсті Христові. Центральна композиція  – “Моління про чашу”, біля неї розташована композиція “Таємна вечеря”.  

Вівтар. Композиція "Таємна вечеря", Фото: uk.wikipedia.org

Вівтар. Композиція “Таємна вечеря”, Фото: uk.wikipedia.org

Купол каплиці – один із найважливіших елементів ансамблю

Купол каплиці – одна із фантастичних речей, зокрема, внутрішня частина. У нижній частині купола –  три ряди кесонів. У найвищому ряді у заглибленнях п’ятеро ангелів тримають частини фрази латинською мовою з Об’явлення Івана Богослова: “Свят, свят, свят Господь Бог”. На вершечку купола розміщене стилізоване фрескове зображення Святої Трійці.

Внутрішня чаша куполу каплиці, Фото: uk.wikipedia.org

Внутрішня чаша куполу каплиці, Фото: uk.wikipedia.org

Наразі каплиця Боїмів є однією із культових споруд у Львові. Біля будівлі часто проводять екскурсії, можна побачити низку туристів. У Львові планують відрестартували цю споруду, тому у 2019 році її оцифрували. Тоді провели ретельні обміри споруди у форматі 3D. Відео на фейсбук-сторінці опублікувала начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко.

Каплиця Боїмів, Фото: 032.ua

Каплиця Боїмів, Фото: 032.ua

Фото на головній: photo-lviv.in.ua

За матеріалами: city-adm.lviv.ua, photo-lviv.in.ua