Львівські лікарі розповіли про типові симптоми гострих кишкових інфекцій

logo


Фото ілюстративне: www.slovoidilo.ua

Літо – ідеальний час для поширення збудників, що викликають захворювання на гострі кишкові інфекції, які потрапляють в наш організм з зіпсованими продуктами харчування та через недотримання елементарних правил гігієни.

За даними ВООЗ, у світі щорічно реєструється від 68 до 275 мільйонів випадків діарейних захворювань. Однією з причин все більш широкого поширення кишкових інфекцій є збільшення спектра мікроорганізмів, що зумовлюють розвиток інфекційних процесів, і низка чинників, які сприяють підвищенню вірулентних властивостей умовно-патогенної мікрофлори.

Якщо раніше найбільш відомими збудниками гострих кишкових захворювань були «офіційні» патогени з родів Shigella, Salmonella, Vibrio, Cholere і Escherichia coli, то на сьогодні все більшого етіологічного значення набувають умовно-патогенні бактерії, дріжджеподібні гриби і віруси, – говорить пресслужбі Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф керівниця станції «Новояворівськ» Мар’яна Яхницька.

Гострі кишкові інфекції виникають після вживання неякісних продуктів чи напоїв, які містять шкідливі бактерії, віруси чи паразити і класифікуються на:

інфекційні — збудники: бактерії, віруси, найпростіші; такі отруєння є харчові токсикоінфекції (ПТІ);
неінфекційні (токсичні) — виникають в результаті потрапляння в організм токсинів, отрут, при застосуванні в їжу отруйних трав, грибів.

Насправді влітку є всі сприятливі умови для гострих кишкових інфекцій. Зокрема, забруднення рук, підвищена температура навколишнього середовища є добрим підґрунтям для інтенсивного росту та розвитку патологічних мікроорганізмів, які зумовлюють низку захворювань, – говорить лікарка.

Ось приклади декількох з них:

ДИЗЕНТЕРІЯ. Спричинена дизентерійною паличкою, бактеріями роду Shigella. Потрапляє в кишечник із водою, їжею або безпосередньо від хворого в разі недотримання гігієнічних норм (немиті руки та немиті продукти).

САЛЬМОНЕЛЬОЗ (Salmonella spp.) Сальмонела потрапляє в організм людини через заражені продукти – м’ясо, яйця, молочні продукти та готові вироби. Ні зовні, ні за смаком вони не відрізняються від нормальних.

БОТУЛІЗМ – дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне токсико-інфекційне захворювання. Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’яса, риби, рідше – овочів. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком. Мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Типові симптоми гострих кишкових інфекцій:

Біль та спазми у животі

Спазми виникають як захисний механізм, оскільки м’язи черевної порожнини скорочуються, щоб пришвидшити природні рухи кишківника. Все задля того, щоб позбутися шкідливих організмів якнайшвидше.

Болі у животі можуть бути різної інтенсивності та не мати чіткої локалізації. Проте слід пам’ятати, що не всі харчові отруєння супроводжуються болем у животі і спазмами.

Діарея

Є декілька механізмів ураження кишечника, котрі спрацьовують при гострих кишкових інфекціях, внаслідок чого виникає діарея. Через те, ви ризикуєте зневодненнями. Тому важливо пити багато рідини.

Головний біль

Перебіг гострої кишкової інфекції середнього та важкого ступеня супроводжується втомою та болем голови. Інтенсивність головного болю пропорційна ступеню зневоднення організму пацієнта.

Блювота

Поширений захисний стан організму при харчовому отруєнні. М’язи черевної порожнини та діафрагма сильно скорочуються, змушуючи вас вирвати вміст шлунка.Таким чином організм людини намагається позбутися небезпечних організмів чи токсинів, які ним визначилися як шкідливі.

Загальне відчуття нездужання

Люди з харчовим отруєнням переживають втрату апетиту та інші симптоми, які свідчать про нездужання. Наприклад, втому. Це ваша імунна система так реагує, бо бореться з інфекцією, що вторглася у тіло.

Гарячка

Підвищення температури тіла є поширеним станом багатьох хвороб, це – частина нашого природного механізму боротьби з інфекцією.

Щоб уникнути отруєння кишковими збудниками, рекомендується дотримуватися правил особистої гігієни та правильної обробки харчових продуктів: мити руки, мити продукти, відмовитися від вуличного фаст-фуду, не вживати копчену рибу та консерви тощо. Також не купуйте м’ясо й молоко на стихійних ринках, сирі курячі яйця – взагалі під забороною. Відмовтеся від салатів з майонезом, кондитерських виробів із кремом та візьміть за звичку перевіряти термін придатності усього, що купуєте. А ще пам’ятайте: коли їдете рятуватися від спеки до водойм, що купатися можна лише у придатних, дозволених для цього місцях. І дуже обережно, аби в жодному разі не наковтатися води – ній може бути велика кількість збудників кишкових захворювань», – додає Мар’яна Яхницька.