Лідер львівських католиків назвав АТО карою українців за геноцид

logo


Лідер львівських католиків назвав АТО карою українців за геноцид

На Західній Україні черговий виток загострення відносин з поляками через Волинської різанини. Приводом для конфлікту стало висловлювання польського священика Мечислава Мокшицького, лідера львівських римо-католиків і громадянина Польщі.

В інтерв’ю польському релігійному тижневику “Niedziela” архієпископ назвав війну на Донбасі карою для українців за трагедію на Волині, коли українські націоналісти в роки Другої світової війни масово вбивали поляків.

Львівський митрополит Римо-католицької церкви (РКЦ) вважає, що АТО – це Божий знак, який повинен змусити українців покаятися за Волинську трагедію, а також, що “на український народ все ще лежить гріх геноциду”. У минулому році, нагадаємо, польський парламент визнав Волинську трагедію геноцидом поляків і встановив днем ​​пам’яті 11 липня.

Резонансну заяву Мокшицького викликало бурхливу реакцію на Західній Україні, зокрема, серед прихожан греко-католицької церкви, яких три роки тому митрополит РКЦ закликав повернути храми римо-католикам.

Викладач Українського католицького університету, історик Андрій Павлишин закликає вислати Мокшицького, який, мовляв, вважає Бога гарячим польським націоналістом.

“Чи не засидівся в Україні цей іноземний громадянин, для якого українці – “ця нація”, – пише у себе в Facebook Павлишин, який і звернув увагу на публікацію (контент на сайті” Niedziela “платний, але Павлишин цитує слова Мокшицького на своїй сторінці в соцмережі).

“Начебто християнин, колишній секретар пап Іоанна Павла II і Бенедикта XVI вважає справедливою смерть українських, російських, голландських, американських та інших дітей на Донбасі, а загибель тисяч українських військових, в тому числі українських громадян польського походження” справедливим покаранням України за відмову визнати події на “Волині” “геноцидом”, – обурюється викладач.

В оточенні Мокшицького відхрещуються від заяви про “каре за Волинь”.

“Митрополит такого не говорив, це не точний переклад”, – запевняє “Країну” Андрій Легович, прес-секретар Львівської архидієцезії РКЦ.

Висловив думку польської влади?

У Львові тим часом скандал навколо інтерв’ю Мокшицького викликав напруженість. Львів’яни знову згадали про історичні конфлікти з Польщею і операції “Вісла” – виселення поляками українців після війни з їх місць проживання в східній Польщі. А тут ще на слуху свіжі інциденти зі знесенням надгробного пам’ятника воїнам УПА в селі під Перемишлем у квітні і виходом фільму про “Волині”, присвяченого “Волинської різанини”. До речі, 9 липня у Варшаві відзначатимуть День пам’яті жертв геноциду ОУН-УПА. Серед організаторів траурного заходу – професор Богуслав Пазь з Вроцлавського університету, про який дізналися в Україні після скандального коментаря до відео зі знущаннями над українськими солдатами на Донбасі. “Бандерівська стерва отримав по зубах, навіть мило стає! І як тут не любити росіян?”, – написав він у себе в соцмережі, за що був названий українофобом.

“А коли українців вбивали на території Польщі тільки за те, що були вчителями в українських селах? Я до сих пір не знаю, де поховані мої дідусь і бабуся, яких розстріляла польська партизанка за те, що були вчителями”, – каже Марта Жізномірская.

Є думка, що польський священик висловив негласні переконання польської влади і слід чекати загострення у відносинах з Польщею.

“Дійсно, подібні висловлювання можливі тільки за підтримки влади в цій країні”, – вважає Ірина Думьяк.

“Воюючи з” старшим братом “на сході, ми не помітили, як отримали на заході іншого” старшого брата “, ще гірше, ще нахабніше і брехливі”, – написав у Facebook львівський журналіст і політолог Олег Стецишин.

Бояться битви за храми

У середовищі прихожан греко-католицької церкви у Львові з’явилися побоювання про протистояння з римо-католиками, адже велика частина місцевої громади РКЦ – поляки. “Може початися війна за церкви, а це може привести до більшого конфлікту”, – хвилюється львівський викладач Ігор Романюк.

РКЦ давно вимагає повернути її колишні храми, які з початку 90-х належать УГКЦ. Мокшицький вже звинувачував духовенство УГКЦ в “дискримінації віруючих латинського обряду”, а українців – у “захопленні” костелів РКЦ.

В УГКЦ домагань РКЦ не визнають. “У 90-ті роки місцева влада передали греко-католикам споруди, які десятиліттями не використовувалися або були перетворені в склади, кінотеатри, дискотеки, а тому напівзруйновані або осквернені. За двадцять років греко-католики привели їх до належного стану”, – заявив ректор Дрогобицької духовної семінарії УГКЦ Мирон Бендик.