Літературний фестиваль «Місяць авторських читань» підбив підсумки

logo


Від 5 липня у Львові тривав найбільший транскордонний фестиваль Центральної Європи «Місяць авторських читань», що об’єднав у одному проекті п’ять міст – Львів, Вроцлав, Кошице, Остраву та Брно, п’ять країн – Чехію, Польщу, Словаччину, Україну, почесного гостя Іспанію, 57 письменників та безліч читачів.

Гості МАЧ’у мали нагоду почути протягом місяця якнайширшу палітру авторів з усіх п’яти країн-учасниць. Серед словацьких гостей – поетів Еріка Ондреїчку, Яна Літвака, Міхала Габая, Петера Шулея, прозаїка Петера Геттінга, а також режисера та романіста Петера Кріштуфека. Чеську літературу презентували коротка проза Дори Чехової та оповідання Петри Соукупової, ексцентрична письменниця Іва Пекаркова, критик та письменник Давід Забранський, романістка Алена Земанчікова, поетки Яна Орлова і Ірена Штястна. Польська лінія натомість запропонувала читачам прозу Пйотра Пазіньського, страхітливі оповідання Лукаша Орбітовського, тонку ліричну прозу Кароля Малішевського та сміливу Сильвію Хутнік.

Хуан Мануель Сольдевілья. Фото: фотоагентство LUFA

З українських авторів МАЧ у Львові відвідали Артем Полежака, Андрій Курков, Богдан Логвиненко, Гася Шиян, Катерина Калитко, Владислав Івченко, Андрій Содомора, Павло Ар’є та Андрій Любка.

Закривали МАЧ в усіх містах українські письменники Юрій Іздрик та Грицько Семенчук концертом DRUMТИАТРУ.

Іспанська лінія домінувала у МАЧ 2016, і приємно зазначити, що кількість публіки на вечорах іспанських авторів зростала аж до завершення фестивалю (загалом фестиваль відвідали понад 4 тисячі осіб). Популярним жанром виявилися детективи – їх презентували Лоренцо Сільва, Роса Рібас, Жорді Льобрегат.

Каталонську літературу та мову еускера представляли Карме Ріера, Марія Мерсе Квартіелья, Жуан Мануель Сольдевілья, Ігнаціо Відаль-Фолькс, Льюіс-Антон Бауленас, Адольфо Гарсіа Ортега, Хавʼєр Фарре та Себастья Альцамора. Країну Басків презентували Аркайтц Кано, Рікардо Аррегі, Ейдер Родрігез та Мірен Агур Меабе.

Окремо варто відзначити авторів, які належать до іспанської літератури, але походять або живуть деінде, як то Ванесса Монтфорт (Мадрид-Нью-Йорк), Хорге Едуардо Бенавідес (родом з Перу), Давід Льоренте (Прага). Графічні романи, популярні у сучасній іспанській літературі, представляв Альфонсо Сапіко.

Богдан Логвиненко​. Фото: фотоагентство LUFA

Найглибший екскурс у історію іспанської літератури запропонував українській публіці письменник та репортер, редактор розділу культури в El País Хесус Руіс Мантілья у своєму репортажі «Чому я пишу?». А ще були: Роса Монтеро, визнана у світі зірка іспанської літератури, молода, але вже відома Пілар Адон, прозаїк Луіс Леанте, кордовський поет Пабло Гарсіа Касадо, драматург Карлос Бе і поет з Андалузії Ернесто Перес Суніга.

У програмі фестивалю, де майже кожен автор більшість часу перебував у новій, невідомій для нього країні, усе працює не тільки на публіку, але і на самих учасників. Приватні знайомства авторів, здобуті під час фестивалю, будують широку сітку літературних контактів, а для більшості іспанських письменників МАЧ став унікальною нагодою познайомитися з чотирма різними країнами Центральної Європи. Сподіваємося, що ці напрацювання у майбутньому спрацюють на збільшення перекладів та посилення міжкультурного обміну між Україною і світом.

А тим часом очікуваним почесним гостем МАЧ 2017 має стати Грузія.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter