Коронакриза. Як третій локдаун “вдарив” по ресторанному бізнесу Львова

logo


Ось уже третій тиждень кафе та ресторани Львова «під замком» через вже третій локдаун. Їм дозволено працювати лише на доставку та самовиніс. Через погіршення ситуації з COVID посилений карантин у Львові продовжили до 19 квітня. Тож випити духм’яного чаю у кав’ярнях, посмакувати сирником в улюблених рестораціях львів’яни зможуть ще не так скоро…

Пандемія коронавірусу нещадно вдарила по сфері громадського харчування: одні заклади, не витримавши удару карантинних обмежень, закрилися, інші – так-сяк намагаються триматися «на плаву». Тільки за минулий рік кількість ресторанів в Україні зменшилася на 4 тисячі, а скільки їх ще закриється…

Перший локдаун, другий, а тепер – і третій… Як ресторани та кафе Львова виживають в цих складних умовах, дізнавалася редакція сайту 032.ua.

Холдинг емоцій «!FEST»

(входять «Криївка», «П’яна вишня», Реберня «Під Арсеналом», Театр пива «Правда» тощо)

Як зазначив співвласник та співзасновник холдингу Андрій Худо, торік об’єм ресторанного ринку в Україні скоротився майже на 30%.

«Ми очікували скорочення ринку і були фактично в режимі виживання існуючої мережі в 2020 році. У нашому холдингу емоцій «!FEST» 2020-ий ми пройшли практично без закриття ресторанів, а навпаки відкрили понад десяток нових ресторанів та барів в Україні (в основному по франчайзингу)», – зазначив на своїй Facebook-сторінці Андрій Худо.

При цьому він додав, що головними для всього ринку є прозорі, чіткі та прогнозовані «правила гри» від влади.

«На жаль, за рік індустрія гостинності й далі залишається сам на сам з проблемами закриття господарської діяльності і бізнес не отримує допомог, як в європейських країнах. Тому ринок й у 2021 році буде скорочуватись і улюблених місць буде ставати менше… Кожен буде виживати, як може. В 2021 році з продовженням локдаунів наше гасло «Боротьба триває!..» дуже актуальне й надалі… Але вірю, що ми прорвемся!», – наголосив Андрій Худо.

Вегетаріанське арт-кафе «Green»

Кафе "Green"

Під час пандемії у туристичному Львові суттєво поменшало іноземців, які були частими відвідувачами багатьох закладів міста, зокрема і першого у місті вегетаріанського кафе «Green».

«Звичайно, з початку пандемії кількість відвідувачів значно зменшилась. Здебільшого це відбулося через відсутність туристів, адже вегетаріанська/веганська дієта більш популярна в Європі, ніж в нас. Влітку було трішки краще, тому що українці, які не мали можливості виїхати закордон, приїздили до Львова і, таким чином, підтримали львівський бізнес. Саме завдяки цьому ми змогли отримати тоді мінімальний прибуток. Останні пів року про прибуток мова не йде, ми докладаємо максимум зусиль, щоб просто зберегти «Green», втримати його працівників та прихильників. Саме завдяки розумінню та відданості наших співробітників і відвідувачів ми і тримаємось», – ділиться у коментарі 032.ua директорка закладу Анна Скакун.

Варто додати, що в листопаді минулого року довелось закрити «Little Green». Це маленьке кафе із веганською та вегетарінською кухнею розташовувалося на вулиці Дорошенка.

«На відміну від «Green», нам не вдалось дійти згоди з орендодавцем щодо зменшення орендної плати, тому довелось попрощатись з «молодшим братиком», – з жалем говорить Анна Скакун.

Вона зауважила, що особливої економії з боку клієнтів вони не помітили: середній чек у кафе «Green» не став меншим з приходом пандемії.

«Зменшилась кількість замовлень, і саме це вплинуло на прибуток. Хоча, можливо, хтось взагалі перестав замовляти страви в закладах і перейшов на домашнє харчування», – каже Анна Скакун.

Карантин багатьох змусив переглянути формат роботи бізнесу, якось переформатуватися та пристосовуватися до нових умов.

«Минулого року ми вперше відкрили літній майданчик, переглянули принципи, за якими розробляється меню, зменшили час роботи закладу, а також намагались налагодити доставку страв. Це непроста справа, адже усі сервіси доставки їжі працюють з певними територіальними обмеженнями. Тому, щоб задовільнити потреби усіх бажаючих, необхідно мати власну доставку, що потребує додаткових вкладень, яких зараз ми не можемо зробити. Наразі розвиваємо доставку на таксі, а далі буде видно», – пояснює Анна Скакун.

У кафе «Green» зазначають, що якоїсь особливої підтримки від міста не відчули. Попри це, ніхто не нарікає, бо час пандемії – складний для всіх.

«Звичайно, було б добре отримати, наприклад, тимчасове зменшення податкового навантаження або відтермінування по оплаті комунальних послуг. Але ми розуміємо, що Україна переживає зараз не найкращі часи, тому не очікуємо якихось подарунків. Просто намагаємось добре робити свою справу і сподіваємось дочекатись, коли пандемія закінчиться і ми знову повернемось до звичного життя», – резюмує Анна Скакун.

Мережа ресторанів грузинської кухні «Хінкальня»

Ресторан "Хінкальня"

Для багатьох ресторанів та кафе вижити в умовах, які диктують виклики пандемії, – завдання непросте.

«Умови, в яких опинилась ресторанна індустрія, – це однозначно виклик. Це стимул глянути на наш бізнес під іншим кутом та створювати нові проєкти, більш гнучкі», – каже у коментарі кореспондентці 032.ua аналітик мережі ресторанів грузинської кухні «Хінкальня» Сергій Мрочко.

Торік в Україні мережа планувала відкрити 25 ресторанів, втім вдалося відкрити тільки 10, з яких 1 – у Львові. Разом з тим втратили один ресторан у Полтаві: все через те, що орендодавець не готовий був зменшити ціну під час першого локдауну.

«Аби втриматись на ринку, ми оптимізовуємо витрати, зменшуючи кількість працівників та товарних залишків. Крім того, домовляємось про зменшення ціни на оренду», – пояснює Сергій Мрочко.

При цьому він додав, карантин – час втрат та переосмислення, адже виклики змушують шукати рішення, які непідвладні умовам карантину. Тому зараз у Львові готують до відкриття «Хінкальню Express», яка працюватиме більше у форматі «з собою».

Що кажуть у мерії?

Карантин у Львові

У Львівській міській раді кажуть, що наради і зустрічі з представниками бізнесу в них відбуваються по кілька разів щодня. Назвати точну цифру закладів громадського харчування, які закрилися під час пандемії, у мерії не можуть.

«Є заклади, які дійсно припинили свою діяльність, є такі, що переформатувалися тощо… Тому мені складно говорити про якусь статистику», – пояснює кореспондентці сайту 032.ua перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Як відомо, через складну ситуацію із захворюванням на COVID у Львові ще з 19 березня діє жорсткий карантин. Напередодні міська комісія з питань ТЕБ і НС вирішила його продовжити до 19 квітня. Якщо епідситуація покращиться, 13 квітня розглядатимуть можливість відновлення роботи літніх терас. Варто додати, що раніше місто скасувало орендну плату у квітні за літні майданчики.

«Якщо показники будуть дозволяти, то напрацюємо окремий протокол, який дасть змогу відновити роботу літніх майданчиків», – наголошує Андрій Москаленко.

Тож, чи відкриються літні майданчики ресторанів Львова, як пояснює посадовець, залежатиме від заповненості COVID-ліжок у лікарнях міста.

«Карантинні обмеження покликані скоротити кількість випадків захворювання та поширення коронавірусу. Водночас ми розуміємо, що це дуже непростий час для підприємців…», – констатує Андрій Москаленко.

Фото на головній: LIGA.net