Ківі на Львівщині і сорго на Херсонщині: глобальне потепління змінило склад аграрних культур в Україні

logo


Традиційний для півдня соняшник уже прекрасно вирощують у північних регіонах країни.

Внаслідок глобального потепління Україна перетворюється в субтропіки. Відтак аграрії перелаштовуються на культури, які не були притаманні для наших широт, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Ще 2003 року фермер Михайло Кубара підгледів, що сусідні поляки вдало вирощують в себе персик. І теж наважився ризикнути, а сьогодні в нього вже 5 гектарів саду. «Ми спочатку дуже приглядались. Але тепер я впевнений – персик на Львівщині буде, просто треба відрегулювати сорти, погодні умови», – каже він. Наразі і сума температур, і кількість опадів уже достатні, а селекція дозволила вивести сорти, які здатні витримати навіть зимові холоди. Тепер фермер замислився над новим екзотом – вирощувати ківі.

ВідеоАграрії перелаштовуються на вирощування непритаманних для України культур

Багато сонця і мало дощу – Україна перетворюється в субтропіки. Від глобального потепління потерпає не лише наша країна, а й увесь світ. І наші аграрії перелаштовуються на культури, які не були притаманні для наших широт. Як вижити в умовах глобального потепління – дивіться у сюжеті.  

Аграрії перелаштовуються на вирощування непритаманних для України культур

«Потеплів зимовий період, відійшли ризики вимерзання. Практично все, що ми посіяли восени, воно благополучно зимує і надалі дає урожай», – констатує начальник відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко. Кліматична карта України поступово зміщується, і наш клімат набуває ознак субтропічного, а середньорічна температура вже підвищилася на 1,2 градуси. «Культури, які зазвичай вирощувалися в степовій зоні, наприклад, соняшник, який потребує багато сонця і високих температур, зараз масово вирощується в північній та західній Україні. То є такий зсув», – каже генеральний директор Клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький.

Нут, сочевиця, соргові культури – на Херсонщині те, про що раніше в Україні навіть не чули, сьогодні вже топ у сільському господарстві. Ці культури адаптовані до посушливого клімату та приносять хороший прибуток. «Сорго – забута культура, ніхто нею не займався, доки в нас не було жорсткої засухи три роки поспіль», – каже директор Інституту зрошувального землеробства, доктор сільськогосподарських наук Раїса Вожегова. Від початку 2010-х площі посівів екзотичного злаку зросли від 2 до 50 гектарів, а зараз навіть планують побудувати сорговий завод.

Про зміщення акцентів говорить і агроном Олексадр Баранівський, який 13 років тому був профільним міністром. «Візьмемо сою. Ми про сою взагалі не говорили. Ця культура абсолютно не наша. Так сьогодні сої вирощується 2 млн гектарів. Або ж та сама кукурудза – вважається, теплолюбива культура, вона в нас ніколи не визрівала», – каже він. Кліматологи запевняють, що південь України вже має такий колосальний ресурс тепла, що там може бути і два врожаї на рік. Також там прораховують доцільність вирощування нових культур, зокрема спаржі.

Кореспондент ТСН Вікторія Ніконенко