Львівська ОТГ у 2021 році: як живуть «нові» львів’яни в приєднаних до міста громадах

logo


У 2020 році зі створенням Львівської об’єднаної територіальної громади нові селища та міста можуть брати участь у проєктах міста Львова. Проте з минулого року постало питання як мають бути враховані інтереси мешканців у різних населених пунктах. До складу Львівської ОТГ увійшли: Львів, Брюховичі, Винники, Рудно, а також Грибовецька (Великі Грибовичі, Збиранка, Малі Грибовичі), Грядівська (Хряда, Воля-Гомулецька), Зашківська (Зашків, Завадів, Зарудці,) Підбірці), Малехівська та Рясне-Руська (Ресне-Руське, Підрясне) сільради.

Одразу зауважимо, що станом на 24 вересня суд міста Києва (ОАСК) виключив Дубляни із Львіської МТГ. Як інші міста та селища функціонують вже рік під владою Львова, про це детальніше у матеріалі «Вголос».

Рудне – селище міського типу, підпорядковане Львівській міській раді та входить до Залізничного району Львова. Які зміни за рік часу в ОТГ відбулись у селищі розповіла Ольга Посипанко, депутатка від «Європейської Солідарності», яка представляє цей район у раді Львівскої ОТГ.

“За останній рік вдалось залучити певні фінансові інвестиції, а це певно найважливіше, що може бути. Рудно потребує багатьох речей, а саме базових: вода та каналізація, додатково корпус школи. Селище потребує те, що давно вже є у Львові. Крім того, й інші села потребують цих ресурсів”, – говорить вона.

У бюджеті розвитку на 2021 рік передбачено кошти на реалізацію II черги каналізування смт.Рудне, а саме будівництво каналізаційної насосної станції (КНС). Роботи виконуватиме ЛКП «Львівводоканал».

“У жовтні приступають до будівництва насосної станції і це надзвичайно стратегічний об’єкт. Друга черга каналізування, яка надає можливість запустити частину селища на очисні споруди, тобто стоки не підуть у річку, а через насосну станцію перекачувати у Рясне. Відповідно – це 11 мільйонів гривень, які ще не є освоєнні та 10 мільйонів гривень на школу, де частково роботи виконані” – говорить Ольга Посипанко.

Зауважимо, що більшість сіл та містечок протестували проти об’єднання до Львівської МТГ, одним із таких є місто Винники. Раніше місто підпорядковувалося Львівській міській раді, як частина Личаківського району міста Львова, а з 2020 стало частиною  Львівської міської територіальної громади. Про  теперішнє становище розповів колишній заступник міського голови міста Винники Богдан Шустер, який зараз представляє рідне місто у Виконавчому комітеті Львівської міської ради. 

«Якщо минулого року певний відсоток мешканців був налаштований проти, то той відсоток негативно налаштованих збільшився. Тому що вже з 25 жовтня після виборів станом на сьогодні мешканці не можуть зробити приватизації, отримати паспорти або містобудівні умови. Тільки два тижні  тому мешканці отримали можливість акти цивільного стану: поховання, одруження, а до цього було це заблоковано», – роз’яснює він.

Станом на кінець вересня у бюджеті Львова немає й половини зазначеної суми, яка була закладена на початку року. Під загрозою опиняться навколишні міста та селища. Чи вдасться доробити розпочаті проект, якщо бюджет наполовину менший, ніж має бути? За словами Богдана Шустера, мешканці Виник відчувають.

 «Щодо цифр наш бюджет минулого року міста складав 285 мільйонів гривень, і ми розпочали стан робіт, проте станом на сьогодні жодна гривня у капітальні видатки міста ще не повернулась. Але мешканці сплатили у бюджет Львова 200 мільйонів гривень. Андрій Садовий вперше відвідав місто у серпні цього року, перша зустріч дала можливості того, що відновлюють вже найголовнішу вулицю міста Івана Франка. Проте мешканці незадоволені, адже все призупинилось, у порівнянні з минулими роками», – розповідає Богдан Шустер. 

Суд відхиляв пропозицію міста на окреме створення своєї громади вже вісім разів,- повідомив Богдан Шустер. Наступне засідання має відбутись 8-9 жовтня, проте яке швидше всього перенесуть на 19 жовтня. Відокремлення Малехова та Дублян може стати новим поштовхом для міста Винники спробувати свою вдачу.

 «Ми у свій час пропонували створення певної агломерації на правах автономії, де могли бути і Винники, і Дубляни та Брюховичі. При цьому маючи своє самоврядування, свою владу, до якої можна прийти подивитись і спитатись. Ми абсолютно не є проти Львова, ми за на правильну плідну співпрацю, але коли правильно поєднані усі обов’язки і прав, тоді можна творити добрі діла. Ми були у складі Личаківського району, де все працювало, тому нічого нового не треба створювати», – наголошує представник громади Винник. 

Не лише проблеми, але й здобутки 

Проте поруч з частим невдоволенням мешканців є й позитивні зрушення. 

«Рудно було одним з тих місць, що за приєднання до Львова, оскільки селище специфічне, немає земельних та бюджетоутворюючих підприємств, які здатні наповнювати місцевий бюджет. Без підтримки міста Рудно нічого б не робило, за останні п’ять років моєї каденції Львів надав 50 мільйонів гривень у розвиток селища, і це дуже круто» – говорить Ольга Посипанко, представниця смт Рудне.

Відзначимо, «Вголос» раніше писав про ситуацію із грошима бюджету, які використовуються у бюджеті. Окрім потреб  власне Львова, потрібно задовольнити усі побажання й мешканців приєднаних до міста громад. 

Анастасія Фаль для ІА «Вголос»

Всі свіжі новини на нашому
Telegram-каналі Приєднуйся!