Керівництво «Львівелектротрансу» оприлюднило стратегію розвитку на 2018-2022 роки

logo


17:30 21 лютого 2018 р.

Олег Береза запевнив, що планує придбати у 2018 році не менше 30 вживаних і 10 нових трамваїв.

У прес-службі Львівської міськради повідомили сьогодні, 21 лютого: «Львівелектротранс» напрацьовує стратегію розвитку і оновлення електротранспортної галузі Львова. За словами директора «Львівелектротрансу» Олега Берези, на підприємстві впроваджено ряд напрямків роботи, зокрема оновлення і збільшення кількості рухомого складу – у 2018 році планують купити не менше 30 вживаних і 10 нових трамваїв; підвищення надійності перевезень, підвищення регулярності перевезень, підвищення експлуатаційної швидкості, підвищення комфорту перевезень, розширення сфер надання послуг, відновлення створення школи водіїв для забезпечення підприємства фаховими кадрами».

Директор «Львівелектротрансу» Олега Берези розповів: «Торік мене було призначено директором ЛКП «Львівелектротранс». Це було зроблено в межах реалізації великої стратегії розвитку транспортної галузі у Львові. У зв’язку із переходом на новий рівень відносин у галузі перевезень треба змінювати базові підприємства перевізників. «Львівелектротранс» має стати базовим підприємством – адже це екологічно чистий вид перевезення та можливість охопити і перевести більшу кількість пасажирів. І введення електронного квитка дасть можливість зміни транспортні потоки».

Олег Береза запевнив: «Зараз місто напрацьовує три великі проекти з міжнародними організаціями. Два проекти – це по транспорту з ЄБРР і ЄІБ. Отож, великі кошти буде вкладено у транспортну галузь, її розвиток і модернізацію. Також тут йдеться про ремонт вулиць, де йдуть трамвайні колії».

Директор «Львівелектротрансу» також зазначив: «Треба змінювати саму структуру роботи підприємства. Для цього ми плануємо розвивати такі напрямки: підвищення надійності перевезень, підвищення регулярності перевезень, підвищення експлуатаційної швидкості, підвищення комфорту перевезень, покращення рівня комунікацій, створення позитивного іміджу підприємства, пошук додаткових джерел доходів та оптимізація собівартості, формування ефективної команди, та розширення сфер надання послуг. Цього року, в рамках співпраці з ЄБРР і ЄІБ, і за кошти міського бюджету передбачається закупівля 10 нових трамваїв, 30 вживаних трамваїв і 30 нових тролейбусів».

Олег Береза також розповів: «Є складна ситуація щодо кадрового забезпечення. Сьогодні ми потребуємо 42 водії тролейбусів, 129 – водіїв трамваїв, 50 контролерів, 70 – інших спеціальностей. Всього майже 300 працівників. І це лише зараз, без врахування нашого розвитку і розширення кількості рухомого складу. Для цього відновлюємо школу водіїв, яка перестала діяти у 2015 році».

Директор «Львівелектротрансу» також запевнив: «У зв’язку із тим, що ми планово переходимо до електронного квитка, змінюємо систему мотивації водіїв, прив’язуємо її до графічності і регулярності перевезень. А для того, щоб пришвидшити набуття професійних навиків водіння трамваїв і тролейбусів, приблизно на кінець квітня – початок травня передбачається створення школи водіїв, що дозволить готувати професійні кадри».

Олег Береза також повідомив: «Створюємо напрямки роботи з навчальними закладами, покращуємо умови праці, впроваджуємо конкурентні зарплати і нову систему мотивації водіїв. Ціль стратегії – створення позитивного іміджу на ЛКП «Львівелектротранс» шляхом: зміни підходу до кадрової політики, оновлення рухомого складу, мотивації водіїв, покращення умов праці, розширення інфраструктури, оновлення ремонтної бази, створення нової культури оплати проїзду і контролю, створення сучасних методів спілкування між працівниками компанії і пасажирами, перехід на електронну оплату проїзду, впровадження єдиного е-квитка».

Натомість заступник директора з розвитку «Львівелектротрансу» та радник міського голови Львова Андрій Білий зазначив: «Підвищення надійності і регулярності перевезень – це покращення якості рухомого складу. Це потрібно вирішувати вже. Тому плануємо придбати вживані трамваї. Є хороша пропозиція від Берліну».Відтак, Андрій Білий запевнив: «До роботи будемо залучати молодих людей. До окреслених напрямків реформ будемо підходити комплексно. Першим кроком плануємо створити бренд компанії. Як ззовні, так і всередині. Створюватимемо внутрішню комунікацію та корпоративний стиль».

Заступник директора з розвитку «Львівелектротрансу» також розповів: Плануємо найближчим часом розробити новий логотип ЛКП «Львівелектротранс» і створити детальний бренд-бук підприємства, згідно з єдиним брендом м. Львова. Це дасть нам можливість мати сучасну, єдину візуалізацію підприємства, в якій будуть виготовленні не лише квитки на транспорт, спеціальну соціальну рекламу, а й усі ресурси «Львівелектротрансу». Це покращить візуальну ідентичність, упізнаваність і престиж «Львівелектротрансу», в якого є велика, понад сторічна історія».

Про це поінформували в прес-службі Львівської міськради.