Княже місто Звенигород на Львівщині відтворили у віртуальній реальності

logo


image

Княжим містом Звенигород відтепер можна буде мандрувати у віртуальній реальності. Від весни заповідник «Древній Звенигород» почне приймати туристів. Тоді ж на городищі будуть доступні для відвідувачів і VR окуляри.

За 20 кілометрів від Львова збереглося давнє городище — Звенигород. Це місто існувало у княжі часи в XI-XIII століттях. Його вщент спалили монголи, і до наших днів збереглися тільки вали та фундаменти під землею.

Але як показати туристам місто, яке не збереглося? Відбудовувати було б повним дилетантством, бо ніхто не знає, як насправді виглядали будівлі. Та й це пошкодить культурний археологічний шар землі, де досі можуть бути скарби. Тому заповідник «Древній Звенигород», який створили щойно цього року, буде презентувати спадщину за допомогою сучасних технологій.

«Все, що буде в Звенигороді, як я кажу, це — історична силіконова долина. Тобто я буду намагатися потягнути туди все, що буде нове у світі створюватися, будемо пробувати його застосувати в культурній спадщині, особливо в археології. Спробувати відтворити те, що людям є незрозумілим, показати його цікавим і атракційним, але з науковою складовою», — розповіла в. о. директорки заповідника Наталія Войцещук.

На основі тривимірної моделі і достовірних археологічних даних заповідник та фахівці компанії Skeiron створили проект віртуальної реальності. Ви одягаєте VR окуляри і можете розглянутися у 12 місцях княжого Звенигорода, періоду його найбільшого розквіту — у XII столітті. Ви потрапляєте на головну вулицю, у різні квартали, в палац, церкву, дивитеся на місто згори, з бастіонів.

«Ми хотіли, щоб воно не було, як 3D. Тому ми вирішили туди додати трошки життя. Додали промені сонця, ефектів, додали метеликів, комашок, котиків, тваринок, курей. Їх можна буде пороздивлятися в різних місцях. Хлопці ще трошки доозвучили, додали атмосферності», — додав керівник технічної частини проекту Роман Джек.

Також розробили додаток Княжий Звенигород AR. З його допомогою, ви можете зісканувати QR код і пройти крізь реальний і віртуальний портал часу.

«Ви потрапляєте в тогочасний інтер’єр замку і церкви, проходите крізь раму дверей і дивитеся зсередини, як це все виглядало. Ми також можемо покрутитися на 360 градусів і подивитися», — каже розробник AR продукції «Княжого Звенигорода» Андрій Гривняк.

До цього додатку створили також дитячу книжку, вірші до якої написав Андрій Содомора, а ілюстрації намалювала Леся Квик. Герої казки стають тривимірними. Також надрукували листівки з відсканованими артефактами, які викопали у Звенигороді, і гіпотетичними будівлями. Додаток AR перетворює зображення на об’ємні.

Окуляри віртуальної реальності встановлять на території городища і заповідника «Древній Звенигород» запрацює навесні. Тоді ж почнуть приймати туристів. А наразі наступного тижня там відновлять археологічні розкопки.