ЛНУ Франка виступив проти побудови паркінгу перед головним корпусом університету

logo


Освітян львівського вишу турбує, що будівництво може зганьбити історично-культурну цінність площі.Візуалізація: прес-служба ЛМР

Візуалізація: прес-служба ЛМР

Учора, 12 лютого, відбулася зустріч громадськості з головною архітекторкою майбутнього підземного паркінгу перед головним корпусом Львівського національного університету імені Івана Франка Інесою Скляровою. Як зауважила вона у своєму виступі, розміщення паркінгу планувалося ще з 90-х років, оскільки на вулицях Січових Стрільців та Крушельницької є проблема зі стихійним паркуванням.

«Вулиця Університетська стала історично частиною малого магістрального кільця, альтернативи їй немає. Розчищення від запаркованих автомобілів сусідніх вулиць дозволить зменшити навантаження на магістральне кільце, що оточує увесь центр міста», – додає начальник відділу транспортного планування та моделювання ЛКП «Львівавтодор» Роман Зубачик.

Натомість присутніх турбувала проблема підземних вод у районі майбутнього будівництва.

«Ще при плануванні проведення підземного трамваю в районі палацу Потоцьких казали про велику кількість підземних вод. Вони, що, зникли всі з центру?», – питає Ірина Юзик з ГО «Народна дія Львів».

Архітекторка переконує, що при будівництві буде застосовуватися спеціальна технологія – стіна в ґрунті, яка дозволить планомірно викачати всю воду. Завідувач кафедри екологічної та інженерної геології і гідрогеології геологічного факультету університету Франка Петро Волошин каже, що стіна в ґрунті позбавитися води не допоможе.

«Якщо ми будемо копати котлован 6 м глибиною з напірним водоносним горизонтом, стіна в ґрунті вам нічого не допоможе, бо вода надходитиме не з боків, а знизу. Окрім того, вириття котловану – це 40 тис. куб. м ґрунту, які будуть вивозитись великими машинами, котрі зруйнують там всі дороги», – говорить він, запитуючи, чому не були вивчені геологічні умови території, не провели екологічні експертизи, а проект навіть не передбачає таких досліджень.

Йому відповідають, що такі роботи мають бути проведені на наступних етапах реалізації проекту.

Також присутніх на зустрічі турбує аварійний стан будинків, які розташовані довкола території запланованого будівництва, – їхній стан може погіршитися через постійні вібрації, які спричинить вириття котловану. Крім того, учасники слухань нагадують, що подібні проекти раніше у Львові не реалізовувалися.

Головний архітектор Львова Юліан Чаплінський у відповідь зауважує, що 10 років тому на площі Ринок стояли автомобілі, а депутати ходили боком у ратушу, і тоді так само було багато противників ідеї зробити площу пішохідною. Проте зараз цим рішенням усі задоволені.

«Автомобілі витісняють з історичних центрів міст, – каже він. – Я погоджуюсь, що в ідеалі паркінгів в центрі не має бути. Так є в Мюнхені, але там є метро. У Відні ж у центрі створені підземні паркінги – на Штефанплатц та на площі перед ратушею є парковка. Якщо ми не дивимося на західний досвід, то це означає, що ми визнаємо свою криворукість. У Женеві також є підземні води, але це питання інженерної кваліфікації, а не “можна” чи “не можна” будувати паркінги. Якщо ви зараз скажете, що ви конкретно проти підземного паркінгу в центрі, – ми їх не будемо будувати. Але подумайте про те, що вам згодом може знадобитися десь запаркувати автомобіль».

В. о. декана механіко-математичного факультету університету Франка Ігор Гуран пропонує вирішити проблему зі стихійними парковками радикально – заборонити проїзд автомобілів, крім громадського транспорту, у центрі Львова.

«В усьому світі більшість людей користується громадським транспортом. Закрийте центр для приватних машин. Я, як математик, вам скажу: планування цього паркінгу – це повна дурня! Зробіть порядок в центрі, а потім думайте про паркінги», – каже він.

«Місто буде потроху позбавлятися автомобілів у центрі. Але якщо ми заборонимо машинам в’їзд в центр, то я попрошу вас стати зі мною на амбразуру, коли мене будуть розривати автомобілісти за таке рішення, у тому числі – студенти вашого вишу», – відповідає йому Юліан Чаплінський.

Ще одного представника університету хвилює, що будівництво паркінгу на площі перед головним корпусом може зганьбити її історично-культурну цінність: «Університет – це не тільки наука, це культура, це передусім молодь. А розробники проекту підходять до справи як кваліфіковані технократи: є ціль – маємо її досягнути. Свого часу були обіцянки від влади, що від ЛНУ заберуть транспорт, а тепер ми чуємо про те, що біля нас робитимуть ще одну дорогу. Крім того, площа перед університетом має сакральне значення, адже на ній відбувалися мітинги за державну мову та незалежність».

Також суперечки викликає необхідність зрізати заради будівництва 68 дерев. Ініціатори паркінгу говорять, що 14 дерев пересадять, а інші все одно в незадовільному стані. Проте учасників обговорення такий варіант не влаштовує.

У результаті голова комісії університету щодо проекту будівництва підземного паркінгу, проректор з наукової роботи Гладишевський оголошує, що академічна спільнота вишу, його студенти та працівники є категорично проти запропонованого проекту реконструкції площі.

«Головний корпус є історичною пам’яткою ХІХ ст., її пошкодження є недопустимим, а при розробці проекту ігнорується те, що будівля зараз перебувають в незадовільному стані. Комісія в результаті вивчення проекту зробила висновок, де йдеться про неналежне аргументування будівництва паркінгу, ігнорування складних інженерно-геологічних умов, відсутність даних про вентиляцію паркінгу, що відіграватиме важливу роль в його функціонуванні», – говорить він.

Громадські слухання щодо побудови підземного паркінгу на території площі перед головним корпусом ЛНУ ім. Франка ще триватимуть до 19 лютого. До цього часу усі охочі можуть надсилати свої пропозиції до відділу громадського партнерства управління «Секретаріат ради» через Центр надання адміністративних послуг за адресою: м. Львів, пл. Ринок, 1.

Микита Гладченко