Львів-2017: чи буде маршрутка?

logo


Новий 2017 рік розпочався у Львові із такого вже звичного для містян чергового транспортного колапсу. Як повідомляє ГО “За якісний транспорт”, 1 січня 2017 року на маршрут виїхали лише 197 міських автобусів, хоча мали б курсувати не менше п’яти сотень. Середній показник кількості автобусів по всіх АТП склав 38,9% від потрібної кількості. Схожа ситуація у Львові була і 2 січня, і навіть 3 січня.

Містяни обурювались, адже у святкові дні вимушені були подекуди чекати на свою маршрутку на морозі і півгодини,  і навіть цілу годину. Віктор Щир, начальник управління транспорту та зв’язку Львівської міськради, зазначив “Пошті”, що 1 та 2 січня громадський транспорт у місті “працював у режимі вихідного дня”. 

“Звісно, проблеми з громадським транспортом завжди є, це стосується не лише свят. Пов’язано це насамперед із тим, що не вистачає автобусів на маршрутах. Зокрема зараз комунальне транспортне підприємство закуповує транспорт, аби покращити ситуацію в місті”, – наголосив посадовець міськради.

Як уже писала “Пошта”, раніше конкурс на міські перевезення мав проводитися у жовтні минулого року. Та, як розповів Віктор Щир, попри перенесення проведення конкурсу на середину лютого, до цього часу жодного безладу із громадським транспортом бути не повинно.

“Відтермінування конкурсу на міські перевезення пов’язане з тим, що управління транспорту та зв’язку набуває статусу юридичної особи. Адже було прийняте рішення, що конкурс має проводити саме управління, а не департамент. А вже 3 січня було підписано документ про створення конкурсної комісії”, – зазначив співрозмовник.

Нагадаємо, для забезпечення безперебійного надання послуг із перевезення пасажирів у Львові 23 грудня виконавчий комітет Львівської міськради прийняв рішення, що управління транспорту та зв’язку ЛМР укладе договори з автомобільними перевізниками на термін з 2 січня до 31 березня 2017 року, повідомляла раніше прес-служба Львівської міськради.

Таким чином, тимчасові угоди уклали з чотирма перевізниками – АТП-1, АТП-14630, “Фіакр” та “Міра і К”, оскільки чинні угоди з ними закінчилися 31 грудня 2016 року. 

До кінця лютого – нові угоди

Починаючи від сьогодні, 5 січня, Львівська міськрада проводить конкурс на визначення перевізників на міських автобусних маршрутах у Львові, який триватиме орієнтовно 1,5 місяця. Минулого року закінчилися контракти із перевізниками по 46 маршрутах: 16 маршрутів АТП-1 і по 10 маршрутів АТП-14630, “Фіакр” та “Міра і К”.

На конкурс виставлять 46 маршрутів, які розділять на чотири великі пакети. Таким чином перемогти в конкурсі зможуть лише чотири перевізники. Як повідомляє прес-служба ЛМР, до складу конкурсного комітету увійшло 16 людей, вісім із яких є громадськими активістами.

Конкурсна процедура триває орієнтовно 1,5 місяця – один місяць дається на подачу документів претендентам і два тижні – на опрацювання документів і звернення в державні органи, які, відповідно до чинного господарства, конт­ролюють цей процес. Тож до кінця лютого міськрада укладе нові контракти із перевізниками.

Начальник управління транспорту та зв’язку Львівської міськради також повідомив, що нова угода передбачатиме накладання штрафних санкцій для тих перевізників, які несумлінно виконуватимуть свої обов’язки і спрощуватиме механізм розривання угод із ними.

“Сподіваємося, що ці пропозиції покращать ситуацію із громадським транс­портом у місті”, – додав Віктор Щир.

Чи змінять щось нові “контракти”?

Віталій Свінціцький, депутат Львівської міськради, заступник голови комісії інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики вважає, що проведення конкурсу навряд чи сильно змінить ситуацію із громадським транспортом у місті.

“Ми висували свої пропозиції щодо умов проведення конкурсу. Зокрема, лоти із маршрутами повинні бути невеликі, максимум – по три-чотири. І, звісно, штрафні санкції – вони просто необхідні для того, аби карати тих перевізників, що не виконують якісно свої обов’язки”, – зазначив депутат “Пошті”. 

Також співрозмовник додав, що перед підписанням угоди потрібно перевірити, чи дійсно має перевізник достатню кількість автобусів для якісного надання послуг.

“Аналізуючи досвід 2015-2016-их років, можна пересвідчитися, що при системі великих лотів для одного перевізника, вкрай важко розірвати угоду стосовно одного-двох маршрутів (а не цілого списку лотів), де автобуси курсували дуже погано. Згідно з угодою вони вказували одну кількість автобусів, коли насправді їх було значно менше. Кожен мікрорайон мав по декілька таких “проблемних” маршрутів, а вирішити цю проблему було практично неможливо”, – наголосив Віталій Свінціцький.

Зі слів депутата міськради, зараз нові угоди повинні бути адаптовані також до впровадження електронного квитка у громадському транспорті, аби це не заважало вводити новації.

“Ми маємо подбати і про водіїв. Важливо, щоб вони під час руху транспорту виконували лише свої професійні обов’язки – керували автомобілем. А зараз вони ще збирають оплату за проїзд, видають решту… З таким навантаженням водії недостатньо зосереджені на дорозі, що може призвести і до нещасних випадків”, – наголосив співрозмовник. 

Нагадаємо, Львівська міськрада планує запровадити систему електронного квитка у громадському транспорті міста до кінця 2018 року.