Куди поїхати на вихідні зі Львова: місце для вірян та романтиків

logo


Мощі святого Валентина та цілюще джерело. Сьогодні Tvoemisto.tv пропонує відвідати Раковець, село, що колись було містом.Фото: wikipedia

Фото: wikipedia

Це село в Україні, в Пустомитівському районі Львівської області. Відстань до райцентру становить 14 км, що проходить автошляхом місцевого значення. Відстань до найближчої залізничної станції Щирець II становить 14 км.

Перша письмова згадка про поселення Раковець припадає на 1466 р. Важко повірити, але свого часу Раковець був містом. Раковець має два передмістя: вниз та вгору по річці. Як і всі європейські міста, він мав площу Ринок, яка збереглася і понині. Сама площа є унікальною, оскільки розташована не на рівнині, а на схилі (з перепадом висот у 10 м.). Ринок був забудований за класичною магдебурзькою схемою: з чотирьох кінців площі відходять вісім коротеньких і маленьких вулиць. Усі вони збереглися до сьогодні. Щоправда, площа настільки компактна та маленька, що її дуже легко пропустити.

Цікаво, що в часи свого розквіту, Раковець носив два імені: перше, яке збереглося по нині, походить від раків, які вдосталь водилися тут. Друга ж назва тодішнього міста звучала як Млинівці. Пов’язане це із тим, що на річці Зубра тоді було багато млинів. У своїй верхній частині село збереглося таким, яким було за австрійських часів. Якраз у ці часи, Раковець втратив магдебурзьке право, ставши простим селом. І головною причиною цього було те, що Раковець не витримав конкуренції в розвитку із своїм недалеким сусідом ‒ Львовом.

Центральна частина села Раковець на карті 1850р. Посередині місцева площа ринок і костел з прилеглими будівлями (фото:photo-lviv.in.ua)

Перша письмова згадка про Раковець датується 1466 роком, але очевидно, що поселення існувало і тут раніше. У тому часі власником місцевості був Петро з Чесибісув. Наступні роки про місто майже нічого невідомо. Лише те, що у 1598 р. в Раковці засновано римо-католицьку парафію.

У 1615 р. місто належало львівському мечнику Миколі Нарайовському та Кшиштофу Лешньовському. У 1623 р. Єлизавета з Лешньовських Гумницька наділила частиною свого майна львівський монастир єзуїтів, іншою ж частиною Раковця володіли бенедиктини.

У ХІХ і на початку ХХ ст. село все ще належало різним власникам. Однин з них – Альфред Потоцький. У кінці ХІХ ст. спадкоємцем більшої частини власності був посол галицького крайового сейму Давид Абрахамович .

У 1905 р. частина Раковця належала Роману Потоцькому, решта Ісааку Герстману і монастирю бенедиктинок.

Був у Раковці також замок, орієнтовно у ХVІ-ХVІІ століттях. Про нього є письмові згадки, але зараз уже важко визначити його розташування. Цей замок, як і багато навколишніх, не дуже потужних, був зруйнований. Добре збережені лише скарпи та залишки рову, які слугували колись обороною.

(на правах реклами)

Для того, аби не тільки все подивитись у Раковці, але і добре відпочити та набратись сил, можна зупинитись у готельно-розважальному комплексі “Джем”. Зручне розташування недалеко від траси дозволить завжди бути в русі та готовим до подорожей далі. 

Тут є ресторан з українськими та галицькими стравами, а також готель, якщо зупинятиметесь на кілька днів. Для активного відпочинку тут встановили дитячий майданчик, а також є зона для спортивних ігор.

Для любителів спортивних подій тут є можливість подивитись всі важливі трансляції. Також є доступ до Wi-Fi, тому у вас буде можливість завжди залишатись на зв’язку.

Для тих, хто любить розслабитись на відпочинку, тут є спа комплекс: сауна, хамам, баня на дровах та басейн (3Х4).

“Джем” пропонує лояльні ціни за шашлик – всього 33 грн за 100гр, який готуватиме кухар-вірменин.

Забронювати номер в готелі можна за посиланням. Детальнішу інформацію можна дізнатись за телефоном: +(38) 067 808 86 88

Костел святого Валентина

Збудований у 1822-1856 рр. на місці більш давньої дерев’яної святині початку XVIII ст. (1704) та освячений у 1856 р.

У 1880 р. храм частково згорів в результаті пожежі та згодом був відновлений.

Храм Святого Валентина. Стан у 2016 р (фото: Vyachelav Mischenko)

Цей невеликий костел побудований з місцевого тесаного каменю — вапняку. Складається він з прямокутної нави і півциркульної апсиди з боковим приміщенням. На фасаді, у верхній частині ніша, де не так давно стояла фігура Божої Матері. Довершує будівлю цегляний ступінчастий фронтон та ажурна сигнатурка.

Образ Святий Валентин (репродукція роботи художника О. Е. Боржемського) (фото: Vyachelav Mischenko)

Храм було зачинено у 1946 р., більшу частину інтер’єру було спалено. У 1952-1980 рр. костел використовували як склад. На сьогодні залишилися лише стіни святині, хоча донедавна будівля була вкрита керамічною черепицею.

Костел св. Валентина у Раковці (фото:photo-lviv.in.ua)

Фрагмент вікна костелу св. Валентина у Раковці (фото:photo-lviv.in.ua

Фрагмент стіни костелу св. Валентина у Раковці (фото:photo-lviv.in.ua

Біля храму збереглася плебанія, а недалеко, на вході у село розміщений старий польський цвинтар

Римо-католицький цвинтар(фото:photo-lviv.in.ua)

У 2016 році, напередодні святкування 160-літнього ювілею костелу Святого Валентина, парафіяни греко-католицької церкви Покрову Пресвятої Богородиці розчистили приміщення костелу від будівельного та іншого сміття так, щоби можна було зайти до храму та помолитися, а також облаштували прилеглу до храму територію.

За старанням греко-католицької громади, з нагоди Ювілею ‒ 160-ліття від дня освячення храму, з італійського міста Терні , де похований святий, прибули мощі Святого Валентина — патрона і покровителя храму.

Храм Покрови Пресвятої Богородиці

Наприкінці ХІХ – початку ХХ століття за проектом архітектора Нагірного на валах у Раківці збудована дерев’яна церква. Цей архітектор відроджував український стиль як в мурованій, так і в дерев’яній архітектурі.

Храм знаходиться біля центру села, на пагорбі, який переходить у схил. За архітектурою церква хрещата в плані одноверха. Складається з бабинця, в плані наближеного до квадрату, до якого з заходу прилягає квадратова нава з вкороченими рівноширокими бічними раменами і вівтаря гранчастої форми, що знаходиться на сходину вище, з прибудованими ризницями.

Храм Покрови Пресвятої Богородиці (фото: Vyachelav Mischenko)

Над входом до церкви влаштований ганок відкритого типу, захищений двосхилим дашком, який розриває піддашшя, що оперізує церкву. Над дверима напис — рік заснування храму 1904. Піддашшя довкола храму опирається на короткі випусти вінців зрубів і приставні кронштейни. Стіни під опасанням складаються з голого зрубу, над опасанням — шальовані вертикально дошками і лиштвами. Четверик нави завершує високий світловий восьмерик, вкритий банею (куполом) з маківкою на вершині.

В загальному храм є шестикупольний: один великий і п’ять маленьших куполів.

На схід від церкви зберіглася дерев’яна квадратова в плані двоярусна дзвіниця, вкрита пірамідальним наметовим дахом, котра має три дзвони. Біля церкви є старезний цвинтар з багатолітніми дубами, модринами, соснами.

Цвинтар при храмі Покрови Пресвятої Богородиці (фото: Vyachelav Mischenko)

У храмі знаходяться мощі Святого мученика Валентина, а також мощі ще чотирьох Святих мучеників: Теодора, Вінкентії, Юстина та Християна, які були знайдені у 2013 році отцями Салезіянами в захристії храму, у трьох мармурових чотирикутних плитах, куди були вставлені мощі. Ймовірно ці мармурові плити з мощами святих мучеників знаходилися колись на трьох вівтарях храму Святого Валентина.

Цілюще джерело (між Новосілкою і Раковцем)

Розповідають, що колись, ще за австрійських часів, на цьому місці було звичайне поле, яке обробляв простий чоловік. Одного разу він побачив, що з-під землі б’є вода. Тоді селянин ще не знав, що це таке. Він взяв і просто замурував той прохід звідки билося джерело. Через деякий час він осліп.

фото: vicarman.livejournal.com

Ніхто не міг зрозуміти чому, аж поки йому не приснився сон, де голос сказав розмурувати джерело і тричі вмитися тією водою. Якщо він це зробить, то прозріє. Так воно і сталося. На знак подяки чоловік згодом на цьому місці звів капличку, яку на час війни розібрали, але після проголошення незалежності України знову відновили.

Кажуть у цих місцях свого часу навіть об’явилася Діва Марія. Відтоді Служби Божі почали проводитися не тільки в церкві Маковеїв, що знаходить поруч, а і тут. Подейкують, що вода із джерела у селі Раковець вилікувала не одну людину від різних хвороб. Існує навіть певний ритуал. Необхідно, промовляючи молитву, обійти 12 кіл зліва направо у самому джерелі, тоді ви неодмінно будете здорові.

Цілюще джерело

Як туди дістатися

Село знаходиться майже за 25 км від Львова

З залізничного вокзалу, до Раковця можна доїхати автобусом 288. Детальнішу інформацію можна знайти тут.

Автомобілем до села можна дістатися приблизно за 40 хвилин.

 

Інші локації, які Tvoemisto.tv вже радило відвідати, можна переглянути на цій карті:

За матеріалами uk.wikipedia.org, ua-travels.livejournal.com, storinka-m.kiev.ua, http://www.castles.com.ua/rakovets.html

Підготувала Марія Стахів