Львів у “червоній” зоні: чому вагітні жінки мають вакцинуватися та кому з лікарів очікувати додаткових виплат

logo


Львів досяг піку захворюваності на COVID-19 та поступово нормалізує статистику. Але лікарі та місцева влада налаштовані не так позитивно.

Новини.LIVE дізналося, що може очікувати місто в найближчі тижні, які окремі групи лікарів отримають додаткові виплати й чому молодим вагітним жінкам варто пройти вакцинацію.

Щеплення для дітей та вакцинаційне просрочення

Карантин

9 листопада Львівщина вийшла на пік захворюваності на коронавірус, який обтяжується високими показниками шпиталізації та смертності. За даними регіонального координатора з питань вакцинації від COVID-19 Олега Когута, наразі у Львівській області перебувають понад три тисячі хворих на коронавірус. З них більше як сотня підключені до апаратів ШВЛ. Такі цифри виглядають доволі лячно на тлі того, що на Львівщині все ж підтвердили випадки мутованого штаму COVID-19 “Дельта+”. Він має менший інкубаційний період та набагато легше провокує хворобу. Керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко передбачає, що поява нового штаму може спровокувати важку епідситуацію, яка триватиме місяцями.

Попри невтішні прогнози експертів, епідситуація в місті починає потроху стабілізуватись. Станом на середину листопада пів мільйона жителів області пройшли повну вакцинацію, а ще сімсот тисяч очікують на другу дозу вакцини. Окрім того, для створення колективного імунітету у Львові почали вакцинувати дітей від 12 до 17 років. Протиковідні щеплення отримали вже 347 неповнолітніх.

Карантин

Також в середині листопада Львівщина отримала 110 тисяч доз вакцини від Pfizer та Moderna. Чиновники заявляють, що область забезпечена всіма необхідними ліками для проведення щеплень. Існує лише одна проблема. Кількість вакцин не відповідає кількості охочих отримати COVID-сертифікат. Минулого місяця лише у Львові залишились не використаними 58 тисяч доз вакцини AstraZeneca. На жаль, термін їхньої придатності скінчився. Цього ж місяця Олег Когут повідомив про 30 тисяч змарнованих препаратів.

А поки львів’яни не поспішають записуватись на вакцинацію, міській владі доводиться вводити додаткові карантинні обмеження. Так з 22 листопада всі пасажирські перевезення автомобільним та залізничним транспортом в межах області будуть здійснюватися лише за наявності відповідних документів про вакцинацію або негативних ПЛР-тестів. У випадку відсутності сертифікатів та довідок про вакцинацію пасажира оштрафують на 17 тисяч гривень.

Чи шкодить вакцинація при вагітності?

Карантин

Але нові епідемічні обмеження не вартують нічого, на відміну від життя людини. Відсутність бажання вакцинуватись у більшості жителів області призводить до летальних та трагічних наслідків.

10 листопада у Львівській клінічній лікарні швидкої допомоги померла 23-річна жінка, що перебувала на 13-14 тижнях вагітності. Вона потрапила в медичний заклад із показниками сатурації у межах 70-80%. Декілька днів жінка перебувала на інвазивній штучній вентиляції легень. На жаль, лікарям не вдалося її врятувати.

Завідувачка лікарні Наталія Матолінець розповіла, що в реанімаційному відділенні за минулий тиждень лікували чотирьох жінок: одну вагітну (13 тижнів) вже перевели з реанімації з позитивною динамікою, інша ж (19 тижнів) зараз перебуває в тяжкому стані.

Лікар-імунолог Федір Лапій впевнений, що вакцинація від COVID-19 при вагітності необхідна.

“Вагітних потрібно вакцинувати від коронавірусу. Вакцинація вагітних є безпечною. В першу чергу це доведено дослідами на тваринах. У вагітних тварин, які були вакциновані, не виявили жодних негативних наслідків. Навпаки ж, вони народжували здорових дітей. У вагітних жінок, які отримали щеплення, не було виявлено якихось негативних наслідків”, – каже лікар.

Медик також додав, що в Україні є офіційні рекомендації щодо вакцинації вагітних. Жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть бути щеплені вакцинами Covishield/Pfizer-BioNTech та AstraZeneca. Окрім того, щеплення може захистити майбутню матір та її дитину від ускладнень, які викликає коронавірус.

“Коронавірус може призводити до передчасних пологів та переривання вагітності. Саме тому важливо вакцинувати та оберігати жінок від цієї інфекції. До того ж перед вакцинацією від COVID-19 не потрібно проходити тест на вагітність або ж відтерміновувати її після отримання щеплень”, – наголошує Лапій.

Хто з лікарів отримає додаткові виплати під час пандемії та чому саме вони?

Карантин

16 листопада директор Департаменту охорони здоров’я ЛОДА Орест Чемерис повідомив, що депутати підтримали зміни до проєкту Комплексної програми підтримки галузі охорони здоров’я Львівської області. Тож влада виділить 1,8 мільйона гривень на доплату патологоанатомам Львівщини за роботу з тілами померлих від COVID-19.

Новини.LIVE поспілкувалися з працівниками Асоціації патологоанатомів України та дізналися особливості роботи медиків цього напряму під час пандемії коронавірусу.

“Наразі про COVID-19 доступна лише невелика кількість інформації. Загалом коронавіруси – це велике сімейство вірусів, які поширені у багатьох різних видів тварин, включаючи велику рогату худобу, котів та кажанів. Рідко коронавіруси тварин можуть заражати людей, а потім поширюватися між людьми, як, наприклад, у випадку з MERS-CoV, SARS-CoV, а тепер і з SARS-CoV-2, вірусом, який викликає COVID-19. Найчастіше поширення від живої людини відбувається при тісному контакті (тобто в межах приблизно 6 футів) через краплі, що утворюються, коли заражена людина кашляє або чхає, подібно до того як поширюється грип та інші респіраторні збудники. Цей шлях передачі не викликає занепокоєння при контактах з тілами померлих або при виконанні посмертних процедур”, – говорять експерти.

Але для того, щоб констатувати причину смерті, лікарям доводиться проводити відбір показників, матеріал яких несе великий ризик зараження медика.

“Під час безпосередньо відбору показників смерті патологоанатом контактує з носо та ротоглоткою. Окрім того, при розтині також береться мазок із кожної легені. Під час пандемії нам довелось відмовитись, наприклад, від кісткової пилки, адже ми змушені уникати дій, пов’язаних з генерацією аерозолю, щоб не захворіти самим. Також аутопсію (посмертний розтин, – прим. ред.) тепер ми проводимо в приміщеннях із негативним тиском, щоб унеможливити поширення інфекцій. Також, враховуючи контакт із кров’ю хворих на коронавірус та іншими матеріалами, патологоанатомам доводиться користуватися додатковими засобами індивідуального захисту: подвійні рукавички, водонепроникні халати, респіратори”, – зазначають лікарі.