“Львівська гільйотина”: історія забутого пам’ятника

logo


У Львові свого часу існував один пам’ятник, який львів’яни не дуже й любили, тож і називали символічно – “гільйотиною”. Пам’ятник цей присвячувався “Возз’єднанню народів західної України з УРСР”. 

Про історію вже забутого пам’ятника розповідають у “Фотографіях старого Львова”. 

: 3 храми у Львові, які має відвідати кожен

Історія “гільйотини”

Пам’ятник, який ще всього два десятиліття тому стояв у передмісті Львова, на виїзді у сторону Малехова, сконструювали 1979 року з нагоди “40-річчя Возз’єднання народів західної України з УРСР”. 

Але це возз’єднання було зовсім не таким, про яке мріяли львів’яни, тож пам’ятник, чи то через свою історію, чи то через незвичну форму досить швидко отримав серед містян іншу назву – “гільйотина”. 

Пам'ятник у Львові

Насправді форма пам’ятника мала символізувати арку, що поєднує увесь український народ, але щось пішло не так – і усі львів’яни називали споруду не інакше як “гільйотиною”. Не подобалася мешканцям міста і досить протирічна дата – 1939 рік, тож незабаром її замінили на великий надпис “Львів”, серп і молот також замінили на радянський герб міста. 

Пам'ятник у Львові

Але з часом радянські чиновники тільки поглибили неприязнь до пам’ятника – 1981 року поряд з ним встановили лева з польського Цвинтаря Орлят – і тоді пам’ятник став водночас попередженням для львів’ян і нагадуванням про події 1939 року для поляків. 

Пам'ятник у Львові

За таких обставин не дивно, що щойно виникла нагода спекатися пам’ятника, його негайно прибрали – сталося це 1999 року. Лев з Цвинтаря Орлят після цього ще 16 років кочував містом, але 2015 року повернувся на своє законне місце – на кладовище. 

А ось на місці пам’ятника зараз розташована заправка. 

Більше новин про історію Львова

У соціальних мережах з’явилися світлини львівського фотографа Вілі Фургала, де група молодиків вивішували на одній із вулиць Львова гірлянду з купоно-карбованців.
Місто Ходорів на Львівщині завжди славилось своєю мальовничістю та багатолюдністю. У мережі з’явилися світлини столітньої давності.