Куди поїхати на вихідні зі Львова: місто зі старовинними храмами і палацом

logo


Мостиська – одне з найстаріших міст українського Прикарпаття. Воно простягнулося із півночі на південь. Щоб побачити все, достатньо пройти пішки від вокзалу до передмість, а це близько 10 кілометрів в одну сторону.
фото: Фото: www.panoramio.com, www.museum.lviv.ua, Facebook

фото: Фото: www.panoramio.com, www.museum.lviv.ua, Facebook

Назва міста походить від слова «мости», які досі є з усіх чотирьох сторін Мостиськ. Сюди варто приїхати, аби помилуватися архітектурою: костелами, каплицями, церквами та палацом.

Розташування 

Районний центр Мостиського району знаходиться на березі річки Січна. Від Львова туди їхати трохи більше години, відстань між містами – 70 км, до Польщі значно ближче – 14 км.

Що подивитися

Палац Страхоцького. Мостиським школярам неймовірно пощастило, бо навчаються вони у старовинному палаці. Споруда, де нині діти пишуть диктанти і вчать табличку множення, спочатку була резиденцією Антонія Страхоцького. За ініціативи шляхтича/ у передмісті Мостиськ у 1820-1830 рр. збудували палац у вигляді давнього оборонного замку.

джерело: ukrainaincognita.com

Споруду прикрашають незвичні колони із арковими перегородками, башта та елементи готики на правому фасаді. У період війни палац постраждав, проте згодом його реставрували і зробили навчальним закладом.

Мурований костел Івана Хрестителя, який був збудований більше 400 років тому. Упродовж цього часу храм «пережив багато». У 1648 році його підпалили війська Богдана Хмельницього, яких підтримували місцеві селяни. Після того будівлю кілька разів реставрували, у 1927-1929 роках збудовано новий парафіяльний будинок. Сьогодні один з найвражаючих костелів Львівщини, як і раніше, обнесено муром. На фасаді знаходиться «всевидяще око». 

джерело: ukrainaincognita.com

Санктурарій Матері Божої Неустанної Помочі. Коли саме з’явився храм – нині не відомо. Дослідники лише знають, що у 1603 році костел уже існував і вважався дуже старим.

Проте ця святиня діяла із «перервою» у 100 років, наприкінці 1788 року австрійський уряд закрив святиню, храм продали і невдовзі перетворили на сіносховище. Лише через століття святиню викупила релігійна спільнота. З того часу там відбулося кілька реконструкцій, остання – на вежі Санктуарію, який займався львівський годинникар. 

Мостиська – це батьківщина відомого українського поета Богдана-Ігоря Антонича. Саме тому тут знаходиться музей-садиба його родини. Відвідувачі зможуть ознайомитися із побутом сім’ї письменника, а також дізнатися історію становлення та розвитку греко-католицької церкви на Мостищині. 

джерело: www.museum.lviv.ua

Якщо ви завітаєте у місто Мостиська, то обов’язково огляньте три церкви: церкву Покрови Пресвятої Богородиці, церкву святого Юрія та церкву Вознесіння Господнього. Остання має особливе розміщення. Усупереч того, що храми завжди зводилися на пагорбах, то до цієї церкви доведеться спуститися у долину. 

Як дістатися

Добратися до Мостиськ можливо і автобусом, і залізничним транспортом. Туди є прямі рейси. Також можна сісти на «попутки».

Координати Мостиськ: 49°47′31″ пн. ш.23°09′09″ сх. д.

За матеріалами http://mostyska.net.ua/, https://uk.wikipedia.org/, http://ukrainaincognita.com/.

Підготувала Інна Боровець

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки міжнародного медіа-проекту MyMedia