Куди поїхати на вихідні зі Львова: до колишнього центру гончарства

logo


Фото: Марія Стахів

Фото: Марія Стахів

Tvoemisto.tv разом пропонує відвідати Потелич, щоб подивитися, чим живе прикордонне село, що раніше було містом.

Потелич — одне із багатьох прикордонних сіл Жовквівського району. До Польщі всього 4 кілометри, тому тут періодично трапляються проблеми з мобільним зв’язком. Стоїть село на річці Телиці, поряд — Потелицький заказник.

У давні часи село Потелич було містом, про яке згадували у Галицько-Волинському літописі (1262 рік), коли тут зупинявся князь Данило Романович. Магдебурзьке право населений пункт отримав у 1498 році і з того часу став одним із великих економічних центрів. Тут були знамениті гончарні майстерні, фаянсова фабрика, дві гути, броварня, ґуральня, млини, воскобійня і чималий ремісничий промисел — ткацький, кушнірський, шевський, сідлярський, ковальський, боднарський. На місто нападали татари, через нього проходив Богдан Хмельницький зі своїми військами.

У XVII столітті після перенесення головного торгового шляху, який з’єднував Люблін зі Львовом так, щоб він проходив через Раву-Руську, місто занепало і вже не відновило свого давнього значення.

Дерев’яна церква Святого Духа з дерев’яною дзвіницею

Цю церкву, збудовану в 1502 році на підніжжі гори Городище, зводили на кошти гончарів на місці іншої, давнішої церкви — Бориса і Гліба.

Складається з майже квадратного центрального зрубу, до якого приєднується із заходу квадратний бабинець, а зі сходу — гранений п’ятистінний зруб з невеликими нішами з півночі і півдня. Усередині церква прикрашена барвистими розписами. Вона включена в список світової спадщини ЮНЕСКО.

2013 рік. Фото: Mal and, джерело: wikimedia.org

Мурований костел Святого Станіслава

Костел звели у 1826 році. Римо-католицька парафія в місті була ще у 1425 році. Перший храм був дерев’яним — згорів у 1777 році. Мурований костел, який стоїть зараз у центрі села неподалік нової школи, збудували вже всередині ХІХ ст. У 1858 році храм освятив під титулом св. Станіслава архієпископ Лука Баранецький. У ті часи парафія нараховувала близько тисячі вірян і належала до Жовківського деканату.

Після Другої світової війни костел закрили, споруду використовували як сільський клуб, музей історії села та зерносховище. Католикам будівлю повернули 8 грудня 1990 року.

Мурована церква Святої Трійці та дерев’яна дзвіниця

Церкву звели у 1936 році біля дерев’яного храму, який збудували ще у 1593 році і розібрали у 1937-му. 30 серпня 1936 року новий храм освятив перемиський єпископ Йосафат Коциловський.

Сама дзвіниця є пам’яткою дерев’яної архітектури, її висота — 20 метрів.

Також у селі є цвинтар загиблих у Другій світовій війні, який відкрили у 1998 році.

А у приміщенні пошти відкривають музей села, де можна буде побачити знамениту місцеву кераміку, якою колись славився Потелич.

На авто доїхати до Потелича (приблизно 71 км від Львова) можна приблизно за півтори години. Автобуси до села їздять з АС-2 (вулиця Богдана Хмельницького, 225). Якщо не вдасться сісти на пряму маршрутку, то завжди можна доїхати до Рави-Руської, а вже звідти ловити попутне авто чи місцеві автобуси.

Інші локації, які Tvoemisto.tv вже радило відвідати, можна переглянути на цій мапі:

 

Марія Стахів, фото авторки

За інформацією: castles.com.ua, ukrmandry.com.ua, drymba.com