«Кіт Ґаватовича»: найцікавіші вистави театрального фестивалю у Львові

logo


З 7 до 9 вересня у Львові на території Стрийського парку (простір поблизу кінотеатру «Львів») та колишньому ангарі трамвайного депо Lem Station втретє відбудеться театральний фестиваль «Кіт Ґаватовича».

Якуб Ґаватович – театральний діяч XVII століття, який вперше поставив театральну виставу у публічному просторі на Західній Україні. «Продав кота у мішку» – це одна з його драматургічних робіт.

Гра слів «Кіт Ґаватовича» кидає сенсовий виклик глядачеві та митцеві, адже повернення до сценічних форм із використанням громадських просторів дозволяє говорити про нову форму театрального мистецтва, яке не закривається від глядача.

Основними локаціями фестивалю є Стрийський парк та Lem Station

Цьогоріч чільною темою стануть різноманітні, найсміливіші інтерпретацію текстів «Гамлета». І не лише шекспірівського.

Також організатори обрали темою фестивалю провокація театрального етикету. Що це таке? Хоча би для того, аби знайти відповідь на це інтригуюче запитання вартує походити на фестивальні події.

«Мон шер Hamlet»

Спеціально до фестивалю міжнародна мистецька група MaxSirArt, як раніше працювала із масштабними проектами у Нью-Йорку, Берліні, Парижі та інших містах світу, приїхала до Львова. Просто з шекспірівського театру «Глобус» після резиденції у Британії, вони опинились тут, аби створити нового Hamlet’а з львівськими акторами, яких відібрали на відкритому кастингу на початку серпня.

Олексій Кравчук у виставі Hamlet

Макс Сір – художник, режисер театру та актор. Кілька разів нагороджений у Чилі, презентував свої роботи у Нью-Йорку, Берліні, Вашингтоні, Празі, Лондоні, Парижі. Був режисером та дизайнером для п’єси «Аліса», заснованої на «Алісі в Дивокраї». Остання серія картин була частиною Салону Міжнародного конкурсу сучасного мистецтва в Каррузе-дю-Луврі (Париж, травень 2018 р.) та на арт-ярмарку (Лондон, липень 2018 р.). У рамках цього ж проекту він зараз розробляє серію графічних романів, які мають бути опубліковані у 2018 році.

Прем’єра відбудеться 8 вересня о 20:30. Локація: Lem Station.

Чи може іскупатися?

Ще одне відсилання до «Гамлета», от тільки аж ніяк не шекспірівського – вистава «Купатись чи не купатись». Цей знаменитий монолог добре відомий усім шанувальникам Леся Подерев’янського переважно у виконанні автора.

У суботу о 23:00 київські акторки Олена Рєпіна та Олена Хижна запрошують на спеціальний показ за цими текстами.

Спеціальний показ «Купатись чи не купатись» за текстами Леся Подерв’янського

«Немає драматурга, якого цитували б частіше аніж легендарного Леся Подерв’янського. І одна із найвідоміших фраз – риторичне питання: “Купатися чи не купатися? Б*****кі ці питання за*****ть”. Ми вживаємо її у найскрутніших ситуаціях життя. Це не просто слова, це чудотворні ліки, що відвертають напасті та додають здорової самоіронії!», – вважають авторки вистави.

«Гамлєт не уходить»

Ще одними варіаціями на тему «Гамлета» стане вистава «Гамлети. Гра в театр». Київський колектив TanzLaboratorium, research oriented group покаже експериментальну виставу.

«Там буде все до чого ви не готувались», – обіцяють організатори. Це – експеримент з ігровими структурами та уявою глядача, здатного перезібрати виставу. Як працює співвідношення між абстрактним та конкретним у театральній практиці? Що відбувається між увагою та уявою, часом та простором, тобою і тобою?

Вистава відбудеться 9 вересня о 20:30 у Lem Station. Організатори просять звернути увагу на те, що квитки неможливо буде купити перед заходом, лише – онлайн.

«На лінії вогню»

Однією з найгостріших під час фестивальних дискусій стане питання нового виклику перед українським сучасним театром сьогодні – військова тематика та спекуляція навколо неї.

Перший показ вистави відбувся у Попасній, у бомбосховищі

А увечері 9 вересня глядачі побачать виставу «Що робити у Попасній після шостої вечора», яку виконають школярі з однойменного міста. Вистава створена в рамках проекту «Сучасні театральні майданчики – осередки громадянської активності» театром «На лінії вогню».

Автори вистави намагаються дати відповідь на такі питання: Що ми тут робимо? Чому ми тут? Чому залишаємось, чому повертаємось? Що ми втратили та що отримали? Де наш дім? Що треба для щастя? Які ми? Хто ми? «Що робити у Попасній після шостої вечора?» – це невистава, спроба театру там, де за всіма законами природи, логіки та інших умовностей театру не має бути взагалі. На де-факто останніх метрах вільної України, вікнами на Сіру Зону та «ЛНР», під постійними бомбардуваннями, під вибухи снарядів ми чомусь робимо це?

Учасники групи «На лінії вогню» без жодного слова розповідають те, що їм довелось пережити за останні кілька років. Перший показ відбувся у Попасній, у бомбосховищі, де школярі, а серед них і учасники вистави, ховались від обстрілів.

Драматург – Ден Гуменний, режисер – Антон Романов. Початок вистави о 18:30 у Lem Station.

Сніданки на траві

Поснідати глядачі зможуть у Стрийському парку разом із відомим актором та режисером Ахтемом Сеітаблаєвим. Як режисер він відомий насамперед завдяки картині «Кіборги», яка не лише встановила рекорд по касових зборах для українського кіно, а й стала найкращим фільмом року за версією Української кіноакадемії. Також він є постановником фільмів «Хайтарма», «Чужа молитва» та інших. Зараз Сеітаблаєв працює над масштабним екшном за повістю Івана Франка «Захар Беркут».

Ахтем Сеітаблаєв став володарем «Золотої Дзиґи»

Ахтем Сеітаблаєв обіцяє поговорити про виклики для сценічності та акторів сьогодні, а ще де шукати сили для розмов на непрості теми.

9 вересня відбудеться зустріч із драматургинею Наталією Ворожбит. Вона є авторкою сценарію до «Кіборгів», а також до інших фільмів та вистав. Також Ворожбит є драматургинею та співзасновницею театру «Переселенця», який працює з актуальною драмою та досліджує межі та виклики сучасного сценічного мистецтва.

Зустрічі із ними відбудуться відповідно 8 та 9 вересня о 11 годині у Стрийському парку, неподалік від кінотеатру «Львів».

8 та 9 вересня у Стрийському парку діятиме Дитяча сцена

У Стрийському парку також протягом усього фестивалю діятиме читацький лаунж, створений спільно із «Видавництвом Старого Лева».

Всі заходи, які відбуватимуться у Стрийському парку є безкоштовними. На вечірню частину із виставами необхідно придбати квитки на онлайн. Діє система знижок: учні – 40%, студенти – 30%, учасники бойових дій – 25%, працівники театральних установ – 7%. Повну програму фестивалю можна побачити тут.

Фото: «Кіт Ґаватовича», Українська кіноакадемія, Громадський простір